Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kmeta1982 - напреднал
Не съм си правил аз парното, иначе сега разбрах, че котел и горелка 20 KW биха ми били достатъчни. Но едва ли това ми е проблема. Задал съм 61 гр. на водата и до преди два дни нямах проблеми с тези настройки. Достигах 60-61 и понякога дори 62гр. и режим на изчакване. Сега държи 56 на мощност Р2.
шоп - майстор
kmeta1982 написа:
n.ganev написа:
За 106кв.м. що не взе EXPERT 50+RB50
Вместо да се бъзикаш, можеше да прочетеш по внимателно първият ми пост. Там пише защо... Поисках адекватна помощ от съфорумниците, а какво получавам? Сарказъм не очаквах точно от капацитетите тук. Жалко...

Кмете, Ганев е прав.
Това, че радиаторите са ти 27 киловата нищо не означава.
Може и 100 киловата радиатори да сложиш...това не е лошо. Щом имаш място и пари...утре може на кондензен котел или ТП да минеш и нискотемпературното отопление и както имаш подово ще си Номер 1

Важни са топлозагубите! По тях се смята горелката.

Наесен като сложиш и една хубава външна ТИ какво ще правиш? Ще трябва буфер.
Така и така грееш с преоразмерена горелка, защо не се замислиш и БГВ да се топли от котела?
n.ganev - майстор
Колегата ШОП ме превари.
Точно защото съм чел и първият пост отговарям по този начин и ще ми е интересен отговора на кмета към шоп
andy_forresite - майстор
Tzinata написа:
Анди нали точно за това питам бе,да обменим опит...
Имам три вида слънчогледови. Първите запалват по-трудно, повече пушат, задържат повече жарава и не понасят големи колебания в % въздух, демек в оборотите. Промяната в напрежението с 10-15 волта е способна да влоши драстично качеството на горене и от там да падне температурата. Вторите са 8 мм, къси и много плътни. Горят с малко повече въздух и не пушат. Интересно, но много добре се получава като ги смеся в съотношение 1:2 (1 от скапаните и 2 единици от 8 мм-овите). Проблем на 8-ците е че правят бучка за около 4 часа. Нищо фатално, няма да изгасне, няма да паднат градусите на водата. Просто се строи мост в посока отсрещната страна котела и огънят се повдига по-нагоре. В резултат на това се получава пламък, който най-много ми харесва - дъгообразен, висок, разширяващ се в центъра и равномерен с оранжев цвят. Третия вид са най-скъпи. Цената им беше 205 лева, а сега мисля че са 230. 6 мм са. Крехки и ситни, пакетирани. Пламъкът от тях е жълт, широк и нисък. Пепелта във всички случаи е доста, но при тези стига да има кой да изхвърля пепел, може да гори един месец. Ситна и лека е като снежинките, които валяха навън до миналата нощ. Топлят повече от дървесни от иглолистна дървесина на не помня кой производител, но от тях бях най-доволен мин. година. Оставял съм котела 2 седмици и събрах по-малко пепел отколкото когато чистех на седмица. Странно, но да кажем че може да гори 2 седмици със сл. пелети без проблем. Няма шлаки, бучки и други пречещи на горенето боклуци. А аз съм го спирал за чистене преди да е имало каквито и да било проблеми. Просто решавам и чистя.
Друг странен факт е, че след почистен котел т. пушек се вдига с 10-15° в сравнение като погори ден-два. Няколко поредни пъти го забелязвам. Чистя сондата на термометъра, не е от това. Не вдига т. пушек и за 2 седмици. Колкото е на втория ден, толкова е и в края на втората седмица.
Здравейте,

Нова съм тук, но ... малко предистория, а после на въпроса.
От три години се отопляваме на пелети с горелка РБ 20, монтирана на Виадрус у 22. Топлим къща около 170 квадрата със слънчогледови пелети. Не се оплаквам от количеството пепел и шлаки - това не е важно. Понеже не разбирам от такива неща, по обективни причини, до сега не смеех нищо да бутам по системата, но след като изчетох доста по темата, реших да се правя на майстор :) :) и бутнах малко по настройките. Така, сега ме устройва положението т.е. подобри се изгарянето и намалих разхода. И на въпроса - понеже разбирам, че поради заводски ностройки, не мога да смъкна температурата на водата под 60 градуса, а това много ме мъчи, седя и се чудя, гледам и умувам какво мога да направя така, че да увелича работното време на котела, да не влизам в преразход и да не става жега в къщи ?
Мъчи ме и друго - горелката показва температура на водата с 10 градуса по - малко, отколкото датчика на котела. Това е грижа, защото трябва да стане 70 градуса водата, че горелката да мине на 3 - та степен, а при това в стаите за 2 часа не се диша от жега. Е, то ние на 23 градуса казваме е е ужасно горещо, така че ... Термосондата на горелката е мушната просто ей така в едно каналче на разпределитела на парното, там където тръгват кръговете / незнам дали правилно го обяснявам, ама съм сигурна, че ще ме разберете /Как и къде да я хвана, така че да отчита по - вярно температурата ? Много ви моля, хора, които с това се занимавате - дайте акъл :?:
Tzinata - специалист
Tzinata написа:
Те тва не го разбрах,може ли като за по прости да ми го напишеш? :?

Ми то е обяснявано много пъти в .
Ми то обяснявано,ама аз като не съм го разбрал...
Благодаря! :prayer:
пп:И аз си поръчах електронен термометър китайче.Ми нема да изоставам от модата я!
andy_forresite - майстор
Първо, можеш да промениш минималната температура да не е 60°. Може да я направиш и 40. След настройките за трите степени по някое време има две цифри една под друга. Едната явно е 60, а другата предполагам 80. Горната 60 я свали на 50 и ще можеш да задаваш от 50 нагоре.
Второ, за какво ти е трета степен след като е топло? Това по повод "защото трябва да стане 70 градуса водата, че горелката да мине на 3 - та степен, а при това в стаите за 2 часа не се диша от жега. ".
Трето, датчикът за температура на водата трябва да се премести възможно най-близо на изхода на котела. От котела отгоре излиза една тръба за вода и отдолу излиза друга тръба за вода. На горната тръба трябва да се постави фитинг (част), тройник например. На правата част си е щранга за гореща вода, а в изводчето под 90° месингова капилярка в която да се закрепи датчика за t° за към горелката. Месингова капилярка с резба, с която резба тя да се завие плътно към тройника.
Но щом знаеш че разликата е 10 градуса може и нищо да не правиш. Искаш 55 градуса - задаваш 65 на горелката. Съобразяваш праговете за мощността и т.н.
kmeta1982 - напреднал
n.ganev написа:
Колегата ШОП ме превари.
Точно защото съм чел и първият пост отговарям по този начин и ще ми е интересен отговора на кмета към шоп
Незнам колеги. Друг ми е правил парното. По 80 W на кубик го смята и след това завиши с 20 %. Доверих му се, ама както и да е. Факт е, че сега горя 3 кг./час. И ви питам какво не е наред. И не ми казвайте, че с 20 kW горелка щях да горя по малко в дадения случай. Външната ТИ, която нямам ли ми е проблема или какво? С 3кг./час не мога да вдигна повече от 56-57°С максимум. Това ме притеснява
kmeta1982 написа:
..И не ми казвайте, че с 20 kW горелка щях да горя по малко в дадения случай. Външната ТИ, която нямам ли ми е проблема или какво? С 3кг./час не мога да вдигна повече от 56-57°С максимум. Това ме притеснява
Аз пък ши ти кажа. Щото не може ем да питаш ем да не ти са слуша.
В случая - Не, но на годишна база - Да.
Намали делтата или увеличи градусите или направи и двете!
Па като си направиш външната, пак ши са сетиш за сарказъма на Ганев, с право и болка.
stelibg - специалист
martenski написа:
Здравейте,

Нова съм тук, но ... малко предистория, а после на въпроса.
От три години се отопляваме на пелети с горелка РБ 20, ...... :?:
Имам предложение - хората, търсещи помощ във форума да казват откъде са - може пък да имат съграждани, които да направят настройките за няколко минути, и после да се почерпят с домакините :)

Шегата настрана - преди месец ми се наложи да отреагирам точно на едно такова обаждане - комбинацията от конструктор и машинен инженер беше клонирала хардуера на RB20, беше подкаран и контролера на Натурела, но им убягваше управлението през Интернет. Е, то е разбираемо - рутер, зад рутер, два NAT-a, а се изискваше и редиректване на портове ....Та вече всичко работи, понякога такава взаимопомощ е много по-добра от хиляди обяснения.

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: