Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ico_3 - специалист
Някъде по напред в темата беше писано че можело както си гори горелката отгоре на скарата да се слага по някое дърво накой правил ли го е и дали ще има някакъв ефект.
laguz - напреднал
вт окт 26, 2021 7:51 pmLazarGanev написа:
Хора, чуйте! Правилното е трета мощност да е максимално възможната. Тя се настройва най-лесно. Няма нужда от мерене на дебити, няма нужда от смятане на мощности.
1. Засича се времето на първоначалната доза, за да се напълни горивната камера така, че връхчето на пирамидата да е малко над запалката. Не трябва запалката да е зарината в пелети
2. Полученото време за първоначална доза го делим на 10 и получаваме горе-долу времето на подаване за мощност Р3. После почваме плавно да повишаваме подаването за Р3, редувано с изчакване за да се видят резултатите. Въздухът също се коригира според вида на пламъка. Увеличаваме времето за подаване с няколко десети, изчакваме, увеличаваме, изчакваме и така докато жарта достигне до ръба и започнат да падат неизгорели пелетки, след което връщаме на по=-ниски стойности подаването
3. След като експериментално сме получили максимума за мощност Р3, делим това време на половина и получаваме времето за Р2, а още веднъж като го разделим на две, получаваме за мощност Р1
Това, че помещенията нямали нужда от такава голяма мощност няма никакво значение, горелката има нужда от такава мощност. Необходимата мощност, на която да работи горелката си я избира сама, няма нужда от нашите сметки :cool:
Правилно ли съм разбрала?
1. Ако е 70
2. То Р3 е 7
3. Съответно Р2 - 3.5 и Р1 - 1,8
За вентилатора и цикъла съм го налучкала правилно. Не се гледа пламъка, а изгарянето на количеството пелети което се пуска.


Много благодаря, че отделихте време и обяснихте!
Vit0 - помощник
ср окт 27, 2021 5:24 pmico_3 написа:
Някъде по напред в темата беше писано че можело както си гори горелката отгоре на скарата да се слага по някое дърво накой правил ли го е и дали ще има някакъв ефект.
Аз от години правя така.С котел Прити съм и с присадена Грейко 20 на долната вратичка.Над горелката на ниво дъно на горната вратичка съм сложил решетка и там слагам каквото съм приготвил-дърва,въглища,отпадъци от дърво и всичко,което може да гори.Паля си горелката на пелети и тя пали дървата,вдига температура и влиза в съспенд.Ако се сетя дослагвам,ако не-продължава на пелети и така. :)
ico_3 - специалист
А да имате опит с нещо подобно
https://a.aliexpress.com/_mOehPQA
Дали ще има ефект и заслужава ли си парите?
Жако - специалист
вт окт 26, 2021 6:14 pmlaguz написа:
вт окт 26, 2021 3:13 pmandy_forresite написа:
При трета 28 kw останалите две мощности може да се направят 14 и 7 kw.
Проценти вентилатор ... опитай с 47% за ІІ-ра и 43% за І-ва.
На мен огънят на трета ми харесва. Доколкото разбирам това са 28 киловата. Повече от това не ти трябва. Да не кажа че е много и едни 25 киловата ще са пО на място предвид какво се иска от оборудването.
Пробата, за която казах, е за 25kw. Може би, само за най-студеното време ще си направя настройки за 28kw., за да загрява по-бързо водата. :)
Здравейте целта нее само да я загрява по бързо водата но да осетиш котела може ли да приеме и отдаде тази мощност защото
Излишното излиза през комина и ще забележиш по термометъра на димните газове че се покачва повечко.
Или по това когато почне да шуми водата в котела като чайника на печката кога издава шум при завиране.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет окт 28, 2021 8:50 pmЖако написа:
Здравейте целта нее само да я загрява по бързо водата но да осетиш котела може ли да приеме и отдаде тази мощност защото
Излишното излиза през комина и ще забележиш по термометъра на димните газове че се покачва повечко.
Или по това когато почне да шуми водата в котела като чайника на печката кога издава шум при завиране.
А това как се Осеща?
andy_forresite - майстор
Устъй ч'века де :)
На 15 квт радиатори, и то при делта 60, не виждам закъде има да се бърза. 3-4 минути разлика да пристигне топлинката.
И как е разходът сега? Шпека трябва да е помогнал да стане по-приемлив.
Жако - специалист
чет окт 28, 2021 9:06 pmLazarGanev написа:
чет окт 28, 2021 8:50 pmЖако написа:
Здравейте целта нее само да я загрява по бързо водата но да осетиш котела може ли да приеме и отдаде тази мощност защото
Излишното излиза през комина и ще забележиш по термометъра на димните газове че се покачва повечко.
Или по това когато почне да шуми водата в котела като чайника на печката кога издава шум при завиране.
А това как се Осеща?
Моите уважения Лазаре
написано е;
- със по големите комини газове и шуменето като чяйник в котела.
Това е логично че котела неможе повече да поема мощност но прегрява и отива в комина макар и турболатори да има куминните газове скачят дръстично .
От опит го казвам.
При това положение малко трябва да се намалят дозите. :-D :)
Жако - специалист
ср окт 27, 2021 11:37 amEvgeniy написа:
Благодаря за отговора.
Горя дървесни пелети. Целта ми беше не да вляза в еко норми, а да оптимизирам горенето с автоматична компенсация на вентилатора, при промяна на налягане или временна разлика в порциите гориво и разни други външни влияния.
Интересно ми беше, дали има замерване, защото моите впечатления са , че при зареждане на нова доза, докато се разгаря и опича пелетите в средата, в началото е много кислорода, но при разгарянето гълта доста от него. При това регулиране при мен гори точно преди отворите, а не близо до ръба, преди да паднат пелети.
И мен това ме интригува ЕВГЕНИ
НЕ ЕКОЛОГИЯТА А КАЧЕСТВОТО НА ИЗГАРЯНЕ ПРАВИЛНОТО СЪОТНОШЕНИЕ ГОРИВО ВЪЗДУХ.
А това нагласи ли се макар че несъм сигорен колко ще се доближим до стоте пржцента защото нее двигател с вътрешно горени. И там няма сто.
Но ще се постигне и еко ефекта.
Щом без лада сонда на комина почти не се вижда пушяк когато си поиграя малко по старатилно да настроя, то колко повече със ланда сондата.
Та заинтригуван съм даже и ико желаеш и на миен да ми направиш да ми преработиш системата та квото струва.....
Жако - специалист
пет окт 29, 2021 3:14 amЖако написа:
ср окт 27, 2021 11:37 amEvgeniy написа:
Благодаря за отговора.
Горя дървесни пелети. Целта ми беше не да вляза в еко норми, а да оптимизирам горенето с автоматична компенсация на вентилатора, при промяна на налягане или временна разлика в порциите гориво и разни други външни влияния.
Интересно ми беше, дали има замерване, защото моите впечатления са , че при зареждане на нова доза, докато се разгаря и опича пелетите в средата, в началото е много кислорода, но при разгарянето гълта доста от него. При това регулиране при мен гори точно преди отворите, а не близо до ръба, преди да паднат пелети.
И мен това ме интригува ЕВГЕНИ
НЕ ЕКОЛОГИЯТА А КАЧЕСТВОТО НА ИЗГАРЯНЕ ПРАВИЛНОТО СЪОТНОШЕНИЕ ГОРИВО ВЪЗДУХ.
А това нагласи ли се макар че несъм сигорен колко ще се доближим до стоте пржцента защото нее двигател с вътрешно горени. И там няма сто.
Но ще се постигне и еко ефекта.
Щом без лада сонда на комина почти не се вижда пушяк когато си поиграя малко по старатилно да настроя, то колко повече със ланда сондата.
Та заинтригуван съм даже и ико желаеш и на миен да ми направиш да ми преработиш системата та квото струва.....
Пищи на лично. :)

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: