Най - вълнуващия въпрос зимно време.
maistora1965 - специалист
Аз си правя външен но тръбата е 60мм пружината е 49мм и затяга като почне да се пълни с пелети явно ще трябва да сложа по широка тръба.
naydenov.anton - специалист
Здравейте, явно е време да сменя управлението на моята горелка Greyko 30. Досега вече 5 години работеше със Натурела, но явно вече е време да се смени.

Вчера при опит за стартиране на системата за първи път за сезона дисплея първоначално стана на черти и не искаше да стартира. След няколко рестарта и почистване на връзките тръгна, но след стартиране на системата пък датчика за осветеността вече показваше, над 70.

Както и да е предпочитам да я сменя за да не ме предаде в средата на сезона.

Искам да попинам няколко неща.

1. Предполагам това ми трябва като управление - https://www.naturela-bg.com/bg/product/ ... en-displei версията за пелетна горелка. + смятам да си взема wifi защото горелката е при баща ми в друга къща и се налага досега по телефона да му обснявам някакви неща как да я спира и пуска при нужда.

2. То идва ли със всички необходими датчици за да сменя старите или трябва да поръчвам допълнително?
3. Има ли смисъл да си полъчвам и този високотемпературен датчик за изгорелите газове би ли ми дал някаква нужна допълнителна информация, като тук наблягам, че не съм човек който да има време да си играе всяка седмица да настройва, оптимизира работа на котел и т.н. (просто нямам време)
4. Ако просто дублирам настройките от предишното управление това достатъчно ли е за да я подкарам? Става въпрос за тези не директно свързани с горенето (там сигурно ще трябва да се променя) А тези за време на пълнене, разпалване и т.н.

Благодаря педварително.
andy_forresite - майстор
Мисля че в твоето управление има хляб. Почисти пепелта около дисплея и си почисти фотосензора.
Би трябвало всичко що се отнася до секунди време да важи и при новото управление. Вече за процентите въздух ще трябва да видиш колко % при новото управление отговарят на обороти вентилатор при старото.

При управление 1.8/1.4 какво става ако падне датчика pt1000 от гилзата? Горелката гаси ли се поради липса на сигнал от този важен сензор, или продължава на максималната настроена мощност?
Настанил съм едно котенце в мазето и ме съмнява този датчик да устои на лудите игри на това сладурче. Навън имам две кучета и не мога да го пусна на двора... засега.
don.nasco - специалист
вт окт 12, 2021 8:40 amandy_forresite написа:
При управление 1.8/1.4 какво става ако падне датчика pt1000 от гилзата? Горелката гаси ли се поради липса на сигнал от този важен сензор, или продължава на максималната настроена мощност?
Настанил съм едно котенце в мазето и ме съмнява този датчик да устои на лудите игри на това сладурче. Навън имам две кучета и не мога да го пусна на двора... засега.
Аз от Ники знам, че в този случай горелката ще мине на максимална мощност и ще се мъчи да си стигне зададената температура, но по обясними причини никога няма да може. Съответно водата в котлето ще заври и ще сработи предпазният клапан по налягане.
andy_forresite - майстор
И аз така съм чел във форума. Ако е вярно, то това е ГИГАНСКИ пропуск на натурела по отношение на БЕЗОПАСНОСТТА. Просто безумна глупост :x
Според мен в 95% от случаите няма да се задейства клапана за налягане, защото в системите масово РС е преоразмерен. Когато котелната вода започне да завира водната помпа хептен няма да може да движи водата поради кавитация. Това ако е на топлата вода както е "модерно" в домашните системи. Вече ако е на входа, ще има циркулация и може и да се задейства клапана за налягане. Стига да издържат снадките и тръбите дотогава... Който е със стаен термостат може и да забележи по парещите радиатори че нещо не е наред и ще отиде да провери, но който е като мен с термоглави, ще разбере откакто стане белята. Самата беля я виждам като разпадане на съединение или направо стопяване на тръба, БУМ, наводняване и все такива много неприятни неща. За един датчик, от който зависи много.
Правилно е когато управлението загуби информацията за температура на водата в котела да влезе незабавно в гасене. Дори и горелката да се е запалила току що и водата да е 20°, няма ли информация от Pt 1000 горенето трябва веднага да се спре. Съответно на дисплея да се индикира грешка за по-лесно констатиране на неизправността.
speka_rs - майстор
вт окт 12, 2021 10:25 amandy_forresite написа:
И аз така съм чел във форума. Ако е вярно, то това е ГИГАНСКИ пропуск на натурела по отношение на БЕЗОПАСНОСТТА. Просто безумна глупост :x
Според мен в 95% от случаите няма да се задейства клапана за налягане, защото в системите масово РС е преоразмерен. Когато котелната вода започне да завира водната помпа хептен няма да може да движи водата поради кавитация. Това ако е на топлата вода както е "модерно" в домашните системи. Вече ако е на входа, ще има циркулация и може и да се задейства клапана за налягане. Стига да издържат снадките и тръбите дотогава... Който е със стаен термостат може и да забележи по парещите радиатори че нещо не е наред и ще отиде да провери, но който е като мен с термоглави, ще разбере откакто стане белята. Самата беля я виждам като разпадане на съединение или направо стопяване на тръба, БУМ, наводняване и все такива много неприятни неща. За един датчик, от който зависи много.
Правилно е когато управлението загуби информацията за температура на водата в котела да влезе незабавно в гасене. Дори и горелката да се е запалила току що и водата да е 20°, няма ли информация от Pt 1000 горенето трябва веднага да се спре. Съответно на дисплея да се индикира грешка за по-лесно констатиране на неизправността.
Колеги в менюто на горелката има максимална температура, която не може да е повече от 80 градуса. Така че ако ви е страх за сиситемите, намалете я, така че да е безопасно.
don.nasco - специалист
Момент, моят коментар беше за случай, в който датчика продължава да е закачен, но просто е излязъл/издърпан от гилзата и вече не успява да мери точно температурата (тоест, мери стайната). В този случай контролера продължава да получава данни от датчика.
Не знам какво ще е поведението на контролера ако спре да получава данни - примерно прекъснат кабел. Ако някой знае, нека да сподели.
Или пък можеш лесно да го тестваш - при работеща система развий едната клема на датчика - тук логиката е, че горелката трябва да мине в режим на гасене (но дали е така ....).
andy_forresite - майстор
По-лесно е да го дръпна от гилзата и ще видя какво ще стане. Обаче тези управления не са най-надеждните на света. Доста от тях се връщаха в завода за ремонт и не искам да си правя тези експерименти. Дано да отчита липсата на информация за текущата температура в котела и да реагира с "Гасене". Това е най-доброто, което управлението може да направи според мен. Това е все едно самолет да лети през нощта насред Атлантика с повредени сензори за положението си спрямо хоризонта и висотомер.
don.nasco - специалист
Ама Анди, не си прав! Знаеш ли как работи този датчик/сензор?
Докато датчика е вързан с двете жички към контролера, същият винаги ще получава данни за температурата, било то и стайна. Контролера няма как да знае къде е поставен сензора, той само отчита неговите показания.
Не си губи времето да вадиш сензора от гилзата, нищо няма да постигнеш така.

Поздрави,
Атанас
andy_forresite - майстор
Не знам как работи този датчик. За отчитане температура по всяко време без значение дали в гилзата или от околната среда си прав. Ще отчита все някаква температура и ще опитва да я повиши. Проблем е да се измисли защита срещу прегряването, за което говорим :? Ако се прекъснат жичките на сензора до управлението реакцията трябва да е да изпише грешка и да започне гасене. Обаче попадайки на пода да речем pt 1000 ще подава постоянна температура към контролера. Има свързаност - това добре, но как управлението "да разбере" че датчикът не е на мястото си :? Може да се направи с условие "ако в продължение на 20 минути температурата не се покачи с 1 градус при максималната настроена мощност" да изпише същата грешка за свързаност примерно и по-важното - да изгаси огъня. Тук пък някой може да си е направил една много слаба трета степен (например зареждане 2 сек през 45 сек) и току виж по време на темперирането на системата се изпълнило условието за проблем с положението на сензора ... Уфф не знам, няма угодия. Дано не падне :)

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: