Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Изолация :wink:
Evgeniy - майстор
Всичко звиси от това, какви са целите, задачите и мечтите... :)
От тригодишния ми опит с много добрата горелка на Грейко мога да споделя следните впечатления:
- ако загубите ти са по-малко от 7-10 Киловат/час ще трябва да има едни намаления на мощността, модулации и режим на поддържане, който при тази горелка е жива скръб... защото силата и е в нормалните мощности. То всъщност зависи дали искаш да има хистерезис в температурите в къщи или искаш да поддържаш постоянна температура (както аз искам).
- при мен са около 7 киловата за час и е проблем постоянното изпадане в поддържаща степен. Тогава корифеите съветват да има буфер. Да, ама с буфер може и с каква да е горелка, даже и тази дето напоследък я рекламираха за слънчогледови пелети под 1000 лв... (което си е съмнително), стига да е изградена правилно схемата с буфера.
Изолация имам на южната страна на къщата и е 5см сториопор. На северната също като по голямата част е дограма. Западната и източната страна са залепени други постройки и там няма как да направя изолация от вън. Като цяло е топла къща, на обитаемия етаж на всякъде имам фибран 2см под замазката. Затова си мисля че котела е малък като мощност. Ако монтирам на него пелетна горелка с повече киловати, дали ще увеличи тя киловатите на котела?
gnt69 - майстор
krasimir8 написа:
Изолация имам на южната страна на къщата и е 5см сториопор. На северната също като по голямата част е дограма. Западната и източната страна са залепени други постройки и там няма как да направя изолация от вън. Като цяло е топла къща, на обитаемия етаж на всякъде имам фибран 2см под замазката. Затова си мисля че котела е малък като мощност. Ако монтирам на него пелетна горелка с повече киловати, дали ще увеличи тя киловатите на котела?
Проблема на малките котли е че не могат да усвоят топлината произведена от горелката и топлото отива в комина.. Колегите са доволни от Бош със горелка Грейко 20 но са със 32 киловатови котли.
gogosto - специалист
Здравейте, Искам да споделя за един проблем с шнека на моята горелка грейко. Втора зима ще ми е предстоящата с горелка грейко рб20. Миналата зима горях поне от пeт различни производители пелети. Направи ми впечатление, че прахта от пелетите не иска да се качва по шнека нагоре, а се събира в търбата на шнека и се търкаля нагоре и пак надолу като спре да върти. По този начин постепенно става доста запълването на шнека с прах и се затруднява качването на пелети. След 1 месец работа на шнека само с досипване без чистене на бункера трета степен почва видимо да пуска по- малко пелети и горелката работи само на нея защото не може да развие пълната си мощност. Не искам да ми казвате, че пелетите са ми лоши, защото би трябвало горелката да гори всякакви (дървесни). Наклона на шнека предположих, че е голям 58 градуса е и реших да го намаля на 45. Но и мисля да поставя търба в пружината (видях го на други производители е с ос пружината) и по този начин да затрудня стичането надолу на прахта- целта ми е да я качвам с шнека и да я подавам в горелката тази прах, а не да я премахвам. Моля дайте идея как да се справя с проблема?
gnt69 - майстор
gogosto написа:
Здравейте, Искам да споделя за един проблем с шнека на моята горелка грейко. Не искам да ми казвате, че пелетите са ми лоши, защото би трябвало горелката да гори всякакви (дървесни).
След месец като събереш достатъчно пепел си настрой наново дозите и си ти. И аз имам пепел виждам я във прозрачната тръба ама си я гори. За миналата година съм изгорил 4 тона слънчогледови ама пепел в бункера няма, шнека я е подал и горелката я е изгорила. Наклона ми е около 50 градуса. :partyman:
gogosto - специалист
gnt69 написа:
gogosto написа:
Здравейте, Искам да споделя за един проблем с шнека на моята горелка грейко. Не искам да ми казвате, че пелетите са ми лоши, защото би трябвало горелката да гори всякакви (дървесни).
След месец като събереш достатъчно пепел си настрой наново дозите и си ти. И аз имам пепел виждам я във прозрачната тръба ама си я гори. За миналата година съм изгорил 4 тона слънчогледови ама пепел в бункера няма, шнека я е подал и горелката я е изгорила. Наклона ми е около 50 градуса. :partyman:
Опитах да сваля малко тези 58градуса, като наклоних малко целия бункер и ми се струва, че почна да се качва пепелта по шнека. Утре ще свалям градусите на 45 -50 и ако се реши проблема, значи препоръчаните 60 градуса от производителя трябва да се коригират на 50.
gnt69 - майстор
Офф не знам. Според колегите колкото са повече градусите толкова по добре, дава по устойчиви дози. Според мен не променяй нищо, таз годишните пелети ще бъдат различни. Направи си настройка на дозите и след 2-3 седмици провери как са.
gogosto - специалист
gnt69 написа:
Офф не знам. Според колегите колкото са повече градусите толкова по добре, дава по устойчиви дози. Според мен не променяй нищо, таз годишните пелети ще бъдат различни. Направи си настройка на дозите и след 2-3 седмици провери как са.
В момента горя стари пелети от миналата година и имат доста пепел именно с тях искам да си оправя проблема с прахта сега, а не когато стане доста студено да се мъча да настройвам и да променям градусите на шнека. Знам разликата каква е спрямо наклона на шнека, защото от начало го бях сложил на 45 градуса и пускаше много голямо количество пелети сега на 58 градуса ф лоад ми е 80 сек, а на 45 градуса беше 60 сек. Но при по-малкия наклон мисля по-лесно прахта ще се транспортира до горелката и реално ще я горя както казваш, че се случва при теб. Сега се вдига до някъде и се свлича пак надолу и изобщо не достига до горелката, което много ме дразни. На дъното на бункера е само прах от пелети именно защото остава само тя.
kalin72 - майстор
Запалих и аз, макар, че вън не е падало под 10 градуса....ама жената и децата си искат топлото :)
Имам питане, сега горелката работи така, което мисля, е нормално - пали, минава си по трите степени, и понеже имам трипътен винтил с управление по външна температура, който пуска 40 градуса към радиаторите в това топло време, горелката спира след като стигне 70 градуса на водата. И след 3-4 часа си пали пак, по температура от стайния термостат.
Питането ми е, доколко това е неикономичен режим на работа? Това палене по 5-6 пъти на денонощие не води ли до по-голям разход?

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: