Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jaspet - напреднал
Здравейте, преди време бях питал тук за съвет как да настроя временно котела ми Грейко 20 с горелка 20стар да работи за по-малката площ на къщата ми докато завърша втория етаж, тъй като в момента идва твърде мощен за един етаж. След съветите от форума и доста тестване успях да намеря два режима на работа които са горе-долу добре. Въпросът ми сега е кой според вас е по-добре за котела, иначе за отопление и двата топлят добре стаите. В единия вариант горелката работи старт-стоп със стаен термостат само на Р3 - 13 киловата мощност и се стартира и гаси през около час, час и нещо през деня и 1 път през нощта (горе-долу 8-10 пъти в денонощие) - вредно за запалката. В другия вариант, работи постоянно но на много ниска мощност - Р1 - около 5 квт, само от време на време по-висока когато се изключи през нощта например и тръгне студена сутрин - повече налепи, сажди заради слабото горене. Като разход също са горе-долу еднакво, около чувалче на ден през последните доста студени дни в София. Кое според вас да оставя?
prascho - майстор
Ако не си постоянно вкъщи може да си направиш два часови интервала в денонощието и горелката да работи с модулация от P3, P2 до P1. Да кажем от 16:00 до 24:00 и от 7:00 до 11:00
jaspet - напреднал
чет дек 02, 2021 8:23 pmprascho написа:
Ако не си постоянно вкъщи може да си направиш два часови интервала в денонощието и горелката да работи с модулация от P3, P2 до P1. Да кажем от 16:00 до 24:00 и от 7:00 до 11:00
Забравих да уточня, постоянно има хора в къщи, трябва да се поддържа една и съща температура
LazarGanev - "Велик майстор"
Първият вариант е по-добър, горенето е по-оптимално. Майната и на запалката, нищо и няма
tianos777 - помощник
Здравейте, горелката е Greyko RB 30. Проблемът е, че не знам как да увелича мощността на втора степен. В момента работи на трета и втора степен, като не успява да вдигне температурата за да премине на първа. Направих замервания на шнека, за 6 минути пуска около 1940 гр. , времето за първоначално зареждане съм го настроил на 90 минути, температурата на изхода на трета степен е около 120 градуса, на втора стига до 100 градуса. В момента ностройките са Р3 - 10,2/45/49, Р2-5,6/45/48 и Р1 - 2,8/45/43 . Какво според вас трябва да се пипне за да почне да работи нормално и да влезе в модулация . Благодаря предварително !
filmatoplo - майстор
Каква площ топлиш,има ли изолация,какви отоплителни тела ,бойлер ако има,помпата на колко градуса включва,на колко градуса е настроена горелката,с какви пелети си.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед дек 05, 2021 10:11 amtianos777 написа:
Какво според вас трябва да се пипне за да почне да работи нормално и да влезе в модулация . Благодаря предварително !
Защо смяташ, че не гори нормално? Моята горелка също гори само на трета и на втора степен и аз не виждам нещо по-нормално от това. Ако искаш да виждаш мощност Р1, настройките, които сега са за втора степен, ги сложи за мощност първа. Или затвори половината радиатори. Много странни желания срещам, изумен съм от логиката на някои хора!
tianos777 - помощник
нед дек 05, 2021 11:54 amfilmatoplo написа:
Каква площ топлиш,има ли изолация,какви отоплителни тела ,бойлер ако има,помпата на колко градуса включва,на колко градуса е настроена горелката,с какви пелети си.

Къщата е голяма, 4 етажна, сменена дограма, без изолация. В момента отоплявам в почивните дни около 100 кв., а през седмицата три стаи или 60 кв. Към системата има два бойлера . Помпата съм настроил да включва на 48 градуса, задал съм температура на водата 70 градуса, като модулацията съм направил 6/3/0 . Относно пелетите иглолистни са , закупих ги от с. Душанци, общ Пирдоп и като цяло не съм доволен от качеството им.
andy_forresite - майстор
На първа се подават прекалено малко пелети, на втора вентилатора е огромен, а на трета гориво има двойно на мощност 2 при само 50 оборота на вентилатора повече. Горенето според мен е зле.

Опитай така:
Увеличи малко подаването на първа. Намали вентилатора до 40%.
На втора намали на 43%.
На трета намали на 47% и пиши какво се случва.

Границите на модулацията си ги сложи 10; 5; 0. Или 8,4,0. Малките граници повече подхождат на големи системи, но ти не отопляваш целия обем. Дори да го отопляваш, ще стане и с по-широките граници.
andy_forresite - майстор
Днес ми се случи следното нещо. Включих горелката - автоматичен, отопление ... и т.н. Зареди си гориво, запали си го, разгоря се и към края на "разгаряне"-то вътре в котела започна да се чува шум на пулсации. Наподобява начало на земетресение, нещо от този сорт. Бързо се усили, започна да тропа капака на горелката (разхлабил съм му винтовете и просто съм го нахлупил на мястото си без да е затегнат) и веднага след това вибрацията се предаде по гофрето. Цялото гофре започна да се клати с амплитуда 1 см и в котела нещо боботеше. Изчаках 5 секунди, 10 секунди и на 15-тата след като нищо не се промени, отворих клапата на Expert 20 (едноименния котел) и боботенето с вибрации замлъкна веднага. Изчаках 20 секунди и затворих клапата. Тишина. Всичко нормално. Говоря за клапата, с която се задейства пружинно-почистващия механизъм. Извел съм ръчка и мога да отворям и затварям клапата, която шунтира ходове 2 и 3. Ползвам я при запалвания в не много студено време, когато тягата на още студения комин е малка и да не пропушва в котелното от де що има хлабини по котела.
На някой случвало ли се е нещо подобно и на какво може да се дължи?

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: