• 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
6osi6 - майстор
шоп написа:
Важно е да се разбере идеята за евтино и нискотемпературно отопление.
шоп написа:
Познавам няколко човека със самоделни ТП, които икономисаха от топлообменник, ТРВ, сложиха сондажни и циркулационни помпи с малък дебит и не бяха доволни.
В крайна сметка нарязаха системата, махнаха топлообменниците тръба в тръба, минаха на пластинчати
Евтино в зелената енергия няма. Принципът за ефективна работа от двете страни на компресора е един и същ.
шоп - майстор
Твое право е на кой и с колко практически опит да се доверяваш, както и да мислиш, че няколко водещи в климатичната техника производители са правили съчинения в двете таблици, без основа на реални изпитания. В такъв случай, в първата таблица съчиненията са от Митсубиши и Сабиана.
@6osi6, мога да ти гарантирам, че всяка самоделна ТП може да надмине по показатели дори и най-марковите ТП

Ще обясня и защо:

Производителите се борят за всяка икономиснана стотинка или цент. Разбираемо е. Те произвждат десетки и стотици хиляди бройки. Всяка икономисана стотинка си заслужава заради мащаба. Разбира се тези големи производители имат ресурса, капацитета, инжинерите и капитала да направят една ТП със супер характеристики, но на фона на нелоялната конкуренция от други фирми ще се намери ли краен клиент, който да им повярва и да им плати? Всеки обещава...

Обратното. Самоделеца решил да си прави сам ТП много добре си прави сметката: всеки вложел лев- колко ефективност или/и икономия ще му даде.

Има две крайности. Хора, които си мислят, че с капилярка, и 20 метра медна и полиетиленова тръба ще направят сносна ТП и хора знаещи, че за да получат първо трябва да инвстират в топлообмнници, управления помпи и т.н.

А принципа за голям КОП е минимални разлики в налягането преди и след компресора

Наичните за постигане на горното не са много в една кръгова затворена система.
6osi6 - майстор
шоп написа:
Наичните за постигане на горното не са много в една кръгова затворена система.
Ако термопомпата е затворена система, за какво я ползваш?
До колкото знам, като всяка отоплителна система и термопомпата е условно двустранно отворена. От едната страна абсорбира, от другата отдава. Когато от отдаващата страна - кондензатора, се отнема повече енергия без да се повишава температурата на ЦО, с увеличаване на разликата към по-ниски градуси, КОП е средно с 4% по висок. Тогава енергията отдадена от термопомпата е същата каквато е при делта 5°, защото условията за отопление не са се променили. Температурата в сградата е същата, само сме свързали наличните конвектори последователно, добавили сме още един-два и по-голям топлообменник. От страната на изпарителя, логично е същото, ако топлообменикът е по-голяма площ, от температура 12°С на водата може да усвои не 5, а 7-8 до 10°С.
шоп - майстор
6osi6 написа:
От страната на изпарителя, логично е същото, ако топлообменикът е по-голяма площ, от температура 12°С на водата може да усвои не 5, а 7-8 до 10°С.
То за можене-може. Дори не е необходим топлообменник с голяма площ. Можем да усвоим и 10 градуса и от 12 градуса да изхвърляме в канала 2

Можем дори да замразим изпарителя, но при горните хипотези получаваме супер лош КОП

Идеята е да прекарваме голямо количество сондажна вода, да и отнемаме минимални градуси за да държим температурата на изпарение висока. Това е едната предпоставка за висок КОП

Другата предпоствка е да държим температурата на кондензация ниска.

Като цяло това е философията на ТП и за висок КОП
Boyan - специалист
Колега Шоп , някак съм пропуснал въпросите ви , за което се извинявам !

Разбира се , че можете да инсталирате предкондензатор за БГВ. Желателно е да е със ниско пневматично съпротивление .
Сега вече за неговата мощност и характеристики ще трябва да се поизясни заданието . Може да се дава приоритет и може да е на проточен принцип . Имайте предвид само , че ако трябва да се къпете на него се налага да се вземат под внимание някои неща .
Първото за мен е колко ви е твърда водата и в тази връзка да бъде ли отваряем за декалциране или ще се декалцира самата вода за къпане (или пък ще декалцираме като се събере варовик ) . На второ място мощността , която се изисква за добър поток при проточно къпане е сходна с тази на вашата термопомпа .
Не на последно място е каква температура на водата би ви устроила за къпане и от там се преценява дали да се променя режима на Т.П.

За добавянето на соларна енергия няма проблем , но имайте предвид , че не е особено рентабилно да става във външният кръг във връзка с КПД на термопомпата .
шоп - майстор
Boyan написа:
Първото за мен е колко ви е твърда водата и в тази връзка да бъде ли отваряем за декалциране или ще се декалцира самата вода за къпане (или пък ще декалцираме като се събере варовик ) . На второ място мощността , която се изисква за добър поток при проточно къпане е сходна с тази на вашата термопомпа .
Не на последно място е каква температура на водата би ви устроила за къпане и от там се преценява дали да се променя режима на Т.П.

За добавянето на соларна енергия няма проблем , но имайте предвид , че не е особено рентабилно да става във външният кръг във връзка с КПД на термопомпата .

За БГВ и изобщо за битова вода ползвам вода от сондажа. Доста варовита е. Не съм мерилтвърдостта и, но по петната оставащи по стъклените чаши в съдомиялната съдя за варовика.


Може би трябва да се ориентирам за разглобяем пластинчат топлообменник, но съществува ли такъв тип фреон/вода?

Признавам си досега не се бях замислил за проточен топлообменник и задръстването му с варовик.

Температурата на проточна БГВ би ме устроило ако е 38-39 градуса.

Боян, моля да поясните, ако вие имате излишък голямо количество вода затоплена от слънцето, как бихте я използвали в комбиняция с ТП.

Всички знаем, че ако тази вода е с температура 35-40 градуса можем да я пуснем директно в подовото или конвекторите. Но соларите са по-ефективни, когато греем водата до по-ниски градуси. Да кажем 20-25 градуса.
Boyan - специалист
Има доста модели . По принцип са значително по-скъпи от споените .
В ибей излизат и изгодни оферти , ако се следи редовно .
Иначе с него и един барично управляем воден вентил можете да си направите постоянна температура на водата за къпане .
Един такъв , който е класика в жанра е WVFX 10 на Данфос .
Препоръчвам ви да ползвате версията за високо налягане .Стандартната версия , която е до 23 бара не дефектира до 28 , но и не регулира много точно над 16-17 бара . Някога , като нямаше компоненти им подлагахме шайби , за да изместим обхвата . Сега се намира всичко .
С такъв вентил за контрол на кондензацията нещата стават лесно . Отваряте крана и винаги имате константна температура на водата , по ваш вкус . Ако Т.П не е все още в режим имате малък поток топла вода и се засилва с увеличаването на мощността на Т.П.

Иначе , ако аз бях на ваше място не бих си усложнявал живота излично , освен ако не е за "идеята" . И така Т.П. вода - вода удря в земята всички други Т.П. по цена на добитата топлинна енергия .
И все пак ако е за идеята , бих вкарал слънчевата топлина във вътрешната инсталация през топлообменник вода-гликол и диференциален термостат , за да не топля панелите , когато няма слънце .
Така в преходните сезони и слънчево време няма да ми се налага да пускам Т.П.
Все пак това при положение , че имам доста накичени панели .За 1-2 панела не бих се заигравал изобщо .
шоп - майстор
@Боян, благодаря за компетентният отговор.

Разбрах + и - на подгряването на БГВ при проточен принцип. Май ще се откажа от тази идея, заради доста по-скъпят топлообменник, баричен вентил и периодичното разглабяне за почистване на топлообменника.

:? :? :? То изобщо как се почистват и разглябят тези топлообменници? Фреона трябва ли да се прибира всеки път?

За слънцето обаче ще правя така или иначе нещо, защото имам доста колектори и всяка година монтирам и нови.
Boyan - специалист
Да... Проточният принцип изисква доста мощност а това оскъпява компонентите...
За да подгрявате 1 куб.м вода на час с 30 градуса разлика са нужни почти 36 киловата .
Честно казано не знам колко поток е нужен за едно нормално къпане пък това си е и до вкуса на къпещият се ...
Предполагам , че около 250-300 литра на час вода , която не се смесва със студена .
Тоест около 10 киловата на проточен принцип .
Дай ми мъничко време да помисля .
Ще се радвам и ако някой друг колега даде идея .

Понеже чета само тази тема моля да ме извиниш колега Шоп , но не знаех , че имаш много слънчеви колектори.
Всъщност за колко мощност става дума ?
шоп - майстор
Не ме притеснява само цената на компонентите. Те са еднократно вложение и дългосрочно ( надявам се)

поддръжката ме притеснява. Изобщо не бях предвидил отлагането на котлен камък в топлообменника ако загряваме БГВ на проточен принцип. Подръжката е време и нагажимент, от които аз бягам :-))

Имам идеята за самоделен 80 литров филтър от неръждаем бойлер с йонообменна смола за омекотяване на водата и едва когато направя тази система ще помисля и по темата за ТП и БГВ на проточен принцип.

Иначе идеята си има +
Например липсата на обемен бойлер със серпентина, не застоява вода, не се борим с легионела, липсата на топлообмен вода в серпентина/вода в бойлер повишава ефективността...

Имам няколко слънчеви вакумни колектора с общо 137 тръби + 2 бр плоски колектора по 2,7м2, като всяка пролет добавям още соларна площ:-) В момента два колектора не са свързани, че това лято ремонтирах покрива и не остана време за повторно свързване.
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: