Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Тоест, слънчогледовите са по-калорични? Така е според производителите - 19,3 ± 0,3 MJ/kg Керпи срещу 18.68 MJ/kg. Пелетисимо - на сухо гориво .
Dikata123 - напреднал
Така и ще направя спрях да ги меша подкарах само слънчогледа да го изгоря!Но ми се струва че доста гори аз не че малко топля де!Паля го вечер в 18 часа до 23 часа-гори около 15-16 кг за този период!Предполагам като не се гаси зимата ще е по добре!
шоп - майстор
чет ное 14, 2019 6:15 pmkalin72 написа:
Тоест, слънчогледовите са по-калорични?
Ами не!
Вземете точна везна и топломер и тествайте. Не вярвайте сляпо на хвърчащи данни.
Споделете!
kalin72 - майстор
Не мисля да взимам нищо и да меря - опита ми показва това - с иглолистни пелети 5 тона, слънчогледови пелети 5 тона и малко. Ще видим тази зима, но досега, само от инцидентно палене днес 2 часа, утре 3 часа, са изгорени 25 чувала по 15 кг. Това от началото на ноември.
gogosto - специалист
И аз съм "за" мнението на Калин. Слънчоглед трета зима ползвам единствената разлика е че всеки ден трябва да изхвърлям пепелника, калоричността е толкова близка, че в разход на практика не може да се усети. Преди това съм ползвал пелети от дърво поне на 10 производителя, така , че имам опит и с тях. Има ли някой опит със сламени пелети за да каже как се справя грейкото със сламата?
live1102 - специалист
пет ное 15, 2019 10:08 amgogosto написа:
И аз съм "за" мнението на Калин. Слънчоглед трета зима ползвам единствената разлика е че всеки ден трябва да изхвърлям пепелника, калоричността е толкова близка, че в разход на практика не може да се усети. Преди това съм ползвал пелети от дърво поне на 10 производителя, така , че имам опит и с тях. Има ли някой опит със сламени пелети за да каже как се справя грейкото със сламата?
По мои сметки и емпирични изследвания калоричността на слънчогледовите пелети е около 75-80% от широколистните, клас А1.
Що се отнася до сламените, в тях се съдържа прекалено много сяра. За това Грейко не ги препоръчват, както и здравомислещите хора. :yawinkle:
andy_forresite - майстор
Със слънчаците от Попово 8 мм при отопление от по 15-16 часа на ден, без прекъсване и положителни температури навън, спокойно вървят 2 кг/час средно за тези часове.
С пелети 6 мм от производител на 6 км от мен при среднодневна отрицателна температура вървят по 1,75 кг/час средно.
Колко е калоричността на слънчогледовите пелети принципно? Кой вид точно да сравня с дървесни? :) И при дървесните съм виждал разлики, но това беше преди 3 г.
Тази година вдигнаха цената на пелетите от Попово от 140 на 210-220 лева и им казвам СБОГОМ завинаги.
Още 300 кг имам от поповските останали от мин.г. и ще видя пък Керпи-тата що за стока са. Надявам се да не се стопяват и спичат в бучки.
stridata - специалист
пет ное 15, 2019 12:53 pmandy_forresite написа:
Още 300 кг имам от поповските останали от мин.г. и ще видя пък Керпи-тата що за стока са. Надявам се да не се стопяват и спичат в бучки.
Аз съм с Керпи втора година. Горят супер, но направи ли малко шлака по горелката и не излизат(избутват) правилно, веднага там става задържане и прави бучле. Това само на топлите месеци когато прави повече Подържане. Влезе ли в студените месеци, котлето е бяло като мелница за брашно и всичко е долу в пепелника. В София са почти 300лв. палето!
gogosto - специалист
пет ное 15, 2019 3:05 pmstridata написа:
пет ное 15, 2019 12:53 pmandy_forresite написа:
Още 300 кг имам от поповските останали от мин.г. и ще видя пък Керпи-тата що за стока са. Надявам се да не се стопяват и спичат в бучки.
Аз съм с Керпи втора година. Горят супер, но направи ли малко шлака по горелката и не излизат(избутват) правилно, веднага там става задържане и прави бучле. Това само на топлите месеци когато прави повече Подържане. Влезе ли в студените месеци, котлето е бяло като мелница за брашно и всичко е долу в пепелника. В София са почти 300лв. палето!
При мен имам настроена 4 степен suspend само за поддържане на огъня. Сега се включва най много тази степен. На две седмици един път чегъртам нагара, но е ВАЖНО да изхвърлям всеки ден пепелника за да не чегъртам по- често. Не паля повече от 6 часа на 24 разделени на две - все още е меко навън и толкова ми стига.
andy_forresite - майстор
Аз съм направил мощност 1 (тристепенен автоматик е моята) 1.3/55/1040 об и Поддържане няма как да се получи. Втора е 3.0/45/1320 об за да запълни скарата бързо. Гори 3-4 минути на мощност 2 и 12-14 мин на първа с 8-10° над антикондензния вентил. Като разход отиват 10 кг за 5 часа горене. Цената с тези пелети е 1.40 за това време. Беше хубава цена ...

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: