Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Evgeniy - майстор
Аз пък с изненада установих, че маркучът е пълен почти догоре с пелети. В горелката няма никакви. Ако се е опитвала да запали, трябваше да е заредила и вътре. На тест вътрешният шнек върти нормално. От какъв зор е пълнил само големия шнек не мога да разбера. Регистрирала си е X като грешка.
iak
Здравейте на всички.
Казвам се Иван и много харесвам темата.
Ползвам котел Експерт20+RB20горелка вече 5 години.
Управление по стаен термостат и ел.термоглави(без радиатора в банята)
Къща 140м2 ново строителство: стени-тухла (винербергер)
Прозорци-5 камерна +стъклопакет триплекс.
До тази година разчитах само на вътрешната предстенна обшивка с вата 5см, но вече е облечена с EPS графит 10см, в тавана 15см вата.
Когато смятахме топлинните загуби по тези критерии по спомен заедно с бойлер 240л излязоха около 7600W при -15 градуса външна Т.(доста големи прозорци)
При тези стойности дилемата беше камина Грейко или котел Грейко. Избрахме второто.(ако имаше само по-малки котлииии :rock: )
Та, темата съм я чел цялата, та даже и я повтарям от време на време.
Благодарности на всички пишещи и даващи практични съвети, и ако в първи сезон не смеех да се доближа до горелката, сега си сменям настройките в зависимост от горивото без притеснения.
Пробвал съм различни горива, но основното е слънчоглед.
Настройки
P1-1,7/45/44%
P2-4,7/45/47%
P3-7,0/45/50%
Порциите са смятани с таблицата на Брадъра(жив и здрав), но са за миналата година.
Ткотел-75*
Тпомпа-60*
Подържане огън 0мин(много нагар ставаше в паницата)
Сега обаче имам повече брой паления за ден.
Бойлер вързан като радиатор
С новите пелети вчера направих ново замерване и почистване на шнека.
За 1час 37,5 кг.
В един момент се сетих, че някой бе завъртял изхода на шнека под около 45*, за да пуска по-малко, и за го направих.
Резултат за 1час 33,2кг. Не е много разликата, но усещането ми е, че сякаш пелетите идват по равномерно.
Всичко прекрасно. Ставам аз за работа(сутрините са студени) излизам на верандата с цигара и чаша кафе и.....цялата махала в пушилки, от моя комин.
https://photos.app.goo.gl/1jgHsrU5Wxak8ZrZ9
Все съм виждал да пуши, ама чак като сега. Някой има ли предположение от какво може да е?
Това което се вижда е на P3. https://photos.app.goo.gl/UkwxCC41ggKMdzzg7 На P2 по-малко. На P1 почти няма.
Поздрави и успешен сезон
LazarGanev - "Велик майстор"
Пелетите от къде са?
Нищо ѝ няма на пушилката.
Малко преди разсъмване, влажно време, скоро е запалила, високо атмосферно налягане.....Какво беше времето през деня?
Това, което се вижда на лампата, е пара. Не е типичната димилка.
Демек, и според мене, няма място за никакво притеснение.

пп. Погледнах- до ранният следобет тихо, слънчево, спокойно. Хладна утрин, с Т ок. 3-4 градуса.
Сякаш нормално.
По това време си разхождам кучетата. При сходни метеорологични условия, съвсем отчетливо се познава къде какво горят- дърва, слънчогледови, дървесни, боклуци...
Мога да направя карта на района около нас.
iak
Привет,
Вие двамата сте като светкавици. Няма да скрия, че чаках вашите коментари.
Пелетите са доставени някъде от около П.Тръмбеш. Един познат ги достави в зеблени чували 8мм с доста прахоляк, но според мен са калорични. Не правят буци и се палят добре. Цената също оказа влияние(380лв за тон).
Що се отнася до времето, Трифоне сякаш заедно сме го пили кафето. :-D
В деня на видеото беше точно както си го описал.Намирам се в южните склонове на С.планина над София.
Ако е пара не би ли следвало по бързо да се разсее?
От начина на горене как ви се вижда вятърът? Малко или много е?
Поздрави
Пушек може да има само в началото, при запалване, докато се разгаря.
Като разгори добре, на Р3, над комина се наблюдава само мараня, евентуално пара.
Възможно е да е имало и мъгла, сутринта на 21ви.
Тази сутрин в Аксаково беше така. Вече е почти обяд, слънцето пробива, а мъглата още не се е вдигнала съвсем.
Горенето е добре. Една идея подаването нагоре, за да запълни главата на горелката, но и така е добре. Вятъра мисля, че е добре. Ако решиш да увеличиш подаването, гледай как е пламъка- да не е вял и червен! Тогава се появява и пушене още в котела.
andy_forresite - майстор
Бучките се образуват при малък интензитет на горене. Разбирай на мощност 1 и да гори по-дълго време на нея. Друг фактор е тягата на комина и колко е спънат котела с турболатори. Колкото по-силна е тягата, толкова е по-малка вероятността за буци. Затова при един може да се образува мост 20 санта, а при друг дори да няма наченки на такъв проблем при едно и също гориво и с един настройчик. Същото е и при турболаторите. Те спъват скоростта на горещите газове и това потиска горенето. Потиснатото горене е предпоставка за сплъстяванията на пепелта в бучки и по принцип в тези два случая пуши повечко в сравнение с комин с голяма тяга. От голямата тяга пък страда ефективността като цяло ... Прави се компромис и така.
iak
Благодаря,
нямам турболатори и за това чистя котела през горният капак по-често.
Коминът е около 2 метра над розетката където влиза изхода от котела и нямам представа колко дърпа.
От керамични блокове е с диаметър 180мм и топлоизолират.
Преди всеки сезон го поглеждам и от вътре има много малко опушено. Няма сажди и тежки налепи.
За пушилката, която питах, Трифон ще се окаже прав. От времето е.
Поздрави
jaspet - напреднал
пон авг 22, 2022 10:53 pmjaspet написа:
Здравейте, имам голям проблем с горелката ми-Грейко РБ стар 20. От време на време излиза грешка Няма изпълнителен модул и докато не се "само оправи" се държи неадекватно (тръгва спира, подава на пресекулки, отчита пламък а то няма и т.н) Реших че имам проблем с напрежението но го меря и е нормално 230-235 волта. Въпреки това свързах стабилизатор и пак го прави. Пробвах да вкарам по добре кабелчето на дисплея, нищо не се промени. Пробвах да свържа УПС, пак го прави, май по рядко но пак се случва. Какво може да е, случвало ли се е на някой друг?
Най-накрая реших този проблем и ще уточня как, за да остане във форума. Бях сигурен, че проблем е в мен, но след много следене и пробване на какво ли не, УПС, стабилизатор, защита от под/над напрежение и филтър на тока се оказа, че проблема си е в платката на Натурела, което те диагностицираха и смениха за уникално кратко време. Проблема е бил дефектен детектор на НУЛАТА. Впечатлен съм от сервизната им услуга, евтино и бързо.
СтилВиК - помощник
пет окт 28, 2022 9:13 amiak написа:
Привет,
Вие двамата сте като светкавици. Няма да скрия, че чаках вашите коментари.
Пелетите са доставени някъде от около П.Тръмбеш. Един познат ги достави в зеблени чували 8мм с доста прахоляк, но според мен са калорични. Не правят буци и се палят добре. Цената също оказа влияние(380лв за тон).
Що се отнася до времето, Трифоне сякаш заедно сме го пили кафето. :-D
В деня на видеото беше точно както си го описал.Намирам се в южните склонове на С.планина над София.
Ако е пара не би ли следвало по бързо да се разсее?
От начина на горене как ви се вижда вятърът? Малко или много е?
Поздрави
Интересуваме от къде си си купил пелетите
От Велико Търново съм

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: