Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Малкият шнек стига ли до края на тръбата? Нищо че си го сменял есента...
filmatoplo - майстор
При загасена горелка пусни малкия шнек от тест менюто ,и пусни пелети на ръка в тръбата -да видиш избутва ли ги добре какво се случва .
togo - специалист
Шнека е скъсен с около 5 мм, стария се беше скъсил със сант и половина , тогава започна да затяга, а този не затяга, върти , избутва пелетите, но като че ли се е променило(увеличило) подаването от големия шнек, и не успява да смогне.А по външния нищо не е променяно.Инсталатора каза, че се износвали зъбчатките в редуктора и може да е от там.Ще взема първо да го сменя, имам пружина, да пробвам...
Того, ти хубаво написа, че всичко си проверил, но не съобщи за действително препълване, което да си установил недвусмислено.
Препълва ли наистина, или не препълва?
Нямам против да потренираш разглобяване и сглобяване. Да питам още нещо, ако нямаш против?!
- слънчогледови ли гориш?
- от кога не си почиствал бункера и изпразвал големия шнек (на котела шнека)?
- би ли склонил да измериш капацитета на шнека?
- би ли споделил количеството и състава на съдържимото в съдинката?
togo - специалист
Шнека наистина препълва, погледнах го още в началото, и в този момент съответно спира големия, след като падне нивото под датчиците, тръгва отново.През цялото това време малкия шнек си работи нормално.Бункера ми е такава фуния, че нищо не се събира (трици , прах..) никъде, всичко върви по големия шнек.Въпреки това преди два месеца , понеже пробвах други пелети, го изчаках да свърши до дъното, за да не смесвам пелетите.Затова знам , че бункера е чист.Големия шнек не съм го почиствал!Горя иглолистни пелети.Не е проблем да измеря капацитета на шнека .А това за количеството и състава не разбрах за кой съд става дума?И кой е най правилния начи за измерване капацитета, защото никога не съм мерил.Просто гледам при първоначалното напълване да е до където трябва и съответно на трета да не препълва и горелката винаги си е работила добре.
Може ли да споделиш настройки?
Цикъл, подаване-такива работи.
togo - специалист
Не виждам смисъл.Горелката си работи с тези настройки от години, понякога ги коригирам леко.Когато разбера проблема, ще пиша.
Жако - специалист
нед окт 23, 2016 7:45 pmachmonek написа:
filmatoplo написа:
Зависи от пелетите ,както и от въздуха ,но никой не може да ме убеди че - калпави пелети ще ги накараш да горят добре с газанализатор . :) Колкото повече гори назад - толкова по лошо ,там се прави този черен твърд нагар ,точно това му е името ,това не е шлака а нагар .
Да да, знам какво е нагар и какво шлака. По горе пиша, че по наличието на шлака съдя, че е дошло време за почистване. Самата шлака се образува вследствие на нагара, тъй като се затруднява избутването на пелетите напред в камерата. Чети Филмче :rolleyes: . Иначе няма как да я накарам да гори само на 3 та. Нямам буфер. Лазар е с буфер и навярно затова при него всичко е ОК!
Това е нагър от Керпи слънчоглед.
Прикачен файл:
IMG_20210706_005129.jpg
filmatoplo - майстор
Да,нагар се полепя по стените,по дъното,и най вече в тръбата на малкия шнек.Там е много важно да бъде чистен, защото заклинват пелетите,намалят движението напред,горят назад ,прегряват и разкалват пружината на шнека,от съпротивлението тя се свива и скъсява .Това още повече задълбочава проблемите,и най накрая се стига до смяна на малкия шнек.Така ,че своевременно съвестно почиствайте горивната глава от нагара ,и в тръбичката .Почти не се вижда там нагара -пипайте с ръка само така се усеща,не се страхувайте ,че ще се уцапате-това ще ви спести нерви ,време,пари.Отивам на плажа ,пак заповядайте.
"Модулация"- наглед нещо много удобно, в магазина- супер функционално, у дома- само проблеми. Нагари, скъсени шнекове, задръстени комини, кондензи...
За да работи, що годе добре, в инсталация без буферен съд, където всъщност е необходима модулация- избирайте възможно най слабият котел! Това ще осигури работата му във възможно най благоприятен режим, а именно- близо до номинална мощност, през голяма част от отоплителният сезон или поне няма да работи дълго около минималната. Това е пътят за избягване на гореописаните проблеми.
Всички пелети са способни да правят нагар. Шлаката е запазена повечко за некачествени дървесни, но не отбягва и някои слънчогледови.
Нагар можем да избегнем, шлака........поне аз успях само да огранича. В пелетите си е пясъкът.
Та, който си е купил Грейко, ама леко замогнал и развързал пояса, нека има 1 на Акъл, с евтини дървесни, че по малко ще си наглежда пепелника! По скоро ядове. Препоръчвам първо да изгори 5-6 чувала и ако се смята за капацитет, определи ги като убави, да купува! То теглото секи си го носи.
Жаксън, перфектен ти е нагарът от Керпито.
Филматори, къде ли пломари брата? Аз тая година бойкотирам.

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: