Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gorimvse - помощник
съб яну 27, 2024 3:30 pmТрифон П.Трифонов написа:
Каква е настройката за температура на водата?

За да ти се даде максималното, ти трябва да направиш същото.
Попитах за настройките- всички настройки.
Шнека си е шнек. У нас може да има капацитет 28кг., у съседката 14, а аз трябва косвено да го смятам заради теб.
Получавам 19кг, но в същото време не е задължително показанието на дисплея, за мощност, да съвпада с действителната.
Затова трябва да измериш и въведеш.
Хубаво си намалил делтата, но играта с подаването на всяка от мощностите, ще ти даде значително по добър резултат.
здравей. Капацитет на шнека е 21.2кг на час. Така е май фабрично не съм го местил.

Температурата на котела е настроена на 80 градуса, а на помпата 70 градуса.
нед яну 28, 2024 8:17 amgorimvse написа:

здравей. Капацитет на шнека е 21.2кг на час. Така е май фабрично не съм го местил.

Температурата на котела е настроена на 80 градуса, а на помпата 70 градуса.
Капацитет не се мести- измерва се от настройващият горелката, след което стойността се въвежда в менюто, за да ти показва коректно моментната мощност.

- вадиш гофрата от входа на горелката и пущаш в кофа.
- изваждаш двата кабела от буксите на горелката и ги мушкаш един в друг.
- засичаш с хронометър 6 минути.
- разединяваш кабелите.
- претегляш насипаните в кофата пелети.
- умножаваш по десет.
- получената стойност е капацитетът на шнека.
- въвеждаш я в менюто.
- споделяш я тук.
- смятаме.

Ще смятам по тази стойност, но няма да споделя настройки, докато не измериш или потвърдиш.
Сподели и какви пелети гори тоя звяр!

Само за пример, какво би могло да се получава.
Горелката е настроена по тази стойност за капацитет на шнека и калоричност на иглолистни пелети.
При теб, реалният капацитет на шнека се е получил по малък, понеже си го монтирал на по голям ъгъл.
Гориш слънчогледови пелети.

Това което пресметнах, отговаря по калоричност на чам и се засича като мощност с онези 18 киловата, които си видял на дисплея.
Реално, били са по малко.
Детето - специалист
Аз искам само да попитам, котела достига ли зададената температура и дали успява да я поддържа.
Защото не виждам смисъл от увеличаване на мощността ако той си достига и поддържа това което е зададено.
gorimvse - помощник
нед яну 28, 2024 3:45 pmДетето написа:
Аз искам само да попитам, котела достига ли зададената температура и дали успява да я поддържа.
Защото не виждам смисъл от увеличаване на мощността ако той си достига и поддържа това което е зададено.
Признавам нов съм в занаята. Тъй като използвам стаен термостат, той спира котела когато трябва. Качил съм температурата на помпата на 70 иначе водата изстива бързо в радиаторите през зимата. А съм настроил котела на 80 градуса за да не влиза в поддържащ режим, заради наличието на термостат. Не знам дали е най добра логика но върши работа.

До сега разхода на пелети е следния. По 1-2 чувала на денонощие Октомври Ноември 2023 зависимост от колко време работи. Когато работи без да спира изобщо 24 часа (навън -10 и термостата не достига зададената температура) ми харчи 3 до 3.5 чувала на денонощие.
gorimvse - помощник
нед яну 28, 2024 10:16 amТрифон П.Трифонов написа:
нед яну 28, 2024 8:17 amgorimvse написа:

здравей. Капацитет на шнека е 21.2кг на час. Така е май фабрично не съм го местил.

Температурата на котела е настроена на 80 градуса, а на помпата 70 градуса.
Капацитет не се мести- измерва се от настройващият горелката, след което стойността се въвежда в менюто, за да ти показва коректно моментната мощност.

- вадиш гофрата от входа на горелката и пущаш в кофа.
- изваждаш двата кабела от буксите на горелката и ги мушкаш един в друг.
- засичаш с хронометър 6 минути.
- разединяваш кабелите.
- претегляш насипаните в кофата пелети.
- умножаваш по десет.
- получената стойност е капацитетът на шнека.
- въвеждаш я в менюто.
- споделяш я тук.
- смятаме.

Ще смятам по тази стойност, но няма да споделя настройки, докато не измериш или потвърдиш.
Сподели и какви пелети гори тоя звяр!

Само за пример, какво би могло да се получава.
Горелката е настроена по тази стойност за капацитет на шнека и калоричност на иглолистни пелети.
При теб, реалният капацитет на шнека се е получил по малък, понеже си го монтирал на по голям ъгъл.
Гориш слънчогледови пелети.

Това което пресметнах, отговаря по калоричност на чам и се засича като мощност с онези 18 киловата, които си видял на дисплея.
Реално, били са по малко.
Колега следвах инструкциите и замерих. 18.77кг на час е реалния капацитет на шнека. Трябва ли да го тествам пак 1-2 чъти? И трябва ли да сложа тези реални нива вместо зададените 21кг ли бяха както писах по рано?

Ще съм благодарен ако предложиш настройки.

Колко гори писах преди минути в коментара по горе.
gorimvse - помощник
нед яну 28, 2024 4:34 pmgorimvse написа:
нед яну 28, 2024 10:16 amТрифон П.Трифонов написа:
нед яну 28, 2024 8:17 amgorimvse написа:

здравей. Капацитет на шнека е 21.2кг на час. Така е май фабрично не съм го местил.

Температурата на котела е настроена на 80 градуса, а на помпата 70 градуса.
Капацитет не се мести- измерва се от настройващият горелката, след което стойността се въвежда в менюто, за да ти показва коректно моментната мощност.

- вадиш гофрата от входа на горелката и пущаш в кофа.
- изваждаш двата кабела от буксите на горелката и ги мушкаш един в друг.
- засичаш с хронометър 6 минути.
- разединяваш кабелите.
- претегляш насипаните в кофата пелети.
- умножаваш по десет.
- получената стойност е капацитетът на шнека.
- въвеждаш я в менюто.
- споделяш я тук.
- смятаме.

Ще смятам по тази стойност, но няма да споделя настройки, докато не измериш или потвърдиш.
Сподели и какви пелети гори тоя звяр!

Само за пример, какво би могло да се получава.
Горелката е настроена по тази стойност за капацитет на шнека и калоричност на иглолистни пелети.
При теб, реалният капацитет на шнека се е получил по малък, понеже си го монтирал на по голям ъгъл.
Гориш слънчогледови пелети.

Това което пресметнах, отговаря по калоричност на чам и се засича като мощност с онези 18 киловата, които си видял на дисплея.
Реално, били са по малко.
Колега следвах инструкциите и замерих. 18.77кг на час е реалния капацитет на шнека. Трябва ли да го тествам пак 1-2 чъти? И трябва ли да сложа тези реални нива вместо зададените 21кг ли бяха както писах по рано?

Ще съм благодарен ако предложиш настройки.

Колко гори писах преди минути в коментара по горе.
Забравих. Горя нашенски родопски пелети чисти иглолистни.
Пепелта е фина по скоро кафяв цвят.
Котела и горелката са чисто нови.
Р3- зареждане 10.7с., цикъл 45, изчислена мощност- 20 киловата.
Р2- зареждане 8.0с., цикъл 45, ...........................- 15 киловата.
р1- зареждане 4.0с., цикъл 45,...........................- 7.5 киловата.
Вентилатора си настройваш по свое усмотрение. Гредаш огънят да е светъл, без черни езици по върха. Пепелелта да е възможно най светла.
Въведи си измерената стойност в менюто и сподели какви мощности ти изписва на дисплея при работа.
Не зная калоричността на пелетите ти, но съобразно КПД на котела, смятам, че отдават 4.5 киловатчаса на килограм. Дано!
Не се притеснявай да променяш настройките, но променяй само един параметър, на малки стъпки и изчаквай известно време преди следваща корекция!
kalin72 - майстор
Здравейте,
След спиране на тока горелката, без да са променени параметрите - сравних с това, което имам записано, започна да гори пелетите с черен дим. Поиграх си с въздуха, без промяна, опушва стените на котела с черно...
Някакви идеи какво да направя?
Благодаря.
Почисти "из основи" горелката. Абсолютно всички отвори за въздух, включително на стената около запалката, както и пепелта под "шепата", зад капачето в предната част!
Да не забравиш да го затвориш след това!
Като си почнал с почистването, почисти бункера и големият шнек от прахоляка!
Предполагам не пропушва в котелното?!
За всеки случай изтупай димохода! Тая гимнастика може да ти даде още ориентири.

пп. Тоя вентилатор работи ли? Почиствана ли е перката?
kalin72 - майстор
Чистено е преди седмица, абсолютно основно, каквото каза. Обаче сега пропушва, забелязвам...май пак ще чистя...

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: