Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пет ное 20, 2020 6:44 pmprascho написа:
Отворих, почистих от прах, лъснах дачиците за пелети. С фенера на телефона видях, че отчита осветеност. Кажете как да размърдам първа мощност за да не е мудна :).
За да изгаря едно нещо, каквото и да е, трябва му кислород.
Мъъъъничко вентилаторче или леко надолу подаването.....нещо такова. Всичко си има граници, обаче. Не трябва да се дава възможност жаравата да катери нагоре, а да си изгаря своевременно.
Вдигай вентилатора, че като не четеш, ще пропищиш и ти от скъсен шнек, освен ако не си "тарикат мъж".
Още някой с подскачаща осветеност на 1ва?!!! Анди?!!
Жако - специалист
чет ное 19, 2020 6:33 amLazarGanev написа:
чет ное 19, 2020 3:18 amЖако написа:
Ще повторя въпроса защото май устана назат.
Настройката за подъргжане огъня как може да се ползва. Тази последната която е писана в книжленцето на Грейко RB 20.
Ето;
High Power - при тази опция режимът за поддържане на огъня се състои от две
фази. Първата фаза на изчакване е с фиксирана, зададена от инсталатора
продължителност, и в нея може да работи само вентилатора, без да се зареждат
пелети. След като изтече зададеното време, горелката минава във втора фаза на
разгаряне като зарежда една порция пелети като за максимална мощност и
включва вентилатора с настройката за максимална мощност на горене. Горелката
остава в това състояние, докато фото-датчикът не отчете пламък над нивото,
настроено за запалване, но не повече от времето на три цикъла на зареждане при
максимална мощност. Ако не се отчете пламък, горелката се гаси, иначе минава
отново във фаза на изчакване. При тази опция времето на работа в режим на
поддържане на огъня не е ограничено.
назат, назат, колко назат да е устанал? Много по-назат сме коментирали, че този режим "High Power" не е за горелките RB, а за BMG и то за големите мощности горелки. Те отдавна не се произвеждат. Не се занимавай да търсиш под вола теле - преди тебе много други са го правили, но не са намирали
Благодаря ще те послушам Лазаре. :) :supz:
andy_forresite - майстор
При мен е така, само че първа идва за момент. При мен са си три отделни помещения. Нямат обща врата, през която топлината просто да се премести в съседната стая. Направо в околната среда отива при всяко влизане и излизане (2-300 пъти на ден).
Нито по шнека идва равномерно гориво, нито напрежението се крепи... Няма как да стане. Сутринта тока клекнал и давам 46% на трета за 1380 об. След 15 минути 1670 об. Сверих го. След 10 минути 1140 на трета, огън почти вече няма, само преливащи пелети. Сверих го. Мина час, радиатори не баш, слизам при горелката - 1620. Пак копчета, за минути вдигна градуса и хайде на центъра.
Ми постоянно грешиш- орисан си.
Целиш златната среда и нямаш проблеми с преливане или студ, както никой, успял да си настрои горелката, не е имал, преди да се появят оборотите на дисплея.
съб ное 21, 2020 12:37 pmandy_forresite написа:
...
Нито по шнека идва равномерно гориво, нито напрежението се крепи... Няма как да стане. Сутринта тока клекнал и давам 46% на трета за 1380 об. След 15 минути 1670 об. Сверих го. След 10 минути 1140 на трета, огън почти вече няма, само преливащи пелети. Сверих го. Мина час, радиатори не баш, слизам при горелката - 1620. Пак копчета, за минути вдигна градуса и хайде на центъра.
Подобни изпълнения съм имал само в началото, когато купувах по няколко чувала пелети, за да преценя от кои да напълня склада. После минах на слънчоглед и .........
Здравейте. Имам следния въпроси свързан със пелетна инсталация.
От няколко дни имам инсталирана пелетна горелка и котел грейко(20кв и двете), към момента броя радиатори е 7 (два180/40 + два 160/40+ 120/40 + 60/90 + лира в банята), като отопляема площ към момента е приблизително 80 кв.м.
За бъдеще са предвидени още 2 радиатора и увеличение на 120 м2 от две по големи помещения.
Към момента ми се струва, че разхода на пелети (слънчогледови) е много голям.
При външна температура +2, +3 градуса се очертава разход около 45 кг за 24часа- това идва около 2 кг на час. За момента стаите са на гипскартон с 10см вата на таваните.
Пвц дограма със 32мм стъклопакети.
Предвидена е външна изолация 10см за 2021г.
Забелязвам, че горелката основно работи на мощност 1, влиза в режим поддържане за мн кратко време.
Радиаторите са със термо глави като почти всички са настроени на 2ра степен (по далечните на 3та).
В пепелника на котела рядко се наблюдават недоизгорели пелети(предимно в началото когато запали).
Нормален ли е този разход на пелети (на мен ми се вижда доста висок за външните температури). Някакви съвети какво да погледна?
Забравих да спомена темп. На водата от котела е настроена на 55 градуса.
ves-ko - специалист
Здравейте,

И при мен проблем с оборотите, заради промени в напрежението. Второто си ходи м/у 202 и 238 V, при което оборотите се менят м/у 1400 и над 2000.
Че се опитах да 'засиля' огъня с повече въздух, но ми се чини, че недоизгорялото се увеличи доста, та ще ги намаля, но:
Какви трябва да са оптималните обороти на вентилатора за RB 20 съответно на Р1, Р2 и Р3 ?

Едит:
btw при U<206V KEMOT-а прищраква (включва) и заковава на 230, което се увеличава постепенно при увеличаване на входното U и при около и > 216 V изключва и спада от 240 на 216.
Щеше ми се това 'превключване' да е по-плавно, например да си кове на изх. 230 +/- 4-5 V, но ... уви.
Последна промяна от ves-ko на съб ное 21, 2020 7:01 pm, променено общо 1 път.
andy_forresite - майстор
Хурката с кемот съм я ял. Хубав уред, но не става за тази цел (постоянно напрежение). По тази причина го върнах след 2 дни ползване. На акумулатор цепи волта - гори супер равномерно и има пламък винаги. Гори както си го настроил.
Точните обороти за п1, п2 и п3 зависят от количество пелети, качество на пелетите и тяга на димоотвода. Атмосферното налягане влияе също. При мен когато е Зима то пада и горенето е под натиск - пушекът пада от покрива долу до циментовата пътека 🙂 .
За ориентир 1060-1130 за п1, 1200-1300 за п2 и 1360-1480 за п3.

За разхода 45 кг на 24 часа - зависи от топлозагубите, качество на пелетите и правилна настройка. До миналата година горих 8 ММ от Полски Тръмбеш или Попово, не знам, но разходът беше 20 процента над 6 ММ хубави пелети. Една стена 25 см плътна тухла с външна и вътрешна вароциментова мазилка с размери 4 метра на 2.50 метра пропуска 400 вата при делта 20 градуса (3 външна и 23 вътрешна). Тоест стая 4 на 4 м с две външни стени изстива с 800w само от тях без да слагам прозорци, врата, таван и под.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб ное 21, 2020 6:40 pmHristoRZ написа:
Нормален ли е този разход на пелети (на мен ми се вижда доста висок за външните температури). Някакви съвети какво да погледна?
Забравих да спомена темп. На водата от котела е настроена на 55 градуса.
Хайде прочети инструкцията и поне малко назад в темата, какво е писано и обсъждано за котелна температура! Задай температура на водата минимум 70*С, още по-добре 75 или 80 и тогава ела да обсъждаме!
ves-ko - специалист
съб ное 21, 2020 7:21 pmandy_forresite написа:
Хурката с кемот съм я ял. Хубав уред, но не става за тази цел (постоянно напрежение). По тази причина го върнах след 2 дни ползване. На акумулатор цепи волта - гори супер равномерно и има пламък винаги. Гори както си го настроил.
Точните обороти за п1, п2 и п3 зависят от количество пелети, качество на пелетите и тяга на димоотвода. Атмосферното налягане влияе също.
...
За ориентир 1060-1130 за п1, 1200-1300 за п2 и 1360-1480 за п3.
...
Значи:
Пускам системата на акумулатор и настройвам примерно:
P1 - 1 100 rpm
P2 - 1 250 rpm
P3 - 1 450 rpm
Включвам си го нормално към мрежата и-и-и ... к'вот стане :-)
пък ще се молим енергото да си оправят мрежата...
съб ное 21, 2020 7:26 pmLazarGanev написа:
съб ное 21, 2020 6:40 pmHristoRZ написа:
Нормален ли е този разход на пелети (на мен ми се вижда доста висок за външните температури). Някакви съвети какво да погледна?
Забравих да спомена темп. На водата от котела е настроена на 55 градуса.
Хайде прочети инструкцията и поне малко назад в темата, какво е писано и обсъждано за котелна температура! Задай температура на водата минимум 70*С, още по-добре 75 или 80 и тогава ела да обсъждаме!
Ами 1370 страници са ми доста.
Температурите не съм ги настроил аз, а инсталаторите когато поставиха котела, имам много да чета по темата, просто исках да знам какво да очаквам.
Иначе да, повечето стени са външни, въпреки това е топло вътре, което предполагам е предпоставка за по големия разход.
Ще разгледам темата назад, но си е доста дълга.

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: