Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Тоя контролер е извънредно ТЪП. Запали, горя 1 час и по някаква причина се е загубил пламъка. Почна да гаси, изгаси и взе да зарежда пелети. Беше сипало две шепи пелети когато лумна огън. Мина в "разгаряне". Ама какво ще ми разгори с няма и 2 шепи пелети не ми е ясно. Е не стана. Изгасна, гасене ... пламък 180 а ти ми гаси. Елементарна логика - задал си да гори, загубва пламък и гасне, добре! Но защо като "види" ОГЪН продължава да гаси и прави щуротии... зарежда, то не гори а ми разгаря... какво ми разгаря :x
Наистина не знам какво толкова се радвате на натурела. Натурела та натурела. Боклук най-страшен е точно управление за RB-тата.
kalin72 - майстор
Анди, сори мой човек, ама ти си си преебал системата, не ти е виновна Натурела, че пипаш къде не трябва.
Като види пламък, след гаснене не по температура(вода или стаен Т.), е нормално да продължи да разплалва ако види пламък, щото няма команда да спре горенето, от температура или стаен термостат. И кое му е ненормалното на тоз процес?
Evgeniy - майстор
Калине, обсъждали сме го многократно, Лазар написа прословутото "safety first" вместо 'no comment"...
ето малка част:
viewtopic.php?f=10&t=49779&p=761082&hil ... BA#p761684

Между другото и Анди е давал съвети при тези обсъждания.
andy_forresite - майстор
kalin72 написа:
Анди, сори мой човек, ама ти си си преебал системата, не ти е виновна Натурела, че пипаш къде не трябва.
Като види пламък, след гаснене не по температура(вода или стаен Т.), е нормално да продължи да разплалва ако види пламък, щото няма команда да спре горенето, от температура или стаен термостат. И кое му е ненормалното на тоз процес?
Калине, цитирам теб, но го пиша за всички четящи :)
Първо, нищо не съм преебал и не обвинявам Натурела. Може да имат хубави управления, но това специално има слабости, които не всеки усеща ... явно. Не съм променял абсолютно нищо след няколкото ползвания и безпроблемно горене. Единственото пипано нещо е изсипаното съдържание на пепелника...
И второ, съобщението беше редуващи се надписи "изгасване" / "гасене". Това означава буквално, че е изгаснал огъня, демек не е имало осветеност над еди си колко за еди си колко време, в случая 10 за 100 секунди ие започнало гасенето. Супер, така трябва, сейфти фърст, съгласен.
НО изтича процедурата по (до)потушаване на огъня и идва какво? Зарежданетооо. Зарежда за да запали, но защо по дяволите гледа осветеност като само сипва пелети без да ползва запалката? Да не би пелетите да се запалват от триенето в гофрето :shock: Въобще НЕ ТРЯБВА да гледа осветеност след изгасване/гасене. Това е грешно и не е безопасно да ви кажа! Нямате идея колко отровен е пушека от слънчогледа! Трябва да си зареди там 65 секунди, да пусне запалката, чак ТОГАВА да търси ОСВЕТЕНОСТ еди си колко за еди си колко време и ДА ПРЕМИНЕ В проклетото "РАЗГАРЯНЕ". Как ще се разгори с 20 пелета че не мога да се сетя... Огъня е изгаснал, то ми гаси половин час и след 20 пелета се е запалил. Е как стават тия работи :lol:
И знаеш ли какво направи? Изпадна в омагьосан кръг: изгасва, гаси, зарежда, запалване, веднага разгаряне (щото гледа осветеността тъпото нещо недоправено и недоизмислено) и разбира се изгасване. То няма какво друго да стане при тези условия.
Какво трябва да се донаправи по този контролер елементарен?! След изгасване и стартирала процедура по гасене, отчете ли пламък над зададения за първи старт, да продължава да си взима бонбони и да си подава вятър там да гори, а не да ми доизгасва огъня и после да се мъчи да го пали.
gnt69 - майстор
Я кажи пак за настройките за отчитане на огън и осветеност.
andy_forresite - майстор
Запалване: 44%
Разпознаване на огън: 100/10 сек.
Разгаряне: 43% за 180 секунди
Мощност 2 за 180 секунди 44%
Изгасване: 10/120 секунди.

Вдигнах първа на 1,5 кг/ч, но пак изгасна. Мислех че е от недостиг на пелети. Видя ми се че понякога падат твърде малко пелети в няколко поредни зареждания. Отделих часове да следя как гори и колко пелети се зареждат на първа, защото работи предимно на нея 1 час след запалване. Понякога както си гори 175-181 подава прекомерни 3-4 дози и осветеността спада до 120-140. Ако последват още толкова, загасва. Друг път пък падат малко и тъй като няма какво да гори, се стига до същия резултат.
Gnt69, забелязах че огънят на първа степен се издига право нагоре. Гори облизвайки стената на котела откъм горелката, а нажежената подкова е на 2-2,5 см над страничните отвори за въздух. Преди огънят беше нагоре и напред. Това симптом на какво е според теб - тяга, скапани пелети, грешно съотн. въздух:гориво.
Запалено парче вестник в ревизията изгасва с излитане на искри нагоре. Кюнците са чисти, на дъното на котела пепел има съвсем малко.
Пелетите са ниско качество и не особено сухи. Идната седмица ще заредя от 8 мм-овите, къси и твърди само от люспа.
Съотношението пелети/въздух го изпробвах с отделяне на достатъчно време за наблюдение. С 1080-1100 об/мин гори 172-181 на ст. І. Под и особено над тези стойности се влошава. При мен това е 41%, а снощи беше 40% поради "по-силния" ток. На 40% показваше 1180-1220 об., а третата ми е на 46% и 1300 оборота.
kalin72 - майстор
Анди, и какъв е проблема в случая? Пелетите влажни, и оттам пипани настройки....все неща, които не са стандартни, ами пораждат изключения.
gnt69 - майстор
Прикачен файл:
20171020_090815(0).jpg
20171020_090815(0).jpg (51.04 KиБ) Видяна 1339 пъти
Логиката е първия ред. Ако датчика види осветеност 20 за 10 секунди спира да пали и почва да разгаря.
На втория ред със задраскания огън. Ако няма осветеност 19 за 240 секунди започва да гаси.
За навиванията на радиаторите обратното е навий притвори другите радиатори където се стопля по бързо а във студената стая отвори повече да влиза по голямо количество топла вода и да стопля повече. За тая регулировка ти трябва време и няколко термометъра да има във всяка стая по един, и така днеска пробваш виждаш как се стопля. Ако не ти хареса утре коригираш и пак със термометрите констатираш къде е топло къде студено. Трябва да балансираш.
Аз например в хола имам 4 радиатора и единия съм го спрял за да може да се стоплят другите стаи които са със термоглави преди да изключи стайния който е във хола.
Последна промяна от gnt69 на съб окт 21, 2017 5:40 pm, променено общо 1 път.
judas - специалист
Здравейте! Моля за съвет дали да сменям софтуера на РБ20, сегашният е от първите - нещо от сорта "1.3/1.2".
Evgeniy - майстор
Анди,
Малко тъп въпрос но, на затворена врата ли правиш експерименти? Имай предвид, че дори и малко външна светлина лъже датчика, че има огън.

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: