Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stoyan123 - помощник
пон мар 06, 2023 9:35 amgnt69 написа:
пон мар 06, 2023 9:08 amstoyan123 написа:
Искате да кажете че е преозмерен е горелката спрямо котела ли ? Ами ако си взема по голям котел, да ли ще се случат нещата? :sad: :sad:
Малко ти е голяма горелката. Малко не ти е ефективен котела. Почети малко и после ще я нагласим да гори по малко.
После кажи имаш ли изолация, 24 часа ли работи, колко температура търсиш в къщата, колко килограма пелети ти пуска шнека. Инсталатора какво каза за разхода нормален ли е. По голям котел не ти трябва, трябва ти котел за пелети. Аз презлагам да започнеш с оптимизиране на котела, защото тоя котел е за дърва и кюмюр, попрочети темата за Дакон, Бош.
Изолация нямам , прозорците са дограма , котела ми е в мазето , нар мазето три стай с коридорче топля после имам дълга линия , излиза под земята шест метра влиза в първото помещение всекидневна и продължава вътрешно за още три стай , последният радиатор е на 20 метра от котела , в тази посока имам помещение 9 метра дълго на 2,40 метра широко . Радиаторите са ми три 1,80 на 60 , един 1,40 на 60 , три 1 на 60 , и два 1,80 на 30 ,и една лира в банята . Без лирата и един малък радятор , другите са с термо глави . Гори до преди две седмици 24 часа без спиране , а сега само вечер от 18 и 30 до 8 00 чеса . За подаването от шнека ще го измета като се прибера . Иначе го мерих преди седмица , ако е правилно както Петя от форма ,за 6 минути в съд и умножих по 10 получи се 42 кг. Шнека ми е на 45 градина в варел е . Ако нещо съм пропуснал питайте.
stoyan123 - помощник
пон мар 06, 2023 1:11 pmstoyan123 написа:
пон мар 06, 2023 9:35 amgnt69 написа:
пон мар 06, 2023 9:08 amstoyan123 написа:
Искате да кажете че е преозмерен е горелката спрямо котела ли ? Ами ако си взема по голям котел, да ли ще се случат нещата? :sad: :sad:
Малко ти е голяма горелката. Малко не ти е ефективен котела. Почети малко и после ще я нагласим да гори по малко.
После кажи имаш ли изолация, 24 часа ли работи, колко температура търсиш в къщата, колко килограма пелети ти пуска шнека. Инсталатора какво каза за разхода нормален ли е. По голям котел не ти трябва, трябва ти котел за пелети. Аз презлагам да започнеш с оптимизиране на котела, защото тоя котел е за дърва и кюмюр, попрочети темата за Дакон, Бош.
Изолация нямам , прозорците са дограма , котела ми е в мазето , нар мазето три стай с коридорче топля после имам дълга линия , излиза под земята шест метра влиза в първото помещение всекидневна и продължава вътрешно за още три стай , последният радиатор е на 20 метра от котела , в тази посока имам помещение 9 метра дълго на 2,40 метра широко . Радиаторите са ми три 1,80 на 60 , един 1,40 на 60 , три 1 на 60 , и два 1,80 на 30 ,и една лира в банята . Без лирата и един малък радятор , другите са с термо глави . Гори до преди две седмици 24 часа без спиране , а сега само вечер от 18 и 30 до 8 00 чеса . За подаването от шнека ще го измета като се прибера . Иначе го мерих преди седмица , ако е правилно както Петя от форма ,за 6 минути в съд и умножих по 10 получи се 42 кг. Шнека ми е на 45 градина в варел е . Ако нещо съм пропуснал питайте.
Да допълня от котела за дългата линия ми вървят тръби 32 ка и деля за всеки радиатор с 20 ска
stoyan123 - помощник
пон мар 06, 2023 1:13 pmstoyan123 написа:
пон мар 06, 2023 1:11 pmstoyan123 написа:
пон мар 06, 2023 9:35 amgnt69 написа:

Малко ти е голяма горелката. Малко не ти е ефективен котела. Почети малко и после ще я нагласим да гори по малко.
После кажи имаш ли изолация, 24 часа ли работи, колко температура търсиш в къщата, колко килограма пелети ти пуска шнека. Инсталатора какво каза за разхода нормален ли е. По голям котел не ти трябва, трябва ти котел за пелети. Аз презлагам да започнеш с оптимизиране на котела, защото тоя котел е за дърва и кюмюр, попрочети темата за Дакон, Бош.
Изолация нямам , прозорците са дограма , котела ми е в мазето , нар мазето три стай с коридорче топля после имам дълга линия , излиза под земята шест метра влиза в първото помещение всекидневна и продължава вътрешно за още три стай , последният радиатор е на 20 метра от котела , в тази посока имам помещение 9 метра дълго на 2,40 метра широко . Радиаторите са ми три 1,80 на 60 , един 1,40 на 60 , три 1 на 60 , и два 1,80 на 30 ,и една лира в банята . Без лирата и един малък радятор , другите са с термо глави . Гори до преди две седмици 24 часа без спиране , а сега само вечер от 18 и 30 до 8 00 чеса . За подаването от шнека ще го измета като се прибера . Иначе го мерих преди седмица , ако е правилно както Петя от форма ,за 6 минути в съд и умножих по 10 получи се 42 кг. Шнека ми е на 45 градина в варел е . Ако нещо съм пропуснал питайте.
Да допълня от котела за дългата линия ми вървят тръби 32 ка и деля за всеки радиатор с 20 ска
Термо главите ги държа на 4 , като температура гона 24,25 градина.
stoyan123 - помощник
пон мар 06, 2023 12:08 pmТрифон П.Трифонов написа:
Не е он въздуха. Топли гълъбите, а с "въдуха" ше земят да люпят по начесто.

Гошо леко намеква, ама кой да "слуша"?!
Горелката е 30, на номинал най е ефективна, а номиналът е 24-27.
Котелът е 27, но на въглища!!! При такова горене- на макс., газовете са с Т над 200, а такива стойности биха докарали всеки новобранец-пелетаджия до инфаркт.
Значи, тоя котел каран на пелети, е с доста по малки възможности- 20 примерно. И така са достатъчни, но лошото съчетание, с липсата на разбиране и опит, водят до Тук.
А тук, специалисти всякакви.
И ко излиза- турили сме мотор от Ферари на полско фиатче.

Могат да се нагодят някак нещата, но трябва да се чете онова, дето е дал Руси!

Тя и 20 ше му е много, ама нека се изпише плявата, че по трудно да се нагоди оправията!

За "колегата" с шлаката;
Ти, като си чистиш къщата, цяла седмица ли манипулираш с прахосмукачката?
Таман си попривършил и пак е за метене.

За да се самопочиства ефективно, с шлакави пелети, трябва интензивна работа, не с малки дози!
Газ на пелетите и почивка! Друго спасение от такива пелети Няма.

Руси, станахме бетер папагали тука.
Офффф наистина съм прет инфаркт първа зима на пелети и тя толкова мека аз тапака половината вече от шести тон пелети :finga:
stoyan123 - помощник
пон мар 06, 2023 1:44 pmstoyan123 написа:
пон мар 06, 2023 12:08 pmТрифон П.Трифонов написа:
Не е он въздуха. Топли гълъбите, а с "въдуха" ше земят да люпят по начесто.

Гошо леко намеква, ама кой да "слуша"?!
Горелката е 30, на номинал най е ефективна, а номиналът е 24-27.
Котелът е 27, но на въглища!!! При такова горене- на макс., газовете са с Т над 200, а такива стойности биха докарали всеки новобранец-пелетаджия до инфаркт.
Значи, тоя котел каран на пелети, е с доста по малки възможности- 20 примерно. И така са достатъчни, но лошото съчетание, с липсата на разбиране и опит, водят до Тук.
А тук, специалисти всякакви.
И ко излиза- турили сме мотор от Ферари на полско фиатче.

Могат да се нагодят някак нещата, но трябва да се чете онова, дето е дал Руси!

Тя и 20 ше му е много, ама нека се изпише плявата, че по трудно да се нагоди оправията!

За "колегата" с шлаката;
Ти, като си чистиш къщата, цяла седмица ли манипулираш с прахосмукачката?
Таман си попривършил и пак е за метене.

За да се самопочиства ефективно, с шлакави пелети, трябва интензивна работа, не с малки дози!
Газ на пелетите и почивка! Друго спасение от такива пелети Няма.

Руси, станахме бетер папагали тука.
Офффф наистина съм прет инфаркт първа зима на пелети и тя толкова мека аз тапака половината вече от шести тон пелети :finga:
Направо съм разорен време е че имам мерак за пелети.
fbr - майстор
пон мар 06, 2023 1:22 pmstoyan123 написа:

Изолация нямам , прозорците са дограма , котела ми е в мазето , нар мазето три стай с коридорче топля после имам дълга линия , излиза под земята шест метра влиза в първото помещение всекидневна и продължава вътрешно за още три стай , последният радиатор е на 20 метра от котела , в тази посока имам помещение 9 метра дълго на 2,40 метра широко . Гори до преди две седмици 24 часа без спиране , а сега само вечер от 18 и 30 до 8 00 чеса .

Термо главите ги държа на 4 , като температура гона 24,25 градина.
Градината явно са градуси, и разхода ти е приличен за условията които представяш. Много загуби, общо взето.
stoyan123 - помощник
вт мар 07, 2023 9:41 amfbr написа:
пон мар 06, 2023 1:22 pmstoyan123 написа:

Изолация нямам , прозорците са дограма , котела ми е в мазето , нар мазето три стай с коридорче топля после имам дълга линия , излиза под земята шест метра влиза в първото помещение всекидневна и продължава вътрешно за още три стай , последният радиатор е на 20 метра от котела , в тази посока имам помещение 9 метра дълго на 2,40 метра широко . Гори до преди две седмици 24 часа без спиране , а сега само вечер от 18 и 30 до 8 00 чеса .

Термо главите ги държа на 4 , като температура гона 24,25 градина.
Градината явно са градуси, и разхода ти е приличен за условията които представяш. Много загуби, общо взето.
Значи искате да кажете че радост за подобрение няма да има ? И в слючея горелката 30еска ще се окаже че не е голяма ли ?
andy_forresite - майстор
пон мар 06, 2023 8:02 amstoyan123 написа:
Здравейте , казвам се Стоян и съм нов в форма и нов от тази зима с пелети . Не съм изчел всичко в форма , но имам въпроси . Притеснява ме че ми гори доста пелети ? Незнам кое не догаждам ? Купих си нова горелка грейки RB-30 заложена на котел Юнкерс 27 киловата , гори ми 5 чувала за 24 часа . Топля 140 квадрата къща . Настройки те са ми Р3 5.5 ,45,58. Р2 4.0,40,54 . Р1 3.2,45,48. Доста се напичат и кюнците . Питам къде ли да е проблема моля за помощ? Виждам че г-н. Ганев и други са експертите ?
С тези настройки и данните за капацитет на шнека се получава, че на Р1 зарежда по 3 кг/час; на Р2 - 4,2 кг/час и Р3 - 5,1 кг/час.
С други думи може да пипнеш настройките и да ги направиш "по-човешки". Например Р1 може да е: 1.8/45/40%; Р2 може да е 3.0/45/43% и Р3 примерно 4.8/45/46%.
Относно процентите вентилатор няма как да знаем на колко оборота отговарят. Не знаем тягата колко ти е силна и съответно не можем да знаем как горят пелетите, за да ти кажем на първа я направи да върти с 1180 оборота, на втора с 1320 и на трета с 1500 оборота. Но нищо не пречи да пробваш именно с тези числа. Поне да има някаква отправна точка.
stoyan123 - помощник
вт мар 07, 2023 1:06 pmandy_forresite написа:
пон мар 06, 2023 8:02 amstoyan123 написа:
Здравейте , казвам се Стоян и съм нов в форма и нов от тази зима с пелети . Не съм изчел всичко в форма , но имам въпроси . Притеснява ме че ми гори доста пелети ? Незнам кое не догаждам ? Купих си нова горелка грейки RB-30 заложена на котел Юнкерс 27 киловата , гори ми 5 чувала за 24 часа . Топля 140 квадрата къща . Настройки те са ми Р3 5.5 ,45,58. Р2 4.0,40,54 . Р1 3.2,45,48. Доста се напичат и кюнците . Питам къде ли да е проблема моля за помощ? Виждам че г-н. Ганев и други са експертите ?
С тези настройки и данните за капацитет на шнека се получава, че на Р1 зарежда по 3 кг/час; на Р2 - 4,2 кг/час и Р3 - 5,1 кг/час.
С други думи може да пипнеш настройките и да ги направиш "по-човешки". Например Р1 може да е: 1.8/45/40%; Р2 може да е 3.0/45/43% и Р3 примерно 4.8/45/46%.
Относно процентите вентилатор няма как да знаем на колко оборота отговарят. Не знаем тягата колко ти е силна и съответно не можем да знаем как горят пелетите, за да ти кажем на първа я направи да върти с 1180 оборота, на втора с 1320 и на трета с 1500 оборота. Но нищо не пречи да пробваш именно с тези числа. Поне да има някаква отправна точка.
Благодаря ще ги приложа настройките .само да попитам , по точно не казах че горя слънчогледови пелети и да питам въздуха на Р1 , Р2 ,Р3 нямали да е малко за слънчоглед ? И да питам при тези настройки дали ще ги докаръм до подръжка в смисъл еспенз , питам защото като минава в подръжка нямали повече да икономисва отколкото в модулация ??? Ще се радвам да ми отговорите ? :)
andy_forresite - майстор
Според мен не е добре да се стига до "поддържане" (suspend при английско меню). По време на "поддържане" не се подават пелети. Въздухът най-често се оставя на 0% (без обдухване) за да не изгорят бързо пелетите и температурата на водата в котела да не се качва повече. Това е защитна функция на контролера, която има за цел да не позволи по-нататъшно повишаване t° на водата. За всяка работеща под налягане водна отоплителна система е важно да не се стига до прегряване. Последиците са минимум наводнено мазе. С контролера на натурела, когато датчикът за температура на водата (pt1000) е на мястото си и софтуерът работи, системата няма как да прегрее. В това е основно смисълът на "Поддържане", а не икономисване на гориво.
Когато пелетите в горелката поизгорят, отделяната топлина става недостатъчна и подаването на пелети се подновява. Докато се стабилизира огъня минава време, през което водата в котела изстива. При малки системи в жилища с малки топлозагуби дори се стига до изгасване. При теб няма да изгасне, а ще продължи от Р1. В случай че огънят не се стабилизира, което обикновено става за 3-4 подавания на пелети при правилни настройки, водата ще изстине още и ще започне да гори на Р2. В този момент цялата икономия от пелети по време на "поддържане"-то ще си отиде. При "поддържане" огънят започва да гори назад и надолу към вътрешния шнек. От горещината той омеква и когато започне да прибутва пелети става по-къс. Скъсилият се вътрешен шнек не може нормално да избутва пелети и трябва да бъде сменен. Отделно се образуват нагари докато "гори" в поддържане... Затова винаги съм твърдял, че не е добре да се стига до поддържане.
Сам виждаш до каква икономия си стигнал с мощна първа степен, която те докарва до поддържане. Сметката показва че с 3 кг на час с твоята Р1 ако гори 24 часа, ще имаш разход 72 кг пелети. Пет чувалчета са толкова. Хайде 75 кг са, пак там. То е стигало до поддържане, но е минавало и на втора докато стабилизира огъня и си догони загубените градуси в котела. Та толкова за поддържането. Много съфорумци не са съгласни с това. Никой не си натрапва мнението.
Слънчогледови пелети не означава непременно голямо обдухване. Има качествени, има и калпави. Едни искат повече въздух, други горят с настройките за дървесни. В момента имам 3 партиди слънчогледови и сипвам който чувал ми е поред на купчината. Настройки не променям. Няма много смисъл. Не настройвам газова горелка да се целя точно. Тук един път сипе повече, друг път токът е по-слаб и обдухването се саморегулира... Единствено когато имах едни 8 мм от Полски Тръмбеш трябваше да вдигам процентите вентилатор.

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: