Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gardenER-- - специалист
вт фев 16, 2021 7:59 pmТрифон П.Трифонов написа:
вт фев 16, 2021 7:18 pmgardenER-- написа:

Вдигнах леко настройките, близки до заводските и направих казаното. Вдигнах до 70° и отворих всичките радиатори, да, мудно беше, но загря, но и като се замисля и с въглищата не беше по-бързо... Обаче - стигна 60° и едно такова мудно, едва-едва до 62° та модулиран (по спомен) - т3 > 7° / т2 > 4° и т1 го оставих на 0. След което просто спрях парното, че вътре вече не се дишаше...
Мудно!!!
Мудно оти настройчите са ти лабави. То не ти и трбуват по ячи, щом по некое време не се е дишало.
Това е логиката на контролера- да не достига зададеното, а "далеч" преди това да намалява мощност. Плавна работа.
В края на сезона или в началото на следващият, малко време да отделиш на контролера! Няколко тренировки с настройките, че не му знаеш възможностите.
Хем мислиш, че е слаба горелката, хем много горяла!!! А може много повече.
Нали искаш яко, що са дърпаш?!!
Трифоне, с нищо не се дърпам, знам, че може повече тази горелка, затова мисля и идния сезон при по "екстремни" условия да пусна и втория етаж и просто да оставя фабричните настройки. Настройвал съм само за първия етаж и ги вдига, досега не ми се е налагало да държа над 58° на водата, защото пак казвам - вътре става доста топло за мен - 23-24°, но след пускането на два радиатора само на втория етаж, водата се стопля супер тегаво дори до 63-64 при зададе и 70° примерно... Ще видим през следващия сезон, ни някой колега, който отоплява 150-160 кв с тази горелка, ще е добре да ми даде някакви насоки, за да знам кога да се спра с настройки и тема подобни следващата зима
пет фев 19, 2021 8:10 pmgardenER-- написа:
Добре. Ясно е, че не ти е съвсем ясно- нормално.
Идният сезон пиши пак за настройки! Лично се наемам да ти ги направя, според отопляемата площ и личните ти желания за мощ.

Те точно това се иска от горелката, а на него тегава му била!!!
Два радиатора на горния етаж знаеш ли колко дърпат в началото?
А след това? Че стаите, с двата радиатора, реално затоплят (донякъде) и съседните стаи, ясно ли ти е? Малко търпение дали не ти липсва? А дали малко промени, в настройките, биха ......"подобрили" нещата?!!!
Накрая разхода няма да ти хареса, което е напълно разбираемо, на фона на последните ти постове.
ves-ko - специалист
чет яну 07, 2021 12:41 amdon.nasco написа:
...
Атанас

П.С.: Не знам дали си въобразявам, но сега с новият контролер при едни и същи проценти вентилатор (набих й същите настройки) прави различни обороти. Ама хайде нека поработи няколко дни ....
Покрай търсенето ми на информация за вентилатора, за да се опитам да 'изчисля/определя' оптималните му обороти според подаваното гориво, някои подадоха информация, че вентилатора е 2100 rpm, но забелязах, че моят е 2450 rpm. И като се разрових видях, че това е вторият вариант на същия вентилатор със същия корпус. т.е. произвежда се в 2 варианта 2100 и 2450 rpm.
Вероятно са ти 'ъпгрейднали' вентилатора, т.е. бил си с по-слабия, а са ти сложили от по-силния.

Друга е темата, че оборотите силно се влияят от тягата на комина (топъл/студен) и от захранващото напрежение (което при мен ходи постоянно, от 202 до 235 V. няма и 10 сек. да се закове на едно място особено, когато е студено).
ves-ko - специалист
вт фев 02, 2021 10:10 pmEvgeniy написа:
Хора,
Вие проверявате ли си нивелацията на горивната глава? Аз останах удивен каква разлика има спрямо корпуса. Ами под ъгъл си е...
...
С нивелирането нещата коренно се промениха, ...
Сега ... и температурата е по-висока. ...
Та... сложете за всеки случай един нивелир.
Аз също забелязах, че горелката ми е малко 'провиснала' назад, а я монтирах под нивел. Обмислям как да я 'изправя' (нивелирам) и как да я вкарам още 3-4 см по-навътре в горивната камера на котела, защото сега е максимално навътре (задният край на главата е на равно с монтажния фланец), но не е достатъчно. Огънят 'бие' малко между вратата на котела и камерата.

Идеи и препоръки са добре дошли.
pechkata - специалист
чет фев 25, 2021 12:06 amves-ko написа:

Друга е темата, че оборотите силно се влияят от тягата на комина (топъл/студен) и от захранващото напрежение (което при мен ходи постоянно, от 202 до 235 V. няма и 10 сек. да се закове на едно място особено, когато е студено).
Максималните обороти не влияят при горене - те са за продухване... :-D
Оборотите можеш да ги заковеш само със AVR... :supz:

viewtopic.php?f=10&t=61386&start=310
andy_forresite - майстор
Аз се опитах да ги закова, но не успях. Купих си български стабилизатор с АВР. В началото оборотите се колебаеха с плюс/минус 25 (общо 50), а към днешна дата плюс/минус 50, т.е. 100, че и отгоре. Може би нещо се е износило, не знам.
Контрол на обдухването с ламбда сонда на хартия изглежда отлично, но в действителност дали ще е така?! Много продукти не работят както са описани или по-точно така работят, обаче са спестения някои подробности. Например моя стабилизатор. Зададох на каката въпрос за начина на работа на стабилизатора и тя ме пресече с думите "нашите стабилизатори работят точно както е описано в характеристиките на сайта". Казах ДОБРЕ, поръчвам. И какво виждам на практика? На стабилизатора виждам един дисплей с червени цифри за волтовете, които се подават към горелката. Нормално показва 226-230 волта. Така и пише в описанието. Всички колебания извън този диапазон се коригират мигновено. Отчита за миг 223 или 232 волта, но само за миг. Дотук добре. Напрежението рязко се качва с 16 волта. Стабилизатора изскърцва, изписва 232 и сваля на 227, оставайки там за няколко секунди. Обаче сравнявам с лампата в мазето с нажежаема жичка как променя интензитета си при всяка промяна в напрежението, гледам волтметъра на мултицет, гледам оборотите на вентилатора как тичат нагоре-надолу следвайки точно колебанията на волтажа в мрежата и ... ето че не работи точно както е описано.
pechkata - специалист
Анди бях ти качил линк преди ама ти не вдяна - че AVR-а трябва да е със сервомотор...
Разликата при мен е 2/3 волта - мн. рядко 5 отчитат се онлайн от UPS-а ...

http://www.elimex.bg/product/143279/sta ... 500va.html
ves-ko - специалист
чет фев 25, 2021 10:38 ampechkata написа:
Анди бях ти качил линк преди ама ти не вдяна - че AVR-а трябва да е със сервомотор...
Разликата при мен е 2/3 волта - мн. рядко 5 отчитат се онлайн от UPS-а ...

http://www.elimex.bg/product/143279/sta ... 500va.html
Какви размери има това 'чудо' ?
Питам, за да преценя дали ще мога да наместя и него до UPS-a, а в сайта не пише размери.

И моят UPS има AVR, но е с реле(та) и регулира ±10% т.е. 'включва' при Uвх. < 207 V и заковава на 230 V. При повишаване на Uвх. > 215 V (Uизх. > 242 V) 'изключва' т.е. превключва на Uвх. т.е. картинката е:
220 -> 207 -> 230 -> 242 -> 215
Грозна картинка. Ха сега си представи какво прави вентилатор а с оборотите си. :x

Та си мисля:
Ако го наместя преди UPS-a и да ми закове преди него 220 ±5V (±2%), то UPS-а изобщо няма да 'прещраква' и съответно да ми играе напрежението в такива големи граници. Ако пък може и да се регулира настройката т.е. Uизх. да се настрои примерно на 225 V с ±5V би било 'Super' :supz:
pechkata - специалист
21/21/16 см. ... :partyman:
И да спазиш фазите вход/изход... :-D
ves-ko - специалист
чет фев 25, 2021 7:12 pmpechkata написа:
21/21/16 см. ... :partyman:
И да спазиш фазите вход/изход... :-D
:-D Този път ще внимавам :-)

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: