Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
С тези не можеш да чистиш тръбите. Ходът е малък. Грубо е 30-35 мм от-до. Погледни клапата и хода ѝ. Не мога да преценя колко мм е разстоянието от "витка" до "витка", но според мен ще осигурят една пролука за пушека и до там. Трябва да чистиш ти.
Пружините са гъвкави и при интензивните движения с ръчката нагоре-надолу телата им се усукват ту наляво, ту надясно, подпират на различни места в тръбите и чистят. Не е като с шомпола на ръка, но става прилично. Може и да не съм прав, но мнението ми е че стават за турболизиране/забавяне на пушека, ще постигнеш добър резултат, но като средство за почистване - не.
Има турболизатори, пак като шини, само че си представи шайби една под друга на разстояние 25-30 мм една голяма, една по-малка, една голяма, една по-малка като диаметър ... Пушекът минава покрай голямата на разстояние да кажем 5 мм стената на тръбата, това го забавя, след това оптича по-малката шайба - забърва се, пак стига до голямата и пак се забавя ... Само че с тази стъпка 25-30 мм вече си в диапазона на хода на клапата от ръчката и тези шини като се клатушкат движейки се нагоре/надолу и ще чистят. Поне аз така мисля.
jolobg - специалист
вт окт 16, 2018 12:46 pmandy_forresite написа:
С тези не можеш да чистиш тръбите. Ходът е малък. ...
Благодаря за съвета. Херц имат същите турбулатори и ги изпозват и за почистване. Най-вероятно при тях ходът на вертикалното възвратно-постъпателно движение е по-голям :? . Друг е въпросът, че трябва да се направят толкова прави и точни, че хем да са достатъчно плътни за да почистват, хем да не заклинват. Като че ли идеята на gnt (@gnt, отговорих ти, но съобщението за сега е в outbox-а и не ще да отлети :sad: ) за комбинация пружини + шини е единственото решение за автоматично почистване и качествена турболация. В краен случай ще направя само турболатори и ще ги движа ръчно за постигане на по-голям ход и при необходимост от допълнително почистване ще шомполирам.

andy_forresite, ти имаш ли пружини? От Грейко ли са или "направи си сам? Как са закрепени към клапата?
andy_forresite - майстор
Не си дал информация за температурата в комина. Какво показва термометърът за t° на пушека?
Вижте, няма универсална рецепта трябва ли да има турболатори в котел експерт и ако трябва да има, то от какъв вид да са, колко на брой и в кой ход. Производителят няма откъде да знае кой към какъв комин ще свърже котела. Някой с котел 20 kw може да има 20 метра комин със сечение 25/30 см, а друг изобщо да няма комин и просто да изкара едно гофре от прозореца на котелното до навън. Денивелация 1-1,5 метра и това е. Естествено в първия случай тягата ще е голяма и турболатори биха били добре дошли. Във втория случай обаче наличието на турболатори като серийна "екстра" ще донесе само ядове. Така че всеки трябва да прецени какъв резултат се получава в неговите условия, да помисли и ако не е сигурен как да постъпи, да попита тук. Някой сбъркан, като мен, може пък да го насочи. Или да го обърка още повече :) Не е умишлено :) Между другото, за кАмините от всички марки и кОмините е същото. Един път е по-добре с турболатори от даден вид и в определен/а част от/ работен/ния ход, а друг да е опасно, включително за живота на нищо неподозиращите спящи обитатели на сградата. Също ниската темп. в комина не значи непременно яката ефективност. То като не ще да гори няма да има и температура в комина... кел файда от турболаторите.
Това че някъде при някого можело да се задържи ръката върху кюнеца веднага след фукса на максимална мощност, пък другаде коминът не се пипа, не значи непременно че се търпят загуби от влошена ефективност и нещо трябва да се направи Веднага. Трябва измервателен уред. На мен са ми подавали току що отрязан винкел да го взема с гола ръка докато отрязалия го най-спокойно го държеше и ми вика "дръж бе". Като го пипнах се чу псст от горене на кожа. От лапа до лапа има разлика явно :drinkers:
Имам пружини правени по поръчка. Според мен с тях подобрявам ефективността в моите условия, но само в трети ход.
jolobg - специалист
вт окт 16, 2018 2:32 pmandy_forresite написа:
Не си дал информация за температурата в комина. ...
Имам пружини правени по поръчка. Според мен с тях подобрявам ефективността в моите условия, но само в трети ход.
Благодаря отново за споделеното мнение!
Котелът още не е въведен в експлоатация. Без намерение да пиша просто нещо за да запълвам капацитета на форума и увеличавам рейтинга си с повече публикации, ще кажа, че съм 99% сигурен за необходимостта от турбулатори. Защо? Защото със старото котле пълно догоре (2 тенекии от сирене по 18 кг.) със средно ситно/едри "донбаски" въглища и оставащо място само за няколко съчки за подпалка за горно горене, се получава разгаряне като все едно се подава принудително въздух. След разгаряне и достигане ~65 град. следва затваряне на всички клапи и горенето/тлеенето продължава още ~ 6 ч. с поддържане на посочената темп. Това ме кара да съм сигурен, че трябва да имам турбулатори за грейкото.

Но, въпросът ми беше друг - относно чертеж, размери, закрепване към клапата и т.н. на задвижващия механизъм.
filmatoplo - майстор
Днес пуснах една 20ка стар обаче въздуха за да гори спрямо % ме учуди на степен 3 за да държи 1200 оборота и да гори добре бе -61 % ,бях го гледал в ютуб но вярвах -ето че има ,пелети слънчоглед 8мм.На заводско 46% вентилатора почти не върти около 700 об м .Напрежение 230 волта в мрежата.
gnt69 - майстор
вт окт 16, 2018 10:23 pmfilmatoplo написа:
Днес пуснах една 20ка стар обаче въздуха за да гори спрямо % ме учуди на степен 3 за да държи 1200 оборота и да гори добре бе -61 % ,бях го гледал в ютуб но вярвах -ето че има ,пелети слънчоглед 8мм.На заводско 46% вентилатора почти не върти около 700 об м .Напрежение 230 волта в мрежата.
Може тока да е бил слаб.
andy_forresite - майстор
За сравнение с грейко "нов" от 08.2017 г., версия 1.8/1.4, вентилатор на 1200 rpm е при 41% на 230 волта. На 240 волта е на 40% и на 250+ е на 39%.
То всъщност кое се променя към вентилатора от % който задаваме - напрежението ли? Да не би някакъв елемент от платката да е сменен и стойностите за напрежение да са по-ниски. Малко вероятно е вентилаторът да е друг.
Тези проценти на практика не отговарят на оборотите. Снощи на 49% се набра до 1560 оборота, а максималните които съм виждал са били до 2740. Постигани няколко пъти. Значи 49% не са половината от максималните обороти, щото щеше да се върти с над 3000, а това е невъзможно. Така де, щом при 262 волта не вдига над 2740 rpm ... не знам тези проценти какво правят и процент точно от кое са.

От снощи съм минал авансово в постоянни настройки - само гледам и не пипам нищо по никакъв повод. Гореше си идеално. Идват пелети-има подкова-има пламък. Ще му хвана цаката накрая :lol:
Като написах "силен" имах в предвид, че двигателят на вентилатора e консумирал ток с високи стойности. Това означава, че е вършил и работа с високи стойности.
Русе предполага, че тока е бил "слаб", предполагам че си е мислел за напрежението, но е недогледал уточнението на Филма, че напрежението е 230в.
Сички са вторачвате в това напрежение, а никой не помисля за тока, работата и от какво се влияят.
Някой да е мерил стойности на тока на горкото вентилаторче?
https://photos.app.goo.gl/3GCNAitNXiXTFgdn8
Чува се и се вижда.
Развърта се мотора, тока нараства, достига максимална стойност, " ограничава" се работата, която може да извърши, тока намалява с увеличаване на оборотите, намалява и извършената работа.
А напрежението е КОНСТАНТА.
Следственият експеримент е проведен с мобилно компресорче Стенли, изпразнено и орахатено преди това.

Та в тая връзка и случката на Филма. Просто се е налагало Старчето /вентилаторчето му/ да върши повече работа. При всеки условията са различни.
.....както и на всеки комина, вятъра, налягането, космите.....
filmatoplo - майстор
Ампеража не съм го мерил .

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: