• 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
filmatoplo - майстор
Само у нас правим инсталациите ей тъй без някой компоненти ,и на конвекторите се поставят вентили ,но за по лесно и евтино шат 2 крана и газ на бялата тръба . :wink: говоря по принцип.
шоп - майстор
bycec написа:
Моето предложение е корекцията да се направи с многооборотни тример-потенциометри от типа сп-5 или дж-7. Освен ,че ще може да се прави плавна корекция, самите те са термо-стабилни и няма да внасят допълнителна грешка.
Днес пристигнаха многооборотните потенциометри сп-5 47 килоома
цената им е 40 ст/бр. Взех 10 да има. Може би заради "черният петък" доставката се забави доста.

Утре съм на работа и ще имам време да им запоя кабелчета и ще ги калибрирам.

Много благодаря на @bycec и на @Боян за конкретните съвети.

В момента съм пуснал мостчета на местата на температурните датчици за минимална вода и конвекторите греят дома ми до 25,5-26 градуса с вода от ТП 28-31 градуса :supz:

Прикачен файл

SAM_9388.JPG
bycec - специалист
Като гледам ще падне още чакане.
Тримерите от снимката са 10 на брой, ама стойността им е 470 Ом'а, поне на тези чийто означение се вижда.
шоп - майстор
:-D
много сте прав!
май както е тръгнало 2018 живот и здраве ще имам регулируем старт на конвекторите. Повечето фирми онлайн магазините са им пълни, а реални наличности няма.

Модела ДЖ 7 го чаках седмица и ми се обадиха да кажат, че нямат.

А тук май грешката си е моя. Ще проверя.
Поздрави!
шоп - майстор
bycec написа:
От направените измервания следва тримера да се свърже успоредно на датчика. Използва се реостатно свързване, т.е. ползват се два от изводите на тримера: средният и един от крайните.
В зависимост от това кой от крайните се използва при въртене на винта в една и съща посока в единия случай температурата на вкл. ще расте, а в другия случай ще намалява като винаги ще е по ниска от тази зададена в управлението на конвектора.
Предполагам 47ком. тример ще е подходящ за целта.

А 50 килоома дали ще стане?

или 33 килоома?
Boyan - специалист
шоп написа:
А 50 килоома дали ще стане?

или 33 килоома?
И двата стават , но все пак заложете на 50 килоома .
Ahmakov - специалист
Boyan написа:
Извинявам се за забавянето .Имах много ангажименти .
Един лесен за изработка предкондензатор е този от кожухотръбен тип.
Вземаме безшевна хром-никелова тръба ф16 с дебелина 1 мм и готови изтеглени колена , или пък си я огъваме , ако можем във формата на буквата "U".
За мощност от 4 киловата са нужни 6 метра . Реализираме 3 такива "U"-та и ги заваряваме на хром-никелов фланец .
Размера на фланеца е според това на какъв "R" сме огънали тръбата или какви готови колена сме намерили .
След това обединяваме трите тръби паралелно в два колектора .
За по-лесно тръбите е желателно да излизат с около 50 милиметра от фланеца .
Накрая правим външен корпус пак на фланец с гумено уплътнение , в който влизат тръбите .
Така изработеният топлообменник е предвиден да работи в хоризонтално положение .
Входа за фреон е горният колектор .
Реалната му мощност е по-висока , но тук се отчита желанието на колегата да го ползва в много нискотемпературен режим на Т.П.
Към корпуса на Т.П. се захваща само фланеца с тръбите и се осигурява достъп външният корпус , в който циркулира водата да може да се изважда за почистване .
Външният корпус се прави с дебелина , съобразена с налягането на водата и броя и размера на болтовете на фланците също .
Например за налягане до 7 бара са достатъчни 8 болта М8 и дебелина на корпуса 1.5 мм .
Дъното на външният корпус трябва да е със сферичен профил .
Фланците се правят с дебелина минимум 5 мм .
Тези изчисления са в сила до размер на фланеца ф120 мм .
Прикачен файл:
Кожухотръбен топлообменник.jpg
шоп написа:
...В този ред на мисли и благодарности, искам да изкажа огромната си благодарност към Маги и Боян.

Това са хора помагащи 100% безрезервно и некомерсиално със знания и опит. Получих и безплатен картерен подгревател от тях.
Чест почитания към такива хора!
Шоп, 6 метра тръба ф16 са 0,30144m2 топлообменна повърхност.
За 4,0kW фреонов хоризонтален кожухотръбен кондензатор специфичното топлинно натоварване трябва да е 12,269kW/m2!!!
Реално специфичното топлинно натоварване за фреонов хоризонтален кожухотръбен кондензатор е в порядъка на 4,0 - 5,2kW/m2.
И то с медна тръба, а не с хром-никелова и то за по-висока реална мощност...
Дано разбираш какво ти казвам...
Очаквах да качиш малко температури и налягания, но ...всичко е тайна. А аз съм сигурен защо няма данни. Вероятно след Нова година ще има.
Въпреки това , мога да ти кажа , че с настройката на ТРВ си "спънал" компресора поне с 20-25%. Ако си обърнал внимание навсякъде пише "R407C Dew Point"...какво ли са искали да кажат с това? А дали си спестил едни пари - а дано, ама надали...
Компресор в ''режим на проточен бойлер'' е технически абсурд.
Boyan - специалист
Спокойно колега Шоп .
Вие правите предкондензатор а не основен кондензатор .
Колегата Ахмаков умишлено или пък от незнание пропуска този факт .
За тези , които не са запознати със съвсем прости думи :
Предкондензатора работи на много по-висока делта между водата и фреона , отколкото основният кондензатор .
При основният се търси делта не по висока от 5-8 градуса между това , което ви показват манометрите на високото налягане и изходящата температура на водата . За тази цел неговата топлообменна площ е необходимо да е висока .
При предкондензатора имаме температурна разлика от над 30 градуса , когато вашето желание е бойлера да ви е на 40 градуса .
Това се получава от простият факт , че когато една Т.П. е в добър режим , температурата на фреоновите пари на изхода на компресора е много по-висока от температурата на водата на изхода на основният кондензатор .
По тази причина е съвсем нормално термопомпа със предкондензатор да може да подгрява бойлер на 70 градуса , когато температурата във вътрешната инсталация е настроена на 45 .
И това наблюдаваме на практика при термопомпи с предкондензатор .
шоп - майстор
Ahmakov написа:
Очаквах да качиш малко температури и налягания, но ...всичко е тайна. А аз съм сигурен защо няма данни. Вероятно след Нова година ще има.
Качих данни, когато закачих манометрите. Няколко страници назад в темата ги има със снимки. Разкачих манометрите за да не рискувам да изтече фреон.
Ahmakov написа:
Въпреки това , мога да ти кажа , че с настройката на ТРВ си "спънал" компресора поне с 20-25%. Ако си обърнал внимание навсякъде пише "R407C Dew Point"...какво ли са искали да кажат с това?
Моля обяснете, защо мислите така? При еднакъв ампераж на компресора се качи изходящата температура на водата към отоплителната система при константен дебит.

Ahmakov написа:
Компресор в ''режим на проточен бойлер'' е технически абсурд.
Аз така или иначе се отказах от режим проточен бойлер, защото трябва голям и скъп топлообменник. Ще мина на варианта предкондензатор с 10% от площа на основният.

Но не смятам идеята за абсурдна:-) Всичко е въпрос на сметки и конкретика.
Ahmakov - специалист
шоп написа:
Качих данни, когато закачих манометрите. Няколко страници назад в темата ги има със снимки. Разкачих манометрите за да не рискувам да изтече фреон.
Ahmakov написа:
шоп,
не го приемай като критика, но направеното досега е наливане от пусто в празно.
Ако имаш желание може да процедираш така
1. ...,
2. монтираш манометрите,
3. монтираш термометри на изходите от компресора, на горещата и на студената тръба, на около 5 см от запоеното,
4. монтираш термометри на входа и изхода на фреона и на водата на двата топлообменника, максимално близко до топлообменника,
5. ампермер на поне една от фазите, провери преди това какво е напрежението между трите фази,
6. пускаш ТП да работи и почваш да отчиташ показанията, най рано след 15 - 20 минути,
7. ...
Правиш си таблица и нанасяш измерванията - трябва да имаш 2 налягания и 10 температури, 1 -3 ток ... Измерваш с точност поне до десетти... През това време ТП не трябва да изключва. Чак тогава може да се каже кое, как и защо.
Ако някой ти каже, че може да определи дали работи нормално ТП без тези данни значи те лъже. ...
Не пипай ТРВ!!! ...
Не откривам никъде какви са наляганията, температурите(10 на брой) и тока след направената "корекция" на ТРВ и след като ТП, вече работи в режим.
Ahmakov написа:
Компресор в ''режим на проточен бойлер'' е технически абсурд.
шоп написа:
Аз така или иначе се отказах от режим проточен бойлер, защото трябва голям и скъп топлообменник. Ще мина на варианта предкондензатор с 10% от площа на основният.
Но не смятам идеята за абсурдна:-) Всичко е въпрос на сметки и конкретика.
Шоп смятал съм много и когато казвам нещо, съм на 100% сигурен.
Един съвет от мен. Първо направи така, че системата да работи ефективно и след това, може да "присаждаш" разни подобрения. Но го прави така , че да можеш по най бързия и безболезен начин да се върнеш към първоначалния вариант.
  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: