Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jaspet - напреднал
пон окт 18, 2021 3:22 pmandy_forresite написа:
Ясно.
Според мен е по-добре да гаси. Няма защо да поддържа.
Ще го пробвам
speka_rs - майстор
пон окт 18, 2021 4:50 pmjaspet написа:
Бойлера е на отделна помпа и съм избрал Отопление + БГВ - термостата директно гаси помпата на отоплението и вкарва горелката в съспенд. Пробвал съм и с режим Отопление приоритет - при него помпата за отопление продължава да работи докато охлади водата а горелката редува от 3та до 1ва набързо и пак вкарва с съспенд.
gnt69, говореше за тази аномалия. Пробвай да си пуснеш котела само на отопление и термостата ще гаси горелката. Ако ти хареса говори с инсталатора, как да подвържете помпата на бойлера, така че термостата да си гаси.
jaspet - напреднал
Здравейте, още един въпрос относно тази горелка от мен. Потърсих, но не намирам информация... Как я почиствате/обслужвате, какви процедури и на какъв интервал правите, за да работи оптимално? А за котела, който също е на Грейко?
пет окт 22, 2021 10:03 amjaspet написа:
Здравейте, още един въпрос относно тази горелка от мен. Потърсих, но не намирам информация... Как я почиствате/обслужвате, какви процедури и на какъв интервал правите, за да работи оптимално? А за котела, който също е на Грейко?
Здрасти! Аз чистя горелката ми 2-3 пъти месечно, когато чистя и пепелника. Вадя пепелта и неизгорелите пелети, почиствам боклука по всички отвори с четка и с шпатула свалям натрупалия се нагар, отварям отвора в предната част на горелката и вадя боклука и от там. Котелът - веднъж месечно. Под и над водната риза обирам с прахосмукачка всичкия боклук и с четка остъргвам здраво димогарните тръби. Котелът и горелката са Грейко 30 кВт.
пет окт 22, 2021 12:55 pmBubaraka написа:
пет окт 22, 2021 10:03 amjaspet написа:
Здравейте, още един въпрос относно тази горелка от мен. Потърсих, но не намирам информация... Как я почиствате/обслужвате, какви процедури и на какъв интервал правите, за да работи оптимално? А за котела, който също е на Грейко?
Здрасти! Аз чистя горелката ми 2-3 пъти месечно, когато чистя и пепелника. Вадя пепелта и неизгорелите пелети, почиствам боклука по всички отвори с четка и с шпатула свалям натрупалия се нагар, отварям отвора в предната част на горелката и вадя боклука и от там. Котелът - веднъж месечно. Под и над водната риза обирам с прахосмукачка всичкия боклук и с четка остъргвам здраво димогарните тръби. Котелът и горелката са Грейко 30 кВт.
Забравих - в края отоплителни сезон остъргвам горивната камера с голяма шпатула, отварям електронната част на горелката и внимателно с прахосмукачка обирам праха по платка, турбина и т.н. вадя двата сензора преди малкия шнек и фотосондата, обърсвам ги и с клечка вадя прах и от отворите. Това е. :)
gnt69 - майстор
пет окт 22, 2021 10:03 amjaspet написа:
Здравейте, още един въпрос относно тази горелка от мен. Потърсих, но не намирам информация... Как я почиствате/обслужвате, какви процедури и на какъв интервал правите, за да работи оптимално? А за котела, който също е на Грейко?
На ден-два с ръчката чистя димогарните тръби и изхвърлям лопатка или две колкото има пепел под горелката. Веднъж в месеца пепелта под пружините с ръжен каквото изкара и главата от нагар с шпакла. Два пъти на сезон изваждам пепелта от s - ката на кюнеца. Горен капак не вадя каквото има да пада то си пада на дъното през тръбите и се вади с ръженчето през трите отвора. В края на сезона котела го оставям мръсен да не прави ръжда. През лятото като се присетя припалвам веднъж да го усуша от въздушната влага. И така вече 6-7 години и още работи/да чукна на дърво/ с оригиналната запалка и всичко заводско. котела и горелката са 20 киловатови. Тая есен смених една помпа че беше загубила дебит, взех нова алфа 2, заредил съм 3 тона пелети и чакам снега. :partyman:
laguz - напреднал
Здравейте на всички!
Ще се радвам, ако можете да ми помогнете.
Къщата е на 3 етажа строена 75г. от 180кв.няма изолация, само нова дограма.
Парното се състои от радиатори общо 26 974W и буферобойлер V12 S 800 95 EV 200 45 C
В момента използваме около 100кв. с радиатори общо 15,530W
Всички радиатори са с термоглави, които обикновено са нагласени на 3, само в най-големите студове съм слагала някои на 4.

Имам котел Грейко 30 и горелка Грейко 30, шнека сега му пуснах проба, за 6 минути = 4,100кг.
А това са настройките за слънчогледови пелети: Изображение


Миналата година, с тези настройки, харчеше по тон и половина на месец, като работеше на таймери по 12 часа в денонощие общо.
Това ли е реалният разход, или е завишен? Т.е. мога ли да намаля разхода, особено като топлим по-малко пространство?


Много ще съм благодарна, ако отделите време и ми помогнете !
ico_3 - специалист
Моята платка май пак даде фира.В началото на месеца я пратих за ремонт защото при изключена горелка въртеше малкия шнек.Оправиха я.Снощи я изгасих от термостата обаче минаха два часа и я чувам че не гаси,беше останала на Stop burning и вентилатора върти,изключих я от тока сега ще видя дали ще се оправи.Та въпроса е има ли смисъл пак да я пращам за ремонт или направо да си поръчам нова?Някой има ли представа какви са цените.
speka_rs - майстор
съб окт 23, 2021 2:40 pmlaguz написа:
Миналата година, с тези настройки, харчеше по тон и половина на месец, като работеше на таймери по 12 часа в денонощие общо.
Това ли е реалният разход, или е завишен? Т.е. мога ли да намаля разхода, особено като топлим по-малко пространство?
Много ще съм благодарна, ако отделите време и ми помогнете !
Според мен това са доста завишени стойности за отопление на 100 м2, първо трябва да си въведете правилно шнека 41 кг.
След това да нагласите степените 3та 4,4/45/40, 2ра 3,3/45/35 и 1ва 2,2/45/30. И от там нататък да видим какво се случва, а че 30 кВт котел може да изгаря 1.5 т пелети съм много сигурен, но за 100 м2 това е много, колкото те и да са без изолация.

п.с. Колко ви е налгасена температурата ан водата ?
Evgeniy - майстор
Ако направим едни прости сметки:
- за 180 кв / радиатори общо 26 974W имаме: 1500кг * 4.5кВч делено на30 дни делено на 24 часа = 9,375 кВ за час средно. т.е 1/3 от инсталираната мощност, като не правим сметка за кпд...

- Ако всичко друго е същото може би за 100кв. с радиатори общо 15,530W ще ви трябва пак 1/3 от инсталираната мощност = 5,18кВ средно за час, което по обратната сметка 5,18*24*30/4,5 излиза около 830 кг.

Това горе-долу теоретично, а на практика зависи и от настройки и от студа отвън...

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: