Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пет мар 15, 2019 10:37 ambrassSob написа:
пет мар 15, 2019 9:17 amn.ganev написа:
Ами почиствайте ги тези горелки от време на време
Поради нечистене и натрупване на мнооого шлак 5 или 6 пружини този сезон. Обичайното - никой на никой не бил казал, че трябвало да се чисти. То че продукта е перфектен е ясно, но пак трябва като горят боклуци да поразръчкат. Ръководството за нищо си го нямат. Прочете ли го? Ми не!
Първия сезон ми беше на нощното шкафче ръководството.
Прелиствам понякога онлайн, като са появи казус тука.
То си го има в нета и е толкова по удобно, но ползватела е зает и мързелив. По лесно му е да пита.
brassSob - специалист
То нямам против. Разбира се, че трябва да се обадят като има казус. Но може и да се напъне малко ако е нещо елементарно. Ти как би реагирал на наше място ако ти се обади потребител и иска да пипне нещо по горелката и му кажеш ОК натисни....а той а не не - на работа съм. Последно, но факт - харчи ми много....трябва да я настройте. Елате имам 1 чувал и минавам на дърва.
andy_forresite - майстор
Ники, той не го казва за теб, а за типичния потребител :) Наистина масово не се прави профилактика, но това няма общо с теб. Просто ти споделя на какво попада.

Направих опит за установяване при каква t° на връщащата вода се образува конденз по долната топлообменна част (срещу вратата) - при 47 гр вече се образува. Аз го "карам" на 50-52 връщаща и уж няма.
Не можах да си обясня как с еднакво подаване на пелети и помпа на РР1 гори при 64/47° и 61/51° само с местене главата на термостатичния клапан :? Става въпрос за 2 вечери, не за някакви минути, от които няма как да се направи извод. Та при 64/47 направи конденза, а при 61/51 не забелязвам.
Измислих как да управлявам двете помпи от управлението. Остава да преборя изобретателния си и изключително напорист мързел и да източа водите, да изгреба бункера, да го преместя и да направя промените. Целта е да увелича потока с 20-30%. Надявам се да се получи.
Анди, не се занимавай с глупости!
Като свършиш с отоплението, тая година, тури си един истински антикондензен долу, помпата долу,
сичко долу!
Не, че схемата ти е грещна, ама ти дава възможност да я "грешиш" постоянно.
Конденз?!!!
Не помня колко точно беше температурата (писах тука, ама...), под 40 градуса беше, запали си котелката, без поток (външен, върти само в котела) естествено, достигна си 58-9 градуса, трипътния зе да отваря и....
Няма конденз.
andy_forresite - майстор
Аз пиша за конденз, а ти за реки :) . Под 50 градуса обратна вода се "изпотява" топлообменника в долната част точно срещу портата. На вид е катранено (черно и лъскаво, като разтопен асфалт), но нищо не тече. Просто се образува и пепелта не само че лесно полепва, ами и го прави във формата на едни големи люспи.
Мисля да сложа една помпа долу и тази сегашната да я преместя да смуче от смесително-разпределителния клапан. Както си го представям че ще стане водата ще се затича малко по-бързо и току виж стигнала в по-голямо количество чак до последната точка. Пък там ми е най-голямата стая. Аз затова паля 2 часа по-рано, че то докато се затопли радиатора там, ехеее... Сега вечерно време там без термоглава не прескача 22,5 градуса. Пробвах като включа ел. печка 1500W какво ще прави стайната температура и живакът мърда, мърда. Ама с радиатора - тц.
stridata - специалист
Пичове, първо да БЛАГОДАРЯ, че ви има и, че покрай вас схаванах за какво иде реч с Грейкото и като цяло с принципа на работа! Да не говорим за разни тънки моменти и т.н. :partyman: И в тоя ред на мисли..... Сега като го пуснах да ми работи на времеви таймер, като термоглавите отворят се чува едно свистене коете доста дразни. Шум сякаш високо налягане се опитва да мине през малък отвор? Питах разни съседи и гора с локално парно и ми казаха, че не чуват никакви шумове от радиаторите. Дали нетрябва да намаля помпата? В момента е на втора степен ако не се лъжа, както е написано в книжката за мойте нужди. Жената каза, че го е чувала и през големите студове, но явно аз не съм обърнал внимание.
andy_forresite - майстор
Превключи на първа. А ако има електронно управление като Грундфос алфа 2(L) може да я поставиш на първото или второто светещо зелено квадратче.
Ти с една помпа ли си, каква точно е и имаш ли антикондензен вентил за минимална температура на връщащата се вода в котела?
stridata - специалист
пет мар 15, 2019 1:41 pmandy_forresite написа:
Превключи на първа. А ако има електронно управление като Грундфос алфа 2(L) може да я поставиш на първото или второто светещо зелено квадратче.
Ти с една помпа ли си, каква точно е и имаш ли антикондензен вентил за минимална температура на връщащата се вода в котела?
Помпата ми е Грундфос алфа 2(L), една е и е на първа степен, демек аз немя къде да я намалявам? А дали имам антикондензен винтил си нямам на идея. Той има ли нещо общо със свистенето?
andy_forresite - майстор
И аз съм с такава. По-точно 25/40. Твоята може да е 25/60. 25/60 е има-няма двойно по-производителна и свистенето е много вероятно при по-малки системи.
Само че при мен не свисти дори на III. Започва на три радиатора, ама откак спра циркулацията през бойлера ... Пробвай на първото квадратче - там където са 4 зелени квадратчета преди трите фиксирани степени прехвърли с копчето (в упътването са писали "пулт за управление" ... мЪлии :shock: ) да светне на второто квадратче. Това е да си намалява напора при системи с термоглави. Когато една или няколко термоглави се притворят, помпата си намалява оборотите.
По втория ти въпрос - принципно има връзка между трипътния антикондензен и свистенето. Когато си без такъв вентил циркулацията през системата е по-голяма (по-голям дебИт, поток), а когато имаш вентил, т.е. системата има малък и голям кръг, тогава водата се върти предимно в малкия кръг. Добре е да имаш вентил за гарантиране минимална температура на връщащата се вода.
Анди, хубаво разсъждаваш, но не са точно така нещата.
Само за пример- Алфа 2 25/60, върти през 2 радиатора и лира без шумове.
Просто не е много коректно да даваш съвети на база разсъждения.

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: