Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stridata - специалист
Здравейте, Младежи! Не пак АЗ, а отново. :partyman: Хванах я кога и може би защо ми гасне. Вчера с чаша винце се застоях повече при котела и забелязах следната ситуация.... С новите настройки, но ми е за чистене вече има налепи сериозни, стана следната ситуация.
Беше в режим Подържане и стигна 69гр. и се включи Мощност 1(вече с понижените настройки за подаване и вентилатор) опита се да разгори в рамките на 3-4-5-10мин. Не съм сигурен точно колко, но нивото на пламъка седеше на 10-30 еденици и не можеше да разгори. Реших да погледна отдолу и видях, че е направила буца, махнах буцата, но явно беше късно защото влезна в режим Гасене. Та извода (ако въобще лайк като мене можа да извади заключение) е, че не можа да разгори и остана дълго време без пламък заради буцата? 3-4-5 дни си работеше перфектно без да прави буци, да ли не е щото дойде време за чистене и има много налеп долу при шнека? Дали не е, че намалих прекалено стойностите на Мощност 1 и като е малко по-нагоряла не достига вентилатор да разгори? Това гасене се случва един или два пъти за 24 часа според мен, защото след гасенето я е махнало, а тя едва ли се образува много често?


П.п.
Знам, че съм се вманячил и, че ако не слизам да иобръщам внимание даже няма и да разбера какво се случва, но...... Просто съм си леко ЛУД!
andy_forresite - майстор
Какво поддържане в това студено време :? Има жилища с по 5 чувала на ден, а ти гаснеш в поддържане...
Намаляването на мощност 1, за да не се стига до "Поддържане", носи със себе си един проблем - трудно се разгаря с малкото подаващи се пелети. Забелязал си го опитно. В този случай или намаляваш още или си връщаш предишната мощност 1 като стойности, за да може да излиза успешно от "поддържане". Много зависи колко минути ще остане в това състояние. След 7-8 минути става критично. Много е вероятно да загуби пламъка и да започне гасене.
Пелетите ти правят бучка и не става да направиш Мощност 1 поддържаща (с подаване на малко пелети през голям интервал и нисък % вент.). Съветът ми към теб е да намалиш още първа степен. Ако не се получава приличен огън и пак гасне, тогава върни тези настройки и раздалечи границите на модулация. Например 15; 10; 0°. Така при зададените 70 градуса на водата горенето ще е на първа степен от 61°С нагоре. Докато изпълзи 10 градуса ще мине доста време. Сипи си чаша вино и наблюдавай когато имаш време. Качва ли градусите - намалявай подаването с по 0,1 секунда и пак наблюдавай.
Evgeniy - майстор
За мен правилната настройка (горене) за съответната степен е когато се подават толкова пелети, че огънят да прави подкова , а не да се изтегля в средата на горелката или още назад. Тогава и буците стават назад.
Аз намалявам въздуха на 1 - в момента ми 36-38. Но подаването го правя такова, че пелетите да избутват всичко до ръба, Това ми е критерия за минималната мощност.

И понеже сън с широколистни и те правят буца отпред, гледам всеки ден или през ден да смъкна с един нож бучките в предната част, без да чистя самата горелка. Не го ли направя няколко дена, седмица, буца може да се получи и в средата.
stridata - специалист
пет яну 11, 2019 10:46 amandy_forresite написа:
........ Например 15; 10; 0°. Така при зададените 70 градуса на водата горенето ще е на първа степен от 61°С нагоре. Докато изпълзи 10 градуса ще мине доста време. Сипи си чаша вино и наблюдавай когато имаш време. Качва ли градусите - намалявай подаването с по 0,1 секунда и пак наблюдавай.
Благодаря ти, andy. Ще пробвам и ще пиша, а иначе става ясно, че универсални настройки няма, всяко доизпипване трябва да е индивидуално.

П.п
Са се замислям..... От всичко става ясно, че 20Kw ми е голямо за мойта къща. Нищо, че си ми лапа по две чувалчета през Януари! И в тоя ред на мисли като пипна Модулацията като стане по-топло мене Мощност 1 си ми е само и единствено тя работеща и постоянно си е в Подържане? Пълна лудница. Ще трябва да си направя Пролетно-Есенни настройки на Гориво 2 примерно и Зимно на Гориво 1. Хахахахахах
vesonp1 - специалист
вт дек 18, 2018 1:51 pmТрифон П.Трифонов написа:
нед дек 16, 2018 8:10 pmkotarankat написа:
Здравейте!
...
Ако може също за съвет относно трипътния, който тази година сложих. Вече 4-5 пъти след като котела се е гасил поради някаква причина, не успява да превърти водата към радиаторния кръг. Топли си само котела в продължение на над 1 час....
Та, къде ми е проблема - няма достатъчно дебит през лирата (ако в определен момент топлото се върти само през нея), прекалено съм притворил крана на байпаса или нещо друго?

Предварително благодаря на включилите се!
Отвори крана, както ти казах, но не сподели, както помолих.
Сега превърта ли водата?
Привет!
Сега попаднах на този цитат.
Искам да питам дали съм разбрал правилно.
И на мен ми сложиха 3- пътен вентил и минава над час докъто почнат да стоплят радиаторите......имам и паралено на вентила само тръба с кран.....който майстора ми остави в затворено положение......
Питането ми е:
Трябва ли този байпас да е отворен за да може още отначалото топлата вода да се качва към радиаторите и да се стопля по-бързо или е направен все пак да работи, докато съм свалил трипътния за ремонт например?......ако се сетя ще го снимам в понеделник
Благодаря предварително
шоп - майстор
пет яну 11, 2019 1:37 pmvesonp1 написа:

И на мен ми сложиха 3- пътен вентил и минава над час докъто почнат да стоплят радиаторите......
Ами това е идеята на трипътният антикондензен смесителен вентил. Докато не се сгрее котела и малкия кръг до около 55-60-65 градуса не пропуска изобщо към радиаторите. Или пропуска минимално, защащото функцията му е да пази в котела да не навлезе студена вода.

П.П. над един час обаче е прекалено много време за влизане в режим. Или сте ограничили прекално горелката по мощност или имате прекалено много вода в малкия кръг или старта е от много ниски градуси на малкия кръг.
Оптимизирайте си настройките :idea:
пет яну 11, 2019 1:37 pmvesonp1 написа:
...имам и паралено на вентила само тръба с кран.....който майстора ми остави в затворено положение......
Питането ми е:
Трябва ли този байпас да е отворен за да може още отначалото топлата вода да се качва към радиаторите и да се стопля по-бързо или е направен все пак да работи, докато съм свалил трипътния за ремонт например?......ако се сетя ще го снимам в понеделник
Благодаря предварително
Снимай, да видим, че както обясняваш, разбирам успоредно на байпаса към трипътния да има още една тръба, с кран на нея.
Странно решение на майстора. 3 крана са напълно достатъчни за да се изолира трипътния с филтъра и помпата. Ремонта е за минута.
Ако си оставил къщата да изстине, естествено и радиаторите, нормално е да се стопля по бавно.
Снимай и напиши вентила какъв е!
D.Metodiev - напреднал
Има ли някой да гори 8мм слънчогледови пелети в Грейкото? Правят ли проблем, да задръстват шнека или нещо друго?
Утре мисля да взема 5 тона, но до сега съм горял само 6мм дървесни.
penchev.r - специалист
пет яну 11, 2019 4:06 pmD.Metodiev написа:
Има ли някой да гори 8мм слънчогледови пелети в Грейкото? Правят ли проблем, да задръстват шнека или нещо друго?
Утре мисля да взема 5 тона, но до сега съм горял само 6мм дървесни.
Никакви проблеми няма.Стига да няма по-дълги от 3.5см.Също ще трябва да намалиш и дозите.
шоп - майстор
пет яну 11, 2019 4:06 pmD.Metodiev написа:

Утре мисля да взема 5 тона.
Вчера разговарях с един приятел и той ми сподели същата идея.
Идеята му е да зареди няколко тира пелети януари-февруари 2019, защото спорд него след секирата с тока пелетите май месец 2019 ше са по-скъпи, септември 2019 още по скъпи и т.н. Досега инвестициите му винаги са били разумни и след като продаде излишъка на инвестицията, неговото отопление е струвало 0 лв, даже е бил на +

За първи път нямах отговор по темата :?

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: