• 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
6osi6 - майстор
Нагледен пример колко вода се изпомпва с една процедура на вакуумиране.
Два квадратни метра цитати и под тях ред два.
Hursa - майстор
От къде ще я изпомпите тази вода - имате гофрирана тръба, в гънките се е задържала вода (евентуално с продукти на корозия), с тази процедура, до колкото разбирам, се цели подсушаване на тръбата.
Boyan - специалист
Hursa написа:
От къде ще я изпомпите тази вода - имате гофрирана тръба, в гънките се е задържала вода (евентуално с продукти на корозия), с тази процедура, до колкото разбирам, се цели подсушаване на тръбата.
Точно така .
Така подсушаваме всякакви неща без да ги нагряваме .
Шоп каза , че в тези е имало само чисто масло , но аз пиша по принцип .
В един употребяван пластинчат т.о. може да има половината менделеева таблица .
За това го промиваме юнашки и накрая се подсушава след миенето .
Колкото е по-ниско налягането толкова по-лесно кипва водата .
Ако нямате помпа за висок вакуум може и с климатичарска и леко подгряване до около 40 градуса .
И както каза Стоев доста чакане .
Hursa - майстор
Ясно, при 1/10 от атмосферното водата кипва при малко повече от 45 градуса, но трябва да се осигури приток на топлина, тъй като температурата ще се понижи при вакуумирането (а и изпарението на наличната вода поглъща топлина - процеса ще е бавен, ако няма по интензивно нагряване).
a_stoev - майстор
Агрегатите са метални и отнемат от околната топлина. За това в студено време не е препоръчително да се работи.
Boyan - специалист
Hursa написа:
Но каква е ефективността и, ако ни е нужна топла вода, а едновременно с това помпата искаме да работи на охлаждане. "Испарителя" в случая се "грее" от контура охлаждащ помещенията, до колкото разбирам, а ако не е твърде топло? Тези топлина за загряване на бойлера, няма ли да е най-вече в резултат на работата на компресора.
Ако не може да се задават приоритети нещата при режим охлаждане не са много розови .
Когато обекта е с добра изолация или вън не е много топло , Т.П. работи твърде малко за да стопли добре бойлера .
От своя страна задаването на приоритет на бойлера не е трудно , но изисква повече фреонови компоненти и автоматика .
Поради тази причина и рядко се прави .Най често приставката за битова гореща вода се се оставя без приоритет . Колкото даде толкова . Това все е в наш плюс и се доподгрява на реотани примерно .
Ако искаме перфектно и икономично отопление на бойлера през цялата година , може например да се монтира малка термопомпа само за него .
Тя може да е в корпуса на основната машина и да ползва нейната сондажна помпа .
Прикачен файл:
Т.П. + Б.Г.В..jpg
a_stoev - майстор
Другия вариант е задвижка да отцепва водата към бойлерна серпентина, лошото е че тяхната мощност е много променлива и е приложимо за инверторни машини.
шоп - майстор
Привет,
изпадна ми за без пари една нова чехословашка помпа Sigma 50 ntr 57 12 lm 80
112 вата, 5040 л/час дебит

Имам два въпроса:

за първи път не мога да се ориентирам по диаграмата дебит и напор Q/H http://files.prybka.webnode.cz/20000066 ... %20NTR.pdf


и вторият ми въпрос е как може да се управлява трифазна помпа с монофазно управление?
Управлението на моята ТП прекъсва фазата на сондажната и на циркулационната помпа.

Ако имам трифазна сондажна или трифазна цирк. помпа дали е удачно да прекъсвам само една фаза?!

Какви биха били негативите?

Материята за мен е тъмна Индия, въпреки че съм :rolleyes: завършил механоелектротехникум.

Прикачен файл

123841723_1_800x600_tsirkulatsionna-pompa-sigma-50-ntr-gr-varna.jpg
123841723_1_800x600_tsirkulatsionna-pompa-sigma-50-ntr-gr-varna.jpg (92.55 KиБ) Видяна 1207 пъти
Boyan - специалист
Това е надеждна и добре изработена помпа .
Технологията е стара и за това е огромна като размер , а всъщност не е много мощна .
Графиката много прилича на диаграма напор-дебит и затова сте объркан .
Всъщност по вертикала е нанесена специфичната енергия . "specific energy of the pump"
https://www.ksb.com/centrifugal-pump-le ... gy/191082/
Когато флуида е вода , с известно приближение може да ползвате формулата H=Y/g където "g" е 9,8 .

Преминаването от монофазна към трифазна комутация е много лесно с най обикновен контактор .
Бобинката на контактора се свързва там , където сега ви е свързана монофазната помпа , а с три нормално отворени ключа на контактора прекъсвате и трите фази на трифазната помпа .
Ако прекъснете само 1 от трите фази , токът през другите две няма да спре а ще нарастне с до 15 пъти над номиналния .
Обикновено електродвигателите изгарят до 20-30 секунди в този режим .
шоп - майстор
Boyan написа:

Технологията е стара и за това е огромна като размер , а всъщност не е много мощна .
По спомен е 115 вата.
Boyan написа:

Бобинката на контактора се свързва там , където сега ви е свързана монофазната помпа , а с три нормално отворени ключа на контактора прекъсвате и трите фази на трифазната помпа .
Ако прекъснете само 1 от трите фази , токът през другите две няма да спре а ще нарастне с до 15 пъти над номиналния .
Знаех се, че не мога да прекъсвам само една фаза, но не знаех последствията. Добре че съм монтирал фазова защита на компресора.

Значи ми трябва някой нормално отворен трифазен контактор до 10А ( може и по-малък ако има)
  • 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: