Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stoyan123 - помощник
вт мар 07, 2023 3:11 pmandy_forresite написа:
Според мен не е добре да се стига до "поддържане" (suspend при английско меню). По време на "поддържане" не се подават пелети. Въздухът най-често се оставя на 0% (без обдухване) за да не изгорят бързо пелетите и температурата на водата в котела да не се качва повече. Това е защитна функция на контролера, която има за цел да не позволи по-нататъшно повишаване t° на водата. За всяка работеща под налягане водна отоплителна система е важно да не се стига до прегряване. Последиците са минимум наводнено мазе. С контролера на натурела, когато датчикът за температура на водата (pt1000) е на мястото си и софтуерът работи, системата няма как да прегрее. В това е основно смисълът на "Поддържане", а не икономисване на гориво.
Когато пелетите в горелката поизгорят, отделяната топлина става недостатъчна и подаването на пелети се подновява. Докато се стабилизира огъня минава време, през което водата в котела изстива. При малки системи в жилища с малки топлозагуби дори се стига до изгасване. При теб няма да изгасне, а ще продължи от Р1. В случай че огънят не се стабилизира, което обикновено става за 3-4 подавания на пелети при правилни настройки, водата ще изстине още и ще започне да гори на Р2. В този момент цялата икономия от пелети по време на "поддържане"-то ще си отиде. При "поддържане" огънят започва да гори назад и надолу към вътрешния шнек. От горещината той омеква и когато започне да прибутва пелети става по-къс. Скъсилият се вътрешен шнек не може нормално да избутва пелети и трябва да бъде сменен. Отделно се образуват нагари докато "гори" в поддържане... Затова винаги съм твърдял, че не е добре да се стига до поддържане.
Сам виждаш до каква икономия си стигнал с мощна първа степен, която те докарва до поддържане. Сметката показва че с 3 кг на час с твоята Р1 ако гори 24 часа, ще имаш разход 72 кг пелети. Пет чувалчета са толкова. Хайде 75 кг са, пак там. То е стигало до поддържане, но е минавало и на втора докато стабилизира огъня и си догони загубените градуси в котела. Та толкова за поддържането. Много съфорумци не са съгласни с това. Никой не си натрапва мнението.
Слънчогледови пелети не означава непременно голямо обдухване. Има качествени, има и калпави. Едни искат повече въздух, други горят с настройките за дървесни. В момента имам 3 партиди слънчогледови и сипвам който чувал ми е поред на купчината. Настройки не променям. Няма много смисъл. Не настройвам газова горелка да се целя точно. Тук един път сипе повече, друг път токът е по-слаб и обдухването се саморегулира... Единствено когато имах едни 8 мм от Полски Тръмбеш трябваше да вдигам процентите вентилатор.
Много се радвам и благодаря че помагате . Но да питам , за Р1,Р2,Р3 настройките ще ги направя , но да питам от каде да нагодя оборотите на трите степени , ако може да ми кажете??? 8-[
Горелката от продавалник ли я взе?

пп. А, извинявай! Върнах 3стр. назад, та си припомних- купил си си нова горелка.
В многословието си, Анди се опита да ти обясни, че нещата с оборотите са съвсем условни.
Леко се прехласва, като спечели аудитория, но вече му съчувствам.
stoyan123 - помощник
вт мар 07, 2023 8:07 pmТрифон П.Трифонов написа:
Горелката от продавалник ли я взе?

пп. А, извинявай! Върнах 3стр. назад, та си припомних- купил си си нова горелка.
В многословието си, Анди се опита да ти обясни, че нещата с оборотите са съвсем условни.
Леко се прехласва, като спечели аудитория, но вече му съчувствам.
Не съм я взел от продавалник а от дистрибутор . Какво имаш предвид?
Първо, да спреш с този начин на цитиране. Два-три твои поста "заемат" страница.
Информацията ти идва много и прелива. Чети по бавно. После се загледай в горелката (менюто де)!
Човъркай я, няма какво да развалиш, ама с акъл!
Малко преговор, върху последните страници около теб, няма да навреди, мисля.

Относно горелката ти, защо не забеляза какво сподели Калин?
После въодушевено допусна, че 30се ти е таман.
Ми не е таман, макар, че може да се нагласи сносно. И това сякаш го споменах назад.
Последно, за вентилатора- проценти и обороти. Имало начин, като нагласиш някакви проценти, после да виждаш и колко оборота са, но Анди ти наля прекалено, та се разплиска.
Вентилатора се наглася по усет- това ти каза той. Ако не си разбрал, ето, Аз ти го казвам.
Нагласи си подаването, както те посъветва, а вентилатора трябва да прецениш сам. Ако имаш усет за огъня, ще се получи. Ще имаш някаква икономийка, но не питай защо!
Основна икономия се постига по метода на Филматопло. После е правилно подбрания хардуер, ама това вече е минало.
Само за твое сведение и само сега- за ок. 170-180м2, аз съм заложил 20 киловатова горелка, със същият като твоя котел.
Газовият избрах 14, а климатиците са ми 7ци. ПроЗ съм, че не питам търговци.
Пелетите ги подкарах на 31.12.2015г. Погледни кога съм се регистрирал тук и помисли кой е вървял по правилният път- Ти или филанкишията!
Четенето не е престъпление.
pepi3196 - специалист
Но да питам , за Р1,Р2,Р3 настройките ще ги направя , но да питам от каде да нагодя оборотите на трите степени , ако може да ми кажете???

Пак от там🙂
stoyan123 - помощник
вт мар 07, 2023 8:55 pmТрифон П.Трифонов написа:
Първо, да спреш с този начин на цитиране. Два-три твои поста "заемат" страница.
Информацията ти идва много и прелива. Чети по бавно. После се загледай в горелката (менюто де)!
Човъркай я, няма какво да развалиш, ама с акъл!
Малко преговор, върху последните страници около теб, няма да навреди, мисля.

Относно горелката ти, защо не забеляза какво сподели Калин?
После въодушевено допусна, че 30се ти е таман.
Ми не е таман, макар, че може да се нагласи сносно. И това сякаш го споменах назад.
Последно, за вентилатора- проценти и обороти. Имало начин, като нагласиш някакви проценти, после да виждаш и колко оборота са, но Анди ти наля прекалено, та се разплиска.
Вентилатора се наглася по усет- това ти каза той. Ако не си разбрал, ето, Аз ти го казвам.
Нагласи си подаването, както те посъветва, а вентилатора трябва да прецениш сам. Ако имаш усет за огъня, ще се получи. Ще имаш някаква икономийка, но не питай защо!
Основна икономия се постига по метода на Филматопло. После е правилно подбрания хардуер, ама това вече е минало.
Само за твое сведение и само сега- за ок. 170-180м2, аз съм заложил 20 киловатова горелка, със същият като твоя котел.
Газовият избрах 14, а климатиците са ми 7ци. ПроЗ съм, че не питам търговци.
Пелетите ги подкарах на 31.12.2015г. Погледни кога съм се регистрирал тук и помисли кой е вървял по правилният път- Ти или филанкишията!
Четенето не е престъпление.
Добре , извинявам се за многословието ми . Ще пробвам да я сменя с 20ска , нова не нова ще я продам и ще си купя 20 ска . Явно такъв ми е касета.
kalin72 - майстор
Като отговаряш на мнение, натискай Post reply, а не Quote.
Така няма да цитираш мнението на друг или твоето собствено, и да увеличаваш големината на поста си.


Няма нужда да продаваш цялата горелка, а само главата, там, дето гори огъня.
ср мар 08, 2023 8:18 amkalin72 написа:
Това, както и съветите дето даде gnt, за тунинг на котела.
пон мар 06, 2023 8:29 amgnt69 написа:
... ТУК за оптимизиране на котела. И накрая можеш да си купиш глава за 20 киловатова горелка и да я смениш. :partyman:
Дали има нужда, лесно може да се прецени с един аналогов термометър на димохода.

https://photos.app.goo.gl/iL8MPAzfgfR1qeiR6

Тази температура постигам при пълна мощност на 20ска, 60 градуса на водата, в 27 киловатов Бош, направен на 5 хода и с 1 турбулатор.
Вторият го махнах, че предобрява нещата, особено ако си правя експерименти да го карам на 2ра или на 1ва. Показвал съм какво става, със снимки.
При мен няма модулация, Стояне, само 3та.
stoyan123 - помощник
ср мар 08, 2023 8:18 amkalin72 написа:
Като отговаряш на мнение, натискай Post reply, а не Quote.
Така няма да цитираш мнението на друг или твоето собствено, и да увеличаваш големината на поста си.


Няма нужда да продаваш цялата горелка, а само главата, там, дето гори огъня.
Здавей нямам такива опций за отговаряне търсих , може би щото пиша от телефона .

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: