• 1
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
6osi6 - майстор
шоп написа:
ако през изпарителя преминават 5000 л вода за час и и отнемаме 5 градуса печелим 29 киловата топлинна енергия за час
Това с кой компресор, ZR81KCE?
Днес колко °С са на входа на водата в изпарителя? Компресорът с Един кВ ли работи?
Това, което си написал, е за изход на водата от кондензатора при 30°С и вход в него от 25.
Може да стане, ако потребяваш мощността - директна консумация в сградата със стабилна мощност от 25-26 кВ.

Какво става ако термопомпата работи в режим 6 към 20 минути. Според мен докато достигне равновесие, (ако може да го направи за 6 минути) след старт работи с по-висока температура на кондензация и съответно с по-малка разлика, но по-ниска на изпарение.
Защо не си ползваш буферите, със съответните загуби? По-добре е от 6-20.
А това, че водната помпа има дебит пет тона за час няма отношение към моментната консумация.
шоп - майстор
6osi6 написа:
Защо не си ползваш буферите

Тази зима слънцето е полудяло, всички буфери ги загрявам от слънцето и от там вода към ОИ и БГВ на корем

днес имаше 2500 литра на 55 градуса, ТП работи само нощно време


Правя едни 1000 литрови неръждаеми буфери само за ТП, но ме бавят с избиване на дъната
шоп - майстор
Уважаеми колеги, понеже щедрото зимно слънце навън предвещава топло и горещо лято, смятам, че е време да помислим и да обсъдим и охлаждането с ТП.

Моля спецовете по темата: Маги, Боян, Стоев и др. да споделят идеи и практичен опит.

Аз имам опит на база любителско охлаждане със сондажна вода и автомобилни радиатори от Голф 2 и Шкоди.

Искам обаче да мина на по-професионално и високо ниво. Грехота е да имам 8 бр вентилаторни конвектори и да се охлаждам лятото с климатици.

Очаквам идеи и предложения. Засега мисля да не споделя моята идея за да не бъркам темата. :)

Изпаднаха ми 12 бр от тези топлообменници по 6.5м2 всеки и вход и изход 2'' Тегло по 34 килограма всеки.
Мисля да ги използвам без ТП. Но нищо не е сигурно и мога да направя ТП и реверсивна.

Приемам всякакви идеи подкрепени на база практически опит или икономическа обосновка.


П.П. Въпрос към Маги и Боян, върти ми се нова идея за ТП за отопление на бъдещият ми басейн. Тези топлообменници са 2 ра употреба антифриз/масло. Реално са работили 11 месеца в една машина. На практика чисто нови. Промил съм ги с пароструйка. Чисти и тествани на 25 бара.
Дали мога да ги ползвам за изпарители и кондензатори на нова ТП с фреон 407С, като кондензатора повече от 17-18 бара няма да вдига?

Могат ли да се очакват подводни камъни след като топлообменниците не са нови?

Прикачен файл

SAM_9407.JPG

Прикачен файл

SAM_9406.JPG
Hursa - майстор
Също ми е любопитен този въпрос. Особенно дали е възможно термопомпата да е реверсивна, ако топлообмениците са от няколко компонента - например има регенератор или споменатия подохладител. Как се изменя схемата в такъв случай. Различават ли се така наречените ТРВ при такава реверсивна система.
6osi6 - майстор
шоп написа:
Приемам всякакви идеи подкрепени на база практически опит или икономическа обосновка.
Уважаеми колеги, драги шоп, относно цената от 1200 лева, в нея влизат вентил с ПИД регулатор, ПИД управление на компресора и свързващи кабели. Остава само доплащането на един честотен регулатор, един сензор за налягане и няолко за температура, с които цената ще "хвъркне" до 2200 - 2400 лева. Общо взето е съпоставима с парите за един климатик за отопление плюс 3000 за основните компоненти е далеч от готов продукт за 20000 лева.
Hursa - майстор
Чак ПИД регулатор, с диференциална съставляваща, при положение, че
шоп написа:
ТП вода/вода работи при постоянни параметри. Дали навън е -30 или е +15 мен не ме бърка. Сондажната вода е с еднаква температура и температурата на кипене-константа.
А ПИД регулатора на компресора, в неговия случай, на какво ще въздейства?
шоп - майстор
6osi6 написа:
цената ще "хвъркне" до 2200 - 2400 лева.
Таван за инвестицията няма.
Моя заложен бюджет бе 3000 лв. Горе-долу се включих, имам работеща ТП и съм предоволен.

Вие ми предлагате ЕВ + управление за 2200-2400 лв. Не бллагодаря!

ТРВ то на моята ТП струва 100 лв, управлението 200. Общо 300 лв, а Вашето предложение е за 8 пъти повече.

Няма проблеми, бих инвестирал, не 8, а 80 пъти повече за нещо, което ще се изплати. Ценя парите и си правя много добре сметката. Имам пари и мога да дам и повече от 20000 лв за ТП, но защо?

Тя няма да ме грабне с електрониката си. Електрониката не допринася особено за КОПа Няма да ме грабне и с външният си вид. Имам приятел с лазерни и ЦПУ машини за обработка на метали, прахово боядисване и т.н. Мога да направя кутия достойна на кутията на ТП за 20000 лв, но каква полза?
6osi6 - майстор
Данните на топлообменницете
http://www.schiessl.bg/assets/site/content/bg/SWEP.pdf

Най-ниска скорост на фреона до 10-25 м/с.
Тук можеш до прочетеш защо се слага топлинна тръба за правилно разпределение на потока, как се подвеждат газовете след ТРВ - монтаж и др.
https://www.swep.net/refrigerant-handbo ... ors/asas5/
Четеш внимателно и ако искаш можеш до си направиш извод, какво ще се случи с потока на фреона, когато се прекара през онази екзотика "Предкондензатор". Веднъж потокът е ламинарен, след това турбулентен, след това смес от пара и кондензирал фреон подвеждаш в тръба, която вече влиза в основния кондензатор и т.н.

Възможно ли е да се поръчат и монтират допълнително Q-рipe тръби на топлообменик SWEP, питаш тук.
http://www.schiessl.bg/bg/products/komp ... oobmennici
6osi6 - майстор
Hursa написа:
ПИД регулатора на компресора, в неговия случай, на какво ще въздейства?
Знаете на какво ще въздейства в неговия и други случаи в които се използва инвертор. Каква е целта на въпросите Ви?
Hursa - майстор
Неговия компресор през инвертор ли се управлява? Имате честотно управление? А сори, не разбрах - трябва да си го купи :)
Последна промяна от Hursa на вт яну 09, 2018 8:32 pm, променено общо 2 пъти.
  • 1
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: