Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Има една заигравка с ансамбъла температура котел 60 -65 гр , антикорупционен вентил 55-60 гр ,и включване на помпа 55-60 гр .Такава цветомузика се получава че стой та гледай :) . Теоретично само си го обяснете .
vesonp1 - специалист
Благодаря :-D
Значи майстора е изчислил, че имам 17квт радиатори ( казал съм му че имам и 200 литров бойлер с мантел ама дали го е включил в изчислението :? каза, че щял да служи за буфер
Предварението ми е 0,5,10
Помпата ми я направиха да включва на 50 и двамата майстори бяха още там :wink:
имам трипътен винтил ама на какви градуси е не знам....може би 60 ,дали е антикондезен също не знам :? на херц бил (на него не пише ли някъде? )
Знач че ми е направил малък кръг да се загрява само котела и после да ходела водата към радиаторите като загрее :)
10-те часа работа съм си ги наумил от общи приказки на Майстора , че горе долу толкова щяло да работи за 24 часа :) ако не го изключвам въобще :)
Аз лично мисля като надобрея с настройките с ваша помощ :-D да го направя да работи няколко часа рано сутрин пак така по обяд и максимум към 22.00 да го гася, че по принцип със старият котел ставаше много жега и не можеше да се спи от жега (никва регулация нямах) и къщата ми изстиваше чак към 15.00 на следващият ден само с едно палене от 15.00 до към 21.00.
Като четох из Форума реших въобще да не слагам и термоглави, както и термостат .......повечето радиатори са ми чугунени около 20 глидера.....така, че ще го регулирам само с настройка на температурата от котела.....в момента е сложена на 65 гр.
Според книжката цикъла е на 45 сек. според твойте сметки трябва да ги намаля малко.....за да изкарва тази мощност ли?
Аз тези 5,10 и 20кв само ги казах така наизуст......дали трябва да са толкова не зная ( все пак аз съм по жиците :) )
Въпроса ми е какви да са настройките , че да се стоплят отначало до 60 градуса например водата в радиаторите и после да мине в по икономичната втора и първа степен.
Как изчисляваш какъв да е цикъла....защото сега ще съм с буковите пелети 5.5квт а като ги изгоря трябва да мина на чамовите които са 5квт
и при намален цикъл и 8сек пускане на пелети няма ли да прелива пак :?
filmatoplo - майстор
Бавен процес е настройката ,сами ще се убедите ,не става за два часа .

Спешно ми трябва информация - почистващия скъп механизъм върши ли работа ,издържа ли един сезон без да се прецака нещо .
andy_forresite - майстор
Попитах те колко kw радиатори имаш за да добия представа за литрите вода, които ще се загряват в твоята система. Щом сте се греели така добре с тези радиатори, значи ги оставяме настрана и няма да ги обсъждаме повече.
При зададени 65°С в казана и 0, 5, 10 горелката ще мине на втора при 55 гр на водата. Това според мен НЕ е добре - имаш вентил на 60 гр (почти съм сигурен че са толкова) и горелката ще трябва да загрее не само водата в котела на втора мощност, ами и радиаторите. Това ще е бавен процес при все че ще стане. Нека разбиращите да ти кажат да не те объркам, но моето скромно мнение е да направиш 67 на водата и 0, 3, 6 на "предварението". По този начин ще имаш 67-6=61, т.е. горелката ще загрява и радиаторите на трета вместо на втора.
Това регулиране "по вода" ще те доведе до по-голям разход и претопляне на къщата. Гледам изолацията ти е екстра ... Пробвай, но се готви за термоглави. Все си мисля че първа няма да я включи никога без тях, камо ли да отиде в изчакване. Дано не съм прав.
Да, тези секунди пауза съм ти ги написал по-малко, за да догоним желаните 5, 10 и 20 квч.
Като минеш на пелетите 5 кв ще свериш шнека и ще направиш други дози. Ако се налага естествено. Ама ти карай с по-слабите сега и зимъска с тези 5,5. Аз така бих направил.

Филм, няма какво да му се прецака. Условието е да се ползва всеки ден. Остави ли се без да се задейства, това ще се задръсти, опуши, глечоса ..... само бели. Така го виждам аз, знаеш откога го имам.
filmatoplo - майстор
Анди се досети за това какво се случва с почти равни близки цифри на температура на водата в котела , температура на отваряне на вентила и температура на включване на помпа.
andy_forresite - майстор
Vesonp1, нямаш много "вътък" да си играеш с температурата на водата - отдолу ти е вента на 60, а горната граница е 80 така или иначе.
Има по-бърз и лесен начин - задаваш 70 на водата и 0, 5, 10 си ги оставяш както са. Проблем тук ще бъде високата температура на водата в радиаторите и липсата на контрол върху температурата в стаите. С едно изречение - ще бъде много горещо и ще харчи и повече бонбони. Сложи си термоглави. Смени вентилите на радиаторите. Доволен ще останеш при тази способност на дома ти да задържа топлината. Ще се убедиш, но чак когато го направиш и видиш резултата.
filmatoplo - майстор
Определено за радиаторите щом загреят стаите по добре да изключват ,този въпрос го решаваме с кранове с термоглави - колкото топло е необходимо толкова ще се подава за 24 време (изглежда честно) . Обаче остава да се реши един друг въпрос - някой пита ли горелката и котела аджеба те какво ще правят през тези 24 часа . :wink:
vesonp1 - специалист
Благодаря за помоща и съветите.
Нямам проблеми с топлото и без това съм си свикнал :-D По принцип са два етажа общо около 140-150квадрата и при мен на таванския тамън се загряваше към 20.00 до към 23-24-25 градуса без да затварям крановете :) а на долният етаж майка ми и баща ми си затваряха два от 6-те радиатора, че им ставаше много жега така, че и сега като си ги затворят ще стигам по-бързо до желаната температура :)
и за това мисля да регулирам жегата с температурата от котела или с таймер да работи на два-три периода през деня (само се чудя на колко часа да ги направя.....нали запалване,разгаряне,загряване и то времето си върви.....мисля по 3-4 часа да ги направя :? )
Обаче с тези цикли по 42сек......тамън схванах как да си сметна стойностите при 45сек че е по-кръгло...това 42 ще ме обърква.
Не го ли смяташ по онова дето 1 литър се пълни за 100сек? Аз го сметнах по тези формули ама не знам трите мощности какви киловати са :?
andy_forresite - майстор
Опитай както си си наумил. Друг начин да видиш резултата няма.
До края на октомври, след като приключиш с експериментите, от 01.11. пробвай не с три старта, а с два. Първи в 07:00 до 11:30 часа. Втори от 16:30 до 23:00 часа. Общо 11 часа работа.
Сложи помпата на 58°, водата в котела 65 градуса, 0, 3, 5°и намали дозата за трета че за теб тези 20 киловата ми се струват излишно много.
В 7 часа сутринта горелката ще си сипе пелети и ще запали за около 2 минути. Докато стигне до трета ще мине известно време. До 07:30 топлината вече ще е тръгнала по радиаторите, към 9:00 часа ще се е затоплило и евентуално горелката ще е слязла на втора. Втора ти е 2 кила на час, значи още два часа и половина ще гори на втора да речем. При направена трета степен с 3 кг на час се получава нещо такова:
2 часа горене с 3 кг/ч = 6 кг
2,5 часа х 2 кг/ч = 5 кг
Общо за първото палене 11 кг.
Второто би било нещо подобно: 2 часа по 3 кг + 4,5 часа по 2 кг = 6 + 9 = 15. Тотал за деня 26 кг. С термоглави няколко кг надолу.
При реални зимни условия я пробвай с едно запалване в 07:00 часа до 23:00 часа. Там ще е каквото стане, ще трябва да повдигнеш третата и т.н. Ама гори първо чамовите че гледам 2 тона чамови и 3 тона букови. Буковите принципно са по-хубави, дръж си ги за от Ивановден нататък.
vesonp1 - специалист
Продухване: 20
1

Начало:
3
1-во зареждане 90 сек

Запалване: 10
Вент 46% - 6 мин.
42% -6 мин.

Разгаряне:
Време 1 180 сек
Време 2 140 сек
Мощност 2

10
5
0

Р3 6.7сек
52 сек
55%

Р2 4.3 сек
45 сек
48 %
Р1 2.7
45сек
42%

Подържане :
Вент. 0%

Продължителност 50 мин.

Авт.почистване 12:00
Брой 0

Режим шнек
Променлив

Фотодатчик

90/10
10/90

Темп.диапазон
60
80

Помпа 50гр.


Е те тва ако не са криви настройки...... здраве му кажи
Половината от началните в книжката, трета степен измислена и нищо общо с втора и първа степен както трябва да са да не говориме, че не съвпадат с 90сек. подаване от шнека :lol:
Помпата дето ми е на 50гр. поне добре ли е
Иначе разбрах вдигам температурата за да стопля радиаторите "по вода" и намалявам делтата за трите степени , но молбата ми е да са 45сек настройките на цикъла

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: