Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Подложи по една тухла под предните крака. Така шнекът ще се поизправи. Дано стигне дължина на гофрето. Няма да постигнеш желаното. Намали си очакванията към горенето.
В момента си мисля че не само порциите пелети са неравномерни. Въздухът също е неравномерен.
За да се получи хубав огън са необходими:
1. Качество на пелетите.
2. Дозиране
3. Обдухване
4. Комина тяга.
Върху 1 и 4 нямаш контрол. Върху 2 и 3 имаш контрол донякъде. Дозирането за час е да кажем еднакво. Не е, но да не издребняваме. Нас ни интересува за секунда колко пелети идват. Ами различно идват. Понякога пелетите се свличат вътре между навивките на спиралата. Не винаги шнекът се е запълнил равномерно. Това е груба механика. Няма точност до грам. Въздухът - т. 3 пък зависи от напрежението 230волта. То също се променя, така че въздухът също се променя. Ту е добре, ту е много, ту малко.. В горелката постоянно има над 500 грама пелети. И нито един пелет да не дойде си гори. Това плюс 4-те точки формира среда, при която все някак се получава.
laguz - напреднал
съб яну 15, 2022 4:48 pmandy_forresite написа:
Подложи по една тухла под предните крака. Така шнекът ще се поизправи. Дано стигне дължина на гофрето. Няма да постигнеш желаното. Намали си очакванията към горенето.
В момента си мисля че не само порциите пелети са неравномерни. Въздухът също е неравномерен.
За да се получи хубав огън са необходими:
1. Качество на пелетите.
2. Дозиране
3. Обдухване
4. Комина тяга.
Върху 1 и 4 нямаш контрол. Върху 2 и 3 имаш контрол донякъде. Дозирането за час е да кажем еднакво. Не е, но да не издребняваме. Нас ни интересува за секунда колко пелети идват. Ами различно идват. Понякога пелетите се свличат вътре между навивките на спиралата. Не винаги шнекът се е запълнил равномерно. Това е груба механика. Няма точност до грам. Въздухът - т. 3 пък зависи от напрежението 230волта. То също се променя, така че въздухът също се променя. Ту е добре, ту е много, ту малко.. В горелката постоянно има над 500 грама пелети. И нито един пелет да не дойде си гори. Това плюс 4-те точки формира среда, при която все някак се получава.
Точно това съм направила. По една тухла под дългите крака.
По-интересното е, че пускаше по 45кг. и то неравномерно /засичах, че има по две поредни пускания с по няколко пелетки/при този ъгъл и разклонението с гофрираният маркуч право на долу. След рокади, които не ми допаднаха, върнах пак това положение, като само извих въпросното разклонение леко на страни и сега пуска по 22кг. на много по-равномерни дози от преди и няма празни периоди. Ъгълът е 52 градуса.

С комина имах голям проблем и той беше, много голяма тяга. Топлех пилците.
Реших го до някъде, по не толкова добър начин, но пък ефикасен и съм пуснала запитване до едни хора, дали могат да ми направят турболатори, за да го реша по правилният начин.

Другият сезон, ще е с нова горивна камера/ 20кВ, а не сегашната 30кВ/, турболатори и няколко огнеупорни плочи около горелката, за да няма огъня допир със студеният метал при палене /четох го в темата и не ми пречи да го направя/.
laguz - напреднал
съб яну 15, 2022 2:40 pmprascho написа:
Аз си направих дървен бункер, като шнекът сигурно е на 40-50 градуса и по спомен бе пуснало около 2.5кг за 6 минути (смътно си спомням). При дамата шнекът е сигурно на 70гр, не е ли странно да качва 45кг?
Ъгълът е 52 и определено беше странно, защото без да повдигам краката, което е по-малък ъгъл, пускаше 41кг.
Сега, при същият ъгъл, но с извито разклонение с гофрираният маркуч на стани, пуска 22кг.
А исках да пуска по-малко килограми, за да може дозите да са повече секунди. така се постигат по-равномерни количества и най-вече, ниски кВ на работа на Р1. Под 2 секунди за подаване, нещата стават много зле, а с 45кг, 2 секунди са 10кВ.
prascho - майстор
Огнеупорните тухли не пречат. Аз съм с друг котел и някъде към 40-50кг шамот съм сложил :). Сега погледнах клипа ти - главата на 20Кв е дори по-малка. Спокойно може да сложиш по един ред тухли (65мм широки) в горивната камера на стената срещу вратата и в ляво от нея. Имам чувството, че като оставих едни 40см дълбочина на горивната камера и нещата са още по-добре с горивния процес. А котелът сигурно е 70см дълбок.
andy_forresite - майстор
Завъртяла си тръбата на шнека настрани, т.е. дупката, от която падат пелетите в гофрирания маркуч, вече не е право надолу, така ли? Става и така да се намали дебИта на шнека. Разрязаният отвор за "засмукване" на пелетите от бункера застава настрани и полезния разрез се смалява. По принцип така увеличаваш вероятността няколко последователни по-дълги пелетчета да препречат дупката-стеснение, на което стеснени се нанизва гофрираната тръба. Но ако няма такова струпване на дълги пелети няма да се случи. Може и да не съм прав.

Неравномерните подавания се дължат и на различната дължина на пелетите. Тоест в партидата/чувалите има размери от 3 до 30 мм примерно. Имам едни към 2 тона ситни с фракция дори до 2 мм, иначе средно до 15 мм и отделно счупени до пепел. Шнекът в този му вид като при теб (без повдигането или завъртането) загребва и ситна пепел. В бъчвичката на бункера (най-отдолу продълговатото на бункера) няма пепел - всичко се качва заради малкия ъгъл на наклона. С ъгъл 60 и повече градуса по-трудно се качва и пепелта. От време на време трябва да се чисти бункера, а с по-малкия ъгъл - не. Предполагам че с ъгъл 60° е по-вероятно да се свличат пелети вътре в шнека, но това трудно се хваща. Трябва да си там при шнека и да чуеш как пропадат пелетите вътре в самата спирала. При що годе равни фракции пелетчета няма как да стане това пропадане...
laguz - напреднал
вт яну 18, 2022 12:50 pmandy_forresite написа:
Завъртяла си тръбата на шнека настрани, т.е. дупката, от която падат пелетите в гофрирания маркуч, вече не е право надолу, така ли? Става и така да се намали дебИта на шнека. Разрязаният отвор за "засмукване" на пелетите от бункера застава настрани и полезния разрез се смалява. По принцип така увеличаваш вероятността няколко последователни по-дълги пелетчета да препречат дупката-стеснение, на което стеснени се нанизва гофрираната тръба. Но ако няма такова струпване на дълги пелети няма да се случи. Може и да не съм прав.

Неравномерните подавания се дължат и на различната дължина на пелетите. Тоест в партидата/чувалите има размери от 3 до 30 мм примерно. Имам едни към 2 тона ситни с фракция дори до 2 мм, иначе средно до 15 мм и отделно счупени до пепел. Шнекът в този му вид като при теб (без повдигането или завъртането) загребва и ситна пепел. В бъчвичката на бункера (най-отдолу продълговатото на бункера) няма пепел - всичко се качва заради малкия ъгъл на наклона. С ъгъл 60 и повече градуса по-трудно се качва и пепелта. От време на време трябва да се чисти бункера, а с по-малкия ъгъл - не. Предполагам че с ъгъл 60° е по-вероятно да се свличат пелети вътре в шнека, но това трудно се хваща. Трябва да си там при шнека и да чуеш как пропадат пелетите вътре в самата спирала. При що годе равни фракции пелетчета няма как да стане това пропадане...
Да, точно така, на страни е дупката от която падат пелетите в гофрираният маркуч, на не повече от 45 градуса. За сега няма проблеми. Продължава наблюдението. :)
Благодаря за изчерпателната информация!

Искам да попитам нещо друго. Кое от двете нива на пелетите при горене е правилното? Говоря за височината, защото едното се постига с повече, а другото с по-малко вентилатор, а и при двете положения, може пелетите да стигнат до ръба на горивната камера.

Изображение
Здравейте. За първа година съм с пелети и за мой късмет вдигнаха цените:)).
Накратко ...Котел Бош 32 Kw...Горелка Грейко RB 30...
Чистя всяка седмица котела основно,поради това че досега го ползвах на въглища...
Забелязвам че всеки път в горивната камера има налеп ,който отстранявам...но по странното е че има нагар в началото на малкия шнек....
Има ли вариант това да не се случва?
kalin72 - майстор
Я да питам, може и някъде да е писано, но не го намерих...
Грейко RB20 с контролер 1.5/1.3 при спиране от стайния термостат продължава да показва Ignition. Предполагам, че преди СТ да изключи, горелката е спряла поради превишаване на температурата, но пък не виждам да има пелети в главата, за да има и Ignition.
Моля за съвет/обяснение.
damyaniq - специалист
чет яну 20, 2022 8:52 pmTran4o написа:
Здравейте. За първа година съм с пелети и за мой късмет вдигнаха цените:)).
Накратко ...Котел Бош 32 Kw...Горелка Грейко RB 30...
Чистя всяка седмица котела основно,поради това че досега го ползвах на въглища...
Забелязвам че всеки път в горивната камера има налеп ,който отстранявам...но по странното е че има нагар в началото на малкия шнек....
Има ли вариант това да не се случва?
Всичко зависи от пелетите има примес на песъчинки камъчета ще прави нагар Вашата роля е да почиствате редовно горивната глава и края на малкия шнек който влиза в горивната глава Непочистването води до скъсяване на малкия шнек проблеми в горивния процес и други неприятности Почиствайте редовно от Ниагара и отваряйте и почиствайте от пепел малкото люкче на горивната глава Успех!
andy_forresite - майстор
ср яну 19, 2022 4:18 pmlaguz написа:
...Кое от двете нива на пелетите при горене е правилното? Говоря за височината, защото едното се постига с повече, а другото с по-малко вентилатор, а и при двете положения, може пелетите да стигнат до ръба на горивната камера.

Изображение
Правилно гори като на снимка 1.
На снимка 2 обдухването е в повече.
Колкото до достигането на бонбоните до ръба - коригира се със секундите подаване. Всяка десета от секундата оказва влияние. За да остане промяната в настройката занапред, трябва пелетите да са същите и горивоподаващия шнек да е стабилно фиксиран. Вече споменах колко е времето за зареждане при мен - 1.0 секунди (една секунда) през 45 както си е стандартно.
Върху обдухването нямаш пълен контрол, тъй като оборотите на вентилатора се менят от самосебе си. В много обекти съм го видял и никъде напрежението 230V от мрежата не е било постоянно. Само че това никой не го гледа, а и колкото по-хубаво се запалват, разгарят и напълно изгарят самите пелети, толкова по-малко се усещат тези промени в обдухването. При качествени пелети и равномерни дози на практика това не се разбира. Горелката гори с голямо количество пелети, така че горивото дали ще е 5 мм нагоре или надолу, е все тая. Единствен начин ползвателят да види, че все пак обдухването не е еднакво през различни часове от денонощието, е да се изведе показанието на rpm на дисплея. Но това както вече го споменах 10 пъти никой не му обръща внимание :)

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: