Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
чет яну 14, 2021 7:10 pmpechkata написа:
И защо е нужно да са електрони термо главите - тяхното предназначение да спрат притока на вода към радиатора...
И да ли ще спре водата със 1/2 градуса на горе на долу не е от значение - няма да прегрее стаята... :?
Те имат и друга способност, която е по-важната - можеш да зададеш графици по часове в коя стая колко градуса да се преследват към желан час. Може да си грееш само банята, може само бойлер, може само една стая ... може всички стаи. И това без да се притесняваш ще изгасне ли горелката, ще прегрее ли супата, без прегрети стаи, може да си пускаш и спираш ако искаш и всички радиатори наведнъж. Нищо няма да стане. Или ще се тегли вода от буфера, или няма. Ще плащаш за горивото според колко сте капризни на тема вътрешна температура и потребената гореща вода. Не ти трябват никакви контролери за определяне колко градуса гореща вода да ти подава към системата, не ти трябва никакъв софтуер на смартфона да зяпаш каквото и да е. Само някакъв бибойл или др. п. да можеш да включваш горелката или да я гасиш ако се изпролети изневиделица. Не че пак няма да си ползваш горещата в буфера (за миене на съдове, да измиеш лицето и тн).
pechkata - специалист
чет яну 14, 2021 9:42 pmandy_forresite написа:
чет яну 14, 2021 7:10 pmpechkata написа:
И защо е нужно да са електрони термо главите - тяхното предназначение да спрат притока на вода към радиатора...
И да ли ще спре водата със 1/2 градуса на горе на долу не е от значение - няма да прегрее стаята... :?
Те имат и друга способност, която е по-важната - можеш да зададеш графици по часове в коя стая колко градуса да се преследват към желан час. Може да си грееш само банята, може само бойлер, може само една стая ... може всички стаи. И това без да се притесняваш ще изгасне ли горелката, ще прегрее ли супата, без прегрети стаи, може да си пускаш и спираш ако искаш и всички радиатори наведнъж. Нищо няма да стане. Или ще се тегли вода от буфера, или няма. Ще плащаш за горивото според колко сте капризни на тема вътрешна температура и потребената гореща вода. Не ти трябват никакви контролери за определяне колко градуса гореща вода да ти подава към системата, не ти трябва никакъв софтуер на смартфона да зяпаш каквото и да е. Само някакъв бибойл или др. п. да можеш да включваш горелката или да я гасиш ако се изпролети изневиделица. Не че пак няма да си ползваш горещата в буфера (за миене на съдове, да измиеш лицето и тн).
Е със механичните не е ли същото - само дето цената 2/3 в повече... :finga:
Часа задаваш от таймера температура от Т-то на котела - и като стане 24/25 гр. в стаята изключва... :supz:
И бойлера е по добре да е на ток... :idea:
gnt69 - майстор
пет яну 15, 2021 8:15 ampechkata написа:
И бойлера е хубаво да е на ток... :idea:
Или по голям и да си има топла вода винаги когато ти потрябва. :partyman:
Пък за електронните глави те са хубаво нещо. Например за къв чеп да ми топли спалнята през деня като спя само нощем в нея. :partyman:
pechkata - специалист
пет яну 15, 2021 8:23 amgnt69 написа:
пет яну 15, 2021 8:15 ampechkata написа:
И бойлера е хубаво да е на ток... :idea:
Или по голям и да си има топла вода винаги когато ти потрябва. :partyman:
Пък за електронните глави те са хубаво нещо. Например за къв чеп да ми топли спалнята през деня като спя само нощем в нея. :partyman:
Нека да си е топло в спалнята - 2кг. нагоре надолу...
200 литра е моя - винаги има 100 литра гореща... :-D
gnt69 - майстор
пет яну 15, 2021 8:33 ampechkata написа:
Нека да си е топло в спалнята - 2кг. нагоре надолу...
200 литра е моя - винаги има 100 литра гореща... :-D
Щото коментира че бойлера е по добре на ток. Аз не съм по сметките колкото толкова ама някой беше правил сметка колко струва киловата от слънчогледови пелети, нещо ми се върти 5-6 стинки. Моя бойлер го паля на ток 3-4 пъти когато лятото няма слънце 3-4 дни.
Пък за спалнята аз спя само нощем там, сутрин и вечер се преобличам в нея когато е топло там.
pechkata - специалист
пет яну 15, 2021 9:03 amgnt69 написа:
пет яну 15, 2021 8:33 ampechkata написа:
Нека да си е топло в спалнята - 2кг. нагоре надолу...
200 литра е моя - винаги има 100 литра гореща... :-D
Щото коментира че бойлера е по добре на ток. Аз не съм по сметките колкото толкова ама някой беше правил сметка колко струва киловата от слънчогледови пелети, нещо ми се върти 5-6 стинки. Моя бойлер го паля на ток 3-4 пъти когато лятото няма слънце 3-4 дни.
Пък за спалнята аз спя само нощем там, сутрин и вечер се преобличам в нея когато е топло там.
Да ве 5/6 стинки - имам Теси 100 литров със две серпентини беше вързан към парното когато бях със Прити котела...
И в края на сезона се топлеше само той и ми гореше 1/2 чувала слънчоглед на 24 часа при 6 човека къпане и чинии...
То затова по онова време изгорих 7 тона пелети... :-D

На лято може да го вържа със слънчев панел... :supz:
gnt69 - майстор
пет яну 15, 2021 9:29 ampechkata написа:
Да ве 5/6 стинки - имам Теси 100 литров със две серпентини беше вързан към парното когато бях със Прити котела...
И в края на сезона се топлеше само той и ми гореше 1/2 чувала слънчоглед на 24 часа при 6 човека къпане и чинии...
То затова по онова време изгорих 7 тона пелети... :-D
На лято може да го вържа със слънчев панел... :supz:
Е що се занимаваш с пелети тогава топли се на ток щом ти е по евтино. :partyman:
6 душа по 50л са 300л топла вода, годна за къпане.
Затоплена от 10 зимни градуса, до горните 40, поела е 10.467 киловата, без да отчитаме загубите.
Понеже Печката е по сметките, напомням му, че с мижавият бойлер от 100л, няма как да се е ползвал от евтините нощни киловати. Освен това са се къпали и по график- кога насмогне горкият бойлер, с изчакване на следващият автобус.
Та, киловатите ги умножавам по дневните 22 стотинки ли бяха, което е = на 2.30лв. Това е 1чувал пелети, от които останах 2.5 за отоплителни ползи.
Освен това, да не забравяме и "чинии". да речем, че тях ги е умил със 100л вода (шест човека са туй), затоплена на евтината нощна енергия. Не зная и тя колко е, но да речем- 11стотинки.
100л. затоплени до 40гр., годни за плакнене на чинии, поемат 3.5 киловата, които струват заветните 38 стотинки, а превърнати в пелети- близо кило и 700.
Та, ако си топлеше бойлера със слънчогледови пелети, би пестил равностойността на 4кг. Той обаче е приткал, което е равносилно да го бие тока всеки ден.
Сега обаче губи. Явно малко са го били, кога е требвало да оди на училище.
Другата алтернатива, при горене на дървесни пелети, е голям бойлер, затоплян на нощна и слънчева енергия.
Тук май се засичаме с Руси, дето не бил по сметките!!!
andy_forresite - майстор
пет яну 15, 2021 8:15 ampechkata написа:
Е със механичните не е ли същото - само дето цената 2/3 в повече... :finga:
Часа задаваш от таймера температура от Т-то на котела - и като стане 24/25 гр. в стаята изключва... :supz:
И бойлера е по добре да е на ток... :idea:
Нека сравним студен старт на Лада 2105 и на която и да е друга кола с бензинов двигател след 1993 година. На ладата трябва да опънеш ръчно обогатителя /смукача/, а на другите автомобили директно включваш стартера. След това трябва да почнеш лека-полека да го буташ ръчно наобратно и така докато го върнеш докрай. Все едно и също се случва, но във втория случай е автоматизирано. Същата работа и с автоматичните скоростни кутии в сравнение с ръчните с Н-образни улеи. Пак се сменят предавки, но в единия случай го правиш ти, а в другия само се возиш и това не го мислиш. При електронните термостатични глави веднъж задаваш в колко часа колко градуса да се преследват и докато не паднат батериите им, това не го мислиш. Механичните трябва да се обикалят всеки ден по 2 пъти и да се въртят ту наляво, ту надясно. Всеки ден. На горелката ползваш само "автоматичен/отопление" режим с контролер за буферен съд да казва кога да пали и гаси по нагласените t°C на буфера. И с една степен да е, вместо да е модулираща, не е никакъв проблем.
Буферът също трябва да е големичък. Дори 1000 литра е малък, но зависи от големината на жилището и топлотехническите му х-ки. Друго предимство на буфера е че може да приткаш, да грейкваш, да опопваш, бошваш, даконваш, екоспарваш, herzваш и т.н. *****ваш ... с каквото има в котелното, без да те е еня колко киловата ти е горелката с котела. Преспокойно може да се озапти 30-40 kw за 100 квадрата жилище, ако вече някой си го е купил/заварил и се мъчи с разхода.
пет яну 15, 2021 1:03 pmandy_forresite написа:
... Друго предимство на буфера е че може да ............бошваш,...............и т.н. *****ваш ... с каквото има в котелното, без да те е еня колко киловата ти е горелката с котела........
Особено твойта- ич не ма е еня. Не е много арно, че бачка безпроблемно сега. Дано ти е ясно що!
Мисля, че бъркаш относно електронните термоглави.
Дано биха могли да заменят буферен съд, при кофти ситуация, но не го вярвам, дори както красиво си го описал. Сравнения с чукчета и наковални!!!
То тогава би трябвало да изключват по няколко цилиндъра, в топло време, а когато някой реши да си умие очите, два чипа да освобождават поне още 100% допълнителна мощ.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пет яну 15, 2021 4:57 pm, променено общо 1 път.

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: