Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Бавен процес е настройката ,сами ще се убедите ,не става за два часа .

Спешно ми трябва информация - почистващия скъп механизъм върши ли работа ,издържа ли един сезон без да се прецака нещо .
Попитах те колко kw радиатори имаш за да добия представа за литрите вода, които ще се загряват в твоята система. Щом сте се греели така добре с тези радиатори, значи ги оставяме настрана и няма да ги обсъждаме повече.
При зададени 65°С в казана и 0, 5, 10 горелката ще мине на втора при 55 гр на водата. Това според мен НЕ е добре - имаш вентил на 60 гр (почти съм сигурен че са толкова) и горелката ще трябва да загрее не само водата в котела на втора мощност, ами и радиаторите. Това ще е бавен процес при все че ще стане. Нека разбиращите да ти кажат да не те объркам, но моето скромно мнение е да направиш 67 на водата и 0, 3, 6 на "предварението". По този начин ще имаш 67-6=61, т.е. горелката ще загрява и радиаторите на трета вместо на втора.
Това регулиране "по вода" ще те доведе до по-голям разход и претопляне на къщата. Гледам изолацията ти е екстра ... Пробвай, но се готви за термоглави. Все си мисля че първа няма да я включи никога без тях, камо ли да отиде в изчакване. Дано не съм прав.
Да, тези секунди пауза съм ти ги написал по-малко, за да догоним желаните 5, 10 и 20 квч.
Като минеш на пелетите 5 кв ще свериш шнека и ще направиш други дози. Ако се налага естествено. Ама ти карай с по-слабите сега и зимъска с тези 5,5. Аз така бих направил.

Филм, няма какво да му се прецака. Условието е да се ползва всеки ден. Остави ли се без да се задейства, това ще се задръсти, опуши, глечоса ..... само бели. Така го виждам аз, знаеш откога го имам.
Анди се досети за това какво се случва с почти равни близки цифри на температура на водата в котела , температура на отваряне на вентила и температура на включване на помпа.
Vesonp1, нямаш много "вътък" да си играеш с температурата на водата - отдолу ти е вента на 60, а горната граница е 80 така или иначе.
Има по-бърз и лесен начин - задаваш 70 на водата и 0, 5, 10 си ги оставяш както са. Проблем тук ще бъде високата температура на водата в радиаторите и липсата на контрол върху температурата в стаите. С едно изречение - ще бъде много горещо и ще харчи и повече бонбони. Сложи си термоглави. Смени вентилите на радиаторите. Доволен ще останеш при тази способност на дома ти да задържа топлината. Ще се убедиш, но чак когато го направиш и видиш резултата.
Определено за радиаторите щом загреят стаите по добре да изключват ,този въпрос го решаваме с кранове с термоглави - колкото топло е необходимо толкова ще се подава за 24 време (изглежда честно) . Обаче остава да се реши един друг въпрос - някой пита ли горелката и котела аджеба те какво ще правят през тези 24 часа . :wink:
Благодаря за помоща и съветите.
Нямам проблеми с топлото и без това съм си свикнал :-D По принцип са два етажа общо около 140-150квадрата и при мен на таванския тамън се загряваше към 20.00 до към 23-24-25 градуса без да затварям крановете :) а на долният етаж майка ми и баща ми си затваряха два от 6-те радиатора, че им ставаше много жега така, че и сега като си ги затворят ще стигам по-бързо до желаната температура :)
и за това мисля да регулирам жегата с температурата от котела или с таймер да работи на два-три периода през деня (само се чудя на колко часа да ги направя.....нали запалване,разгаряне,загряване и то времето си върви.....мисля по 3-4 часа да ги направя :? )
Обаче с тези цикли по 42сек......тамън схванах как да си сметна стойностите при 45сек че е по-кръгло...това 42 ще ме обърква.
Не го ли смяташ по онова дето 1 литър се пълни за 100сек? Аз го сметнах по тези формули ама не знам трите мощности какви киловати са :?
Опитай както си си наумил. Друг начин да видиш резултата няма.
До края на октомври, след като приключиш с експериментите, от 01.11. пробвай не с три старта, а с два. Първи в 07:00 до 11:30 часа. Втори от 16:30 до 23:00 часа. Общо 11 часа работа.
Сложи помпата на 58°, водата в котела 65 градуса, 0, 3, 5°и намали дозата за трета че за теб тези 20 киловата ми се струват излишно много.
В 7 часа сутринта горелката ще си сипе пелети и ще запали за около 2 минути. Докато стигне до трета ще мине известно време. До 07:30 топлината вече ще е тръгнала по радиаторите, към 9:00 часа ще се е затоплило и евентуално горелката ще е слязла на втора. Втора ти е 2 кила на час, значи още два часа и половина ще гори на втора да речем. При направена трета степен с 3 кг на час се получава нещо такова:
2 часа горене с 3 кг/ч = 6 кг
2,5 часа х 2 кг/ч = 5 кг
Общо за първото палене 11 кг.
Второто би било нещо подобно: 2 часа по 3 кг + 4,5 часа по 2 кг = 6 + 9 = 15. Тотал за деня 26 кг. С термоглави няколко кг надолу.
При реални зимни условия я пробвай с едно запалване в 07:00 часа до 23:00 часа. Там ще е каквото стане, ще трябва да повдигнеш третата и т.н. Ама гори първо чамовите че гледам 2 тона чамови и 3 тона букови. Буковите принципно са по-хубави, дръж си ги за от Ивановден нататък.
Продухване: 20
1

Начало:
3
1-во зареждане 90 сек

Запалване: 10
Вент 46% - 6 мин.
42% -6 мин.

Разгаряне:
Време 1 180 сек
Време 2 140 сек
Мощност 2

10
5
0

Р3 6.7сек
52 сек
55%

Р2 4.3 сек
45 сек
48 %
Р1 2.7
45сек
42%

Подържане :
Вент. 0%

Продължителност 50 мин.

Авт.почистване 12:00
Брой 0

Режим шнек
Променлив

Фотодатчик

90/10
10/90

Темп.диапазон
60
80

Помпа 50гр.

Е те тва ако не са криви настройки...... здраве му кажи
Половината от началните в книжката, трета степен измислена и нищо общо с втора и първа степен както трябва да са да не говориме, че не съвпадат с 90сек. подаване от шнека :lol:
Помпата дето ми е на 50гр. поне добре ли е
Иначе разбрах вдигам температурата за да стопля радиаторите "по вода" и намалявам делтата за трите степени , но молбата ми е да са 45сек настройките на цикъла
Чакай сега. Какво да настройваме в топло време :) Настройки се правят като започне отоплението. То не се настройва кой знае какво, обаче си трябва стоене при горелката и наблюдаване докато се получи. Повечето неща си остават както си ги помни управлението. Те са установени с течение на времето като едни добри стойности, производителят ги е оставил така защото вършат работа. На практика трябва ти F.load и да си нагласиш мощностите. За финал остава въздуха. За него обаче като запалим.

Ето ти за пауза 45 секунди:
Първа - 2,2/45/% вент; Втора - 4,2/45/% вент; Трета - 7,5/45/% вент. Трета я намалих еднолично на "16,5 kw".
Пуска съответно: 1107 грама; 2027 грама и 3393 грама.
Много Благадаря за всичко , че по едно време като нищо не знаех и майстора цъкаше насам , натам и вика:
- Не става, не са ти хубави пелетите аз ти казах да си вземеш чамови , че са по-хубави от буковите :-D , ще ти донеса два чувала слънчогледови да видиш, че с тях е Супер.
А по едно време викаше:
-Те па да не са верно по-калорични и затова да изгарят по-бавно :? ама защо падат недогорели няколко.
Стана ми ясно, че знае да я настрои колкото мен ама нейсе :)
-Гледай,гледай колко интересно я да пробваме това, я онова и мина цял ден в проби :shock:

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Отопление”