Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Rumen89 - специалист
нед мар 10, 2019 9:26 amandy_forresite написа:
Добрият стар Експерт се е доказал. Проблемът идва когато на мястото на досегашен котел на дърва и въглища се постави друг котел, например от Грейко инженеринг. Горенето с въглища и дърва предполага сериозен комин - висок и широк, т.е. с голяма тяга. В чист вид (без ламарини и турболатори) при експерт/екзотик, въпреки по-голямото вътрешно съпротивление, тягата остава по-висока от необходимата, което не предполага край на ерата на ламарините и турболаторите. Моят експерт при първото запалване показа доста над 100 градуса на фукса. Премерих ги с безконтактен термометър, по- точно с два броя - един на монтажника и с моя. Ако не се лъжа черното желязо, което се закрепва с 4 болта към тялото на котела (самият фукс) беше 140 градуса. Сложих 8 пружини и текнаха кондензи, пушеци, не искаше да се разгори - ниска тяга. Извадих 4 пружини и фуксът стана 65-77°, а в първата емайлирана част, редукция 150/130, се образува черен лепкав налеп. Почиствам кюнци три пъти на сезон. Вчера приключих с третото почистване. Следващото ще е в края на ноември т.г. ... живот и здраве.
Моя комина е ф200 задължително ще сложа и автоматичен регулатор за тяга ако има сайт може да ми изпратите.
jolobg - специалист
нед мар 10, 2019 8:34 pmRumen89 написа:
Моя комина е ф200 задължително ще сложа и автоматичен регулатор за тяга ако има сайт може да ми изпратите.
Търсене в "немско-говорящи" :-D сайтове.
В български: dsg.bg, ilma-bg.com, полски. Сигурно има и други. Аз съм се насочил към този - пасва ми като закрепване, няма да му правя адаптор.
andy_forresite - майстор
Регулаторът за тяга и турболаторите изпълняват близки, но различни функции. Механизмите от първия вид забавят пушека без да променят движението му. Вторите карат дима да "облизва" топлообменната част по отблизо и завихрят.
jolobg - специалист
При мен (Експерт 20), с 8 пружини не мога да узаптя тягата, особено в студено време, а за ветровито - да не говорим. Ще добавя и спирални турбулатори от ламарина, и ако все още имам излишна тяга, най-вероятно ще сложа регулатор.
filmatoplo - майстор
Купувал съм клапа от Илма -качествена е 145 лв .
andy_forresite - майстор
Според мен това е правилният път при прекомерно силна тяга (каквото има почти винаги при котли на въглища) - първо се слагат някакви завихрители според конструкцията на котела и ако не помогне особено, тогава се добавя и регулатор на тягата. Накрая може да се окаже че един експерт 20 при комин 3,5 м и сечение 15/15 см в "stock" вид има същата ефективност както експерт 20, заменил виадрус с ...емнаесе секции и комина 10 м 25/20 см с пружини във всяка дупка, още зиг-заг-образни ламарини и регулатор за тяга. Така че със смяната на чугунен котел с експерт/екзотик 20/30 и т.н. не приключва сагата с ламарини, пружини, турболизатори, завихрители, регулатори ... Слагат се железа докато се хареса резултата. Естествено хубаво е да може безпроблемно да се достига максимална мощност, т.е. да не се прекали с "напружинването" във всичките му аспекти.
Rumen89 - специалист
пон мар 11, 2019 3:12 pmandy_forresite написа:
Според мен това е правилният път при прекомерно силна тяга (каквото има почти винаги при котли на въглища) - първо се слагат някакви завихрители според конструкцията на котела и ако не помогне особено, тогава се добавя и регулатор на тягата. Накрая може да се окаже че един експерт 20 при комин 3,5 м и сечение 15/15 см в "stock" вид има същата ефективност както експерт 20, заменил виадрус с ...емнаесе секции и комина 10 м 25/20 см с пружини във всяка дупка, още зиг-заг-образни ламарини и регулатор за тяга. Така че със смяната на чугунен котел с експерт/екзотик 20/30 и т.н. не приключва сагата с ламарини, пружини, турболизатори, завихрители, регулатори ... Слагат се железа докато се хареса резултата. Естествено хубаво е да може безпроблемно да се достига максимална мощност, т.е. да не се прекали с "напружинването" във всичките му аспекти.
Не знам толкова запознат но ако трябва и на него да слагам разни железа и ламарини ще се насоча към друг котел дори и да е по скъп. Не съм запознат с пелетите котли но дано да ми падне разхода с 20-30 процента. За регулатора за тяга ще прежаля 100-140 лв ако е нужно. Но за ламарини и други железа нямам желание. Въпрос към инсталатори те надявам се че сте сменяли чугунени котли с този на грейко какви проценти е паднал разхода?
Rumen89 - специалист
пон мар 11, 2019 3:12 pmandy_forresite написа:
Според мен това е правилният път при прекомерно силна тяга (каквото има почти винаги при котли на въглища) - първо се слагат някакви завихрители според конструкцията на котела и ако не помогне особено, тогава се добавя и регулатор на тягата. Накрая може да се окаже че един експерт 20 при комин 3,5 м и сечение 15/15 см в "stock" вид има същата ефективност както експерт 20, заменил виадрус с ...емнаесе секции и комина 10 м 25/20 см с пружини във всяка дупка, още зиг-заг-образни ламарини и регулатор за тяга. Така че със смяната на чугунен котел с експерт/екзотик 20/30 и т.н. не приключва сагата с ламарини, пружини, турболизатори, завихрители, регулатори ... Слагат се железа докато се хареса резултата. Естествено хубаво е да може безпроблемно да се достига максимална мощност, т.е. да не се прекали с "напружинването" във всичките му аспекти.
Не съм толкова запознат но ако трябва и на него да слагам разни железа и ламарини ще се насоча към друг котел дори и да е по скъп. Не съм запознат с пелетите котли но дано да ми падне разхода с 20-30 процента. За регулатора за тяга ще прежаля 100-140 лв ако е нужно. Но за ламарини и други железа нямам желание. Въпрос към инсталатори те надявам се че сте сменяли чугунени котли с този на грейко какви проценти е паднал разхода?
Последна промяна от Rumen89 на вт мар 12, 2019 6:30 am, променено общо 1 път.
Tzinata - специалист
пон мар 11, 2019 9:15 pmRumen89 написа:
пон мар 11, 2019 3:12 pmandy_forresite написа:
Според мен това е правилният....
Не знам
Инсталаторите не знам, но аз смених....
И да ти кажа доволен съм засега. Не толкова от разхода колкото от улесненото почистване чрез пружините. То и разхода май е паднал, но много бързо се стопли и не можах да засеча хубаво.
Според мен няма нужда от други железа, но пружините са задължителни.
пон мар 11, 2019 10:30 pmTzinata написа:
...
Инсталаторите не знам, но аз смених....
И да ти кажа доволен съм засега. Не толкова от разхода колкото от улесненото почистване чрез пружините. То и разхода май е паднал, но много бързо се стопли и не можах да засеча хубаво.
Според мен няма нужда от други железа, но пружините са задължителни.
Смени си подписаааа!
Само не пиши, че е по препоръка от мен, щото и не е де!
Добре, че ти му отговори на Румбата. Аз написах нещо, снощи, гледах го кат пукал 5 секунди и го изтрих. Да речем, щото нямам такъв котел, а само съм виждал няколко, в движение.

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: