Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stoyan123 - помощник
пон мар 06, 2023 8:29 amgnt69 написа:
пон мар 06, 2023 8:02 amstoyan123 написа:
Питам къде ли да е проблема моля за помощ? Виждам че г-н. Ганев и други са експертите ?
Работата е ясна. Първо ще те пратят да питаш тоя дето ти даде акъл да купиш 30-ка за 140 квадрата. После може да прочетеш ТУК за оптимизиране на котела. И накрая можеш да си купиш глава за 20 киловатова горелка и да я смениш. :partyman:
Искате да кажете че е преозмерен е горелката спрямо котела ли ? Ами ако си взема по голям котел, да ли ще се случат нещата? :sad: :sad:
gnt69 - майстор
пон мар 06, 2023 9:08 amstoyan123 написа:
Искате да кажете че е преозмерен е горелката спрямо котела ли ? Ами ако си взема по голям котел, да ли ще се случат нещата? :sad: :sad:
Малко ти е голяма горелката. Малко не ти е ефективен котела. Почети малко и после ще я нагласим да гори по малко.
После кажи имаш ли изолация, 24 часа ли работи, колко температура търсиш в къщата, колко килограма пелети ти пуска шнека. Инсталатора какво каза за разхода нормален ли е. По голям котел не ти трябва, трябва ти котел за пелети. Аз презлагам да започнеш с оптимизиране на котела, защото тоя котел е за дърва и кюмюр, попрочети темата за Дакон, Бош.
kalin72 - майстор
Айде и аз да кажа. Същия котел - НЕ Е СЪЩИЯ :) , с RB20, на студен климат, 6 месеца по-ниски от средните за България температури. Отоплявам 2 етажа по 66 м2, демек около 130-140 м2 общо. В най-най-студените дни не са горени повече от 3 чувала по 15 кг за 24 часа. САМО ЧЕ....това не са 24 часа непрекъсната работа :) Това са около 9-10-12 часа непрекъсната работа. Като топли и 300 литров бойлер, наполовината.
Та, да, разхода ти е висок, а другото квото по-горе казаха - дай повече информация де си, що си, къща, климат...и смени главата, не котела. Е, ако имаш пари е добре и котела да е пелетен, но и тия стават :)
Поправих часовете по-горе, защото си погледнах записките от минали зими.
Последна промяна от kalin72 на пон мар 06, 2023 1:06 pm, променено общо 2 пъти.
blondster - специалист
Здравейте ,
от скоро ( 2-3 седмици) купих слънчогледови пелети и имам следния проблем ( нз точно нали е проблем ) :
Горелка : Greyko RB30 - по периферията се обравува бяла твърда шлака и се антрупва доста .
Какво трябва да променя , за да не се получава тази шлака , защото мисля , че не успява по този начин да се почисти камерата .
Пробвам с малко по-малки дози уж да изгори хубаво , но мисля , че няма голям резултат ( вчера промених настр. ) ще видя тука 2-3 дни как ще бъде .
Но с дървесните като увелича дозата - просто неизгорели падат извън камерата , а не правят шлака .
С дървесни пелети го нямаше този проблем - изгорените стават на бяла пепел и си пада извън камерата .

https://photos.app.goo.gl/HTs75rHW4q515TGf7

Благодаря .
stoyan123 - помощник
пон мар 06, 2023 9:52 amkalin72 написа:
Айде и аз да кажа. Същия котел, с RB20, на студен климат, 6 месеца по-ниски от средните за България температури. Отоплявам 2 етажа по 66 м2, демек около 130-140 м2 общо. В най-най-студените дни не са горени повече от 3 чувала по 15 кг за 24 часа. САМО ЧЕ....това не са 24 часа непрекъсната работа :) Това са около 9-10-12 часа непрекъсната работа. Като топли и 300 литров бойлер, наполовината.
Та, да, разхода ти е висок, а другото квото по-горе казаха - дай повече информация де си, що си, къща, климат...и смени главата, не котела. Е, ако имаш пари е добре и котела да е пелетен, но и тия стават :)
Поправих часовете по-горе, защото си погледнах записките от минали зими.
Благодаря ви че се отзовавате , сега съм на работа но довечера ще ви дам подробности , и пак благодаря , голям мерак имам за пелети .
kalin72 - майстор
по периферията се обравува бяла твърда шлака и се антрупва доста .
Какво трябва да променя , за да не се получава тази шлака
Дай настройките да видим, но аз бих вдигнал въздуха, не с много наведнъж, а постепенно, с 1-2 процента, проба 15 минути, ако не става, още 1-2 процента и проба.
blondster - специалист
Ами като увелича въздуха - започва да издухва пелетите .
Иначе :
P3 - 7,8 ; 45 ; fan :53
P2 - 6,2 ; 45 ; fan : 51
P1 - 4,2 ; 45 ; fan : 49

Шнек : 40кг/час
Не е он въздуха. Топли гълъбите, а с "въдуха" ше земят да люпят по начесто.

Гошо леко намеква, ама кой да "слуша"?!
Горелката е 30, на номинал най е ефективна, а номиналът е 24-27.
Котелът е 27, но на въглища!!! При такова горене- на макс., газовете са с Т над 200, а такива стойности биха докарали всеки новобранец-пелетаджия до инфаркт.
Значи, тоя котел каран на пелети, е с доста по малки възможности- 20 примерно. И така са достатъчни, но лошото съчетание, с липсата на разбиране и опит, водят до Тук.
А тук, специалисти всякакви.
И ко излиза- турили сме мотор от Ферари на полско фиатче.

Могат да се нагодят някак нещата, но трябва да се чете онова, дето е дал Руси!

Тя и 20 ше му е много, ама нека се изпише плявата, че по трудно да се нагоди оправията!

За "колегата" с шлаката;
Ти, като си чистиш къщата, цяла седмица ли манипулираш с прахосмукачката?
Таман си попривършил и пак е за метене.

За да се самопочиства ефективно, с шлакави пелети, трябва интензивна работа, не с малки дози!
Газ на пелетите и почивка! Друго спасение от такива пелети Няма.

Руси, станахме бетер папагали тука.
blondster - специалист
пон мар 06, 2023 12:08 pmТрифон П.Трифонов написа:
Не е он въздуха. Топли гълъбите, а с "въдуха" ше земят да люпят по начесто.

Гошо леко намеква, ама кой да "слуша"?!
Горелката е 30, на номинал най е ефективна, а номиналът е 24-27.
Котелът е 27, но на въглища!!! При такова горене- на макс., газовете са с Т над 200, а такива стойности биха докарали всеки новобранец-пелетаджия до инфаркт.
Значи, тоя котел каран на пелети, е с доста по малки възможности- 20 примерно. И така са достатъчни, но лошото съчетание, с липсата на разбиране и опит, водят до Тук.
А тук, специалисти всякакви.
И ко излиза- турили сме мотор от Ферари на полско фиатче.

Могат да се нагодят някак нещата, но трябва да се чете онова, дето е дал Руси!

Тя и 30 ше му е много, ама нека се изпише плявата, че по трудно да се нагоди оправията!

Ами котела е 39,4 kW номинал на въглища - DeDietrich CF 127 .
Сложил съм 2 реда чугунени плочи над горелката хоризонтално - като съм увеличил до някъде хода на димните газове .
Скоро ще сложа един термометър на димните газове , но са доста под 200 - щом успявам да си задържам ръката на гофрето на P3 .
А и инсталатори всякакви - тук прочетох ,че е добре горелката да е 20kW и казах на инсталатора , за той каза не може - котела е над 30kW - няма как .
Така , че наистина - специалсти и инсталатори - всякакви .
пон мар 06, 2023 12:16 pmblondster написа:
Първата част от "съобщението" ми е за Стоян, който е с 30 киловата горелка, котел 27 киловата.
За теб съобщих как да се справиш с шлаката, а котелът ти е Мерцедес, ама на въглища.
По ефективност се доближава до 20 киловатов, предполагам, в едно с тунинга.

пп. Прочети пак, че допълвах!
"За "колегата" с шлаката;
Ти, като си чистиш къщата, цяла седмица ли манипулираш с прахосмукачката?
Таман си попривършил и пак е за метене.

За да се самопочиства ефективно, с шлакави пелети, трябва интензивна работа, а не с малки дози!
Газ на пелетите и почивка! Друго спасение от такива пелети Няма."

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: