Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stelibg - специалист
пет дек 06, 2019 9:18 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет дек 06, 2019 9:12 pmstelibg написа:

Най-накрая някой да зададе въпроса "защо превръщате горелките си в ON/OFF", а плащате за модулация?!?!
Типично. Въпрос, подобаващ на първокурсник, но зададен по интелигентно.
Е, защо? Стели, тебе питам.
Защото нацията ни сляпо вярва, или сляпо отрича неща, казани от други. Нещо, като да вярваме на автоджамбазин, че колата, която продава е само на 127 000 км :)
Поработете месец на on/off, после месец с термоглави и си направете изводите. Или пък смесете двете управления, за да бъде кашата пълна ...
И аз ползвам включ/изключ, но когато навън е 10 градуса. А нямам и голям буферен съд ...
LazarGanev - "Велик майстор"
пет дек 06, 2019 8:42 pmRumen89 написа:
Аз регулирам стайната температура през термоглавите. Стайният го ползвам когато е 10 градуса на вън. Добра логика извади като титуляр. За едно помещение съм съгласен но в случая са 12.
Ами то навън много често се сменя под 10 и над 10*С. И ти какво - постоянно търчиш и сменяш режима - със термостат, без термостат? Трудно и скъпо е да се направи перфектно управление, освен това няма универсални решения и всичко е индивидуално. Да, при наличие на 12 радиатора е добре да се сложат 3-4 термоглави в спалните, а останалите радиатпори да останат на управление от стайния термостат, който е задължителен.
stelibg написа:
Най-накрая някой да зададе въпроса "защо превръщате горелките си в ON/OFF", а плащате за модулация?!?!
Това е вярно само при значително преоразмерени радиатори, които стоплят бързо и горелката трябва да изключи. Ама то в такъв случай и с термоглави да е системата, пак ще изключи горелката. Най-добре си е модулация по стайна температура и Натурела си имат стаен термостат с модулация по стайна температура, но никой не го знае и ползва :) .Но пък тогава задължително котелът трябва да има трипътен вентил против конденз.
пет дек 06, 2019 11:23 pmstelibg написа:
Стели, Ф1 има 8 степенна перфектна модулация, която на теб работа в града няма да ти върши. 1ва ти е много.Така се налага да си караш и горелката. В по топлото какво правиш? Нали си платил за модулация, а караш по график- цък-цък.
По натам проблеми с осветеността, през които доста народ минахте- модулация.
Заводските са ти неподходящи, искаш 1ва да е под 5 киловата- ква модулация, като и тя, 1ва ти е много в повечето време.
Стели, от как съм почнал пелетите, ползвам еквитермична регулация. Перфектно е, но трябва да можеш да настроиш нещата.
Сега СТ на газовия котел също е според външната. Те са улави ония в Бош.
Има още време докато разбереш кога и защо е нужно АРУ.
Dikata123 - напреднал
Прикачен файл:
79227199_599125810847348_6991760046929477632_n.jpg
Колеги добре ли този разход за RB30?Отоплявам реторант без изолация само когата работи пускам радиаторите и 4 стаи за живеене,нямам термо глави нигъде и колето ми не е с много голямо КПД!Вчера беше студеничко и като пуснах и радиаторите в ресторанта не успява да стопли та поувеличих подаването на пелети и се получи този разход за денонощие,общо са 22 радиатора!Температура на водата нагласена на 60 но повече от 54-55 не успя да вдигне но 54-55 ме устройва топличко беше!Горя слънчогледови пелети на Керпи но правят бучки шлака и падат в пепелника неизгорели пелети се налага от време на време да ръчкам главата и да махам!
Последна промяна от Dikata123 на съб дек 07, 2019 9:12 am, променено общо 1 път.
съб дек 07, 2019 9:06 amDikata123 написа:
Въййй, дано са слънчогледови, на сносни пари и заведението да е пълно!
Аха, стреснат от цифрата, не прочетох до края.
Превишил си способността на горелката, намали малко подаването!
Ако не спираш радиаторите, няма да се налага ударно ползване на мощ, пак ще е топло. Разхода леко ще намалее, след първоначалното поемане на енергия.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на съб дек 07, 2019 9:18 am, променено общо 1 път.
Dikata123 - напреднал
Ами Керпи пелети на 250 лв тона.И да пълно беше пускам там радиаторите само когато има банкети!
andy_forresite - майстор
Тазгодишните Керпи пелети винаги трябва да се споменават с думата БУЧКИ в едно изречение. Иначе ще си говорим за някакви други пелети. Може на максимална мощност да не образуват поради интензивното горене.
Иначе имат добра калоричност и правят хубав цвят отвътре, палят се, разгарят се, но тези оформящи се за броени часове буци прецакват горенето. Еле пък ако е в комбинация с промяна 230V. Както си гореше на мощност 2 с 1310 об, след една секунда вече бяха 1187. Така буцата е налице не след 4, а след 1 час и си държа Ръжена до вратичката на котела както при пелетите от Попово. Намерих в склада два 30 кг чувала от Поповските и така им се зарадвах, ама така им се зарадваааах...
Dikata123 - напреднал
Намалих ги и спирам около 10 тина радиатора!
P3-5.0-45-52
P2-3.9-45-48
P1-2.7-45-46

При тези настройки гори около 60 кг за денонощие!
LazarGanev - "Велик майстор"
Не разбирам само защо си ограничил температурата на 60*С? Ако я вдигнеш на 80*С ще имаш много по-добро изгаряне на пелетите, а и повече топлина
Dikata123 - напреднал
При зададени 60 градуса достига максимум 55 градуса и работи само на P3 и P2 ако искам да достига по голяма температура ще трябва да увелича още подаването.Пък и мисля че мога да достигна максимум 60 защото котлето ми няма голямо КПД според мен отпред не е изолирано и грее като печка и от там губя от топлината на котела,а и няма как да го изолирам отпред защото има вратички и се отварят да го чистя от там!

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: