• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
magi208 - специалист
Спокойно Ахмаков :)
От тук нататък няма да ти се наложи :)
Както казах по-горе , когато ви каже някой , че сте нежелан в някоя тема , да продължаваш да пишеш в нея е въпрос на възпитание :)
Хайде със здраве на всички !
Ако на някой му трябва съвет лесно може да ме намери .

Не спирайте да учите и да творите с ръцете и ума си .
filmatoplo - майстор
Ще прехвърли Денучи ,тва да не е водка :wink: .
kuuuuuul - майстор
Къде изчезна този човек,голям майстор беше? :cry:
magi208 - специалист
Жена ми има слаби нерви , но моите не са :)
Когато в обществен форум остават твърдения , които са неверни и ще ги четат много хора за в бъдеще е добре все някой да вземе мерки .
Започвам с първото :
Ahmakov написа:
Това кондензатора да успее да стопли изпарителя до температура, над тази на компресора, фреона ще се втечнява в компресора, няма как да стане, при положение че и трите елемента са монтирани на едно ниво.

И година да беше чакал повече от 200 - 500 грама газообразен фреон в бутилката няма да влезне.
Прехвърлянето колко да е бавно, около 1К/min.
И давам линк към нагледно видео , в което човека демонстрира как само чрез разлика в температурите и един фреонов маркуч прехвърля фреона от една бутилка в друга . За да не го питат излишно дали това не става заради ефекта на скачените съдове , човека е поставил бутилката , в която се пълни над тази , която се изпразва .

https://www.youtube.com/watch?v=F4u-XhiSHrw

Това е прост физичен закон в хладилната техника . Ахмаков и да го оспорва и да не го оспорва , закона си остава закон .

Тоест : Опасно е температурата на топлообменниците да ви е по-висока от тази на компресора , защото в него ще кондензира фреон . Копеланд са много здрави компресори и може да не ги строшите веднага , но задължително ги повреждате малко по малко .
В случая на колегата Щоп има не фреонов маркуч а широка тръба между изпарителя и компресора .
Когато изпарителя се стопли над температурата на компресора / котела вече е стоплил кондензатора /, в компресора бързо ще кондензира фреон .
шоп - майстор
Хора, не се карайте!
Нека само спорим. В консруктивният спор се ражда истината.

Ahmakov, попита какви са диаметрите на фреоновите тръби от и към компресора. Изходящата е 18мм, а входа 22мм. Това в отношение в каква посока се монтира термобалона на ТРВ то

Относно всички цитирани температури от Ahmakov, имам монтирани термометри, следя ги и ги записвам.

Понеже е една камара от термометри и кабели( дори на моменти и аз ги бъркам :-D ) днес подготвих едно просто табло. Утре ще принтирам надписите, ще ги ламинирам и ще ги залепя. Да е пригледно и ясно кое какво мери и кое е фход и кое изход.

Зарибих се и от спортна злоба да науча нещо ново реших да подготвя едно честотно модулиране на оборотите на компресора. Намерих изгорял компресор, взех му частта с ел изводите и издирвам парче бронз за да струговам корпуса на датчика. Струг има, механичната част не ме притеснява. За електрическата обаче ще имам нужда от помощ.
Пиезо датчици поръчах от ибей за по 1$ парчето.

Прикачен файл

SAM_9319.JPG

Прикачен файл

SAM_9320.JPG
шоп - майстор
magi208 написа:
В случая на колегата Щоп има не фреонов маркуч а широка тръба между изпарителя и компресора .
Когато изпарителя се стопли над температурата на компресора / котела вече е стоплил кондензатора /, в компресора бързо ще кондензира фреон .
Така е. Широката тръба е точно 22мм. Четох в руски форуми, че няма опасност, но като се замисля има.
Компресора при мен е под долното ниво на изпарител и кондензатор.

Затова взех мерки. ТП се включва единствено когато температурата в системата за отопление спадне под 30 градуса. В контролера на ТП зададох 10 мин да работи потопяемата помпа преди да се включи компресора. Смятам, че за 10 мин изпарителя ще се охлади до 14 градуса и течният фреон ще е в него.
И за последно, Маги ми е обещала един ел. подгревател на картера на комперсора.

Мисля и той да работи точно 10 мин заедно с потопяемата помпа за да вдига температурата на маслото в картера.
magi208 - специалист
Не ми е казала . Иначе аз щях да го пратя .
От понеделник е в болница и може да и е изкочило от главата .
Ще я питам къде го е оставила .
шоп - майстор
:| :| :|
Дано не е нещо сериозно. Бързо оздравяване пожелавам!!!

Писали сме си на лични съобщения, там съм дал данните за доставка по еконт за моя сметка.

Поздрави!
Ahmakov - специалист
Добре дошъл на мъжа на magi208. Напиши някакво име, че така ми е неудобно да се обръщам към колега.

След като имаш здрави нерви и когато в обществен форум остават твърдения , които са неверни и ще ги четат много хора за в бъдеще е добре все някой да вземе мерки . Надявам се да коментираме и твърдения на твоята съпруга.

Аз имам по особен начин на изразяване и хората си мислят, че се заяждам и искам да се карам, но не е така. Мен също ме дразнят неверни твърдения на колеги, когато са от лаик ги подминавам, е не винаги.

Относно клипчето. Да ти кажа, направо е обидно. Човека прехвърля от бутилка в бутилка, като нагрява тази, от която прехвърля. Няколко уточняващи въпроса.
1. Какво ще стане ако обърне бутилката с крана надолу, колко ще "кондензира" в другата бутилка.
2. Аз не видях с какви клапани е бутилката и колко и е МОРпа.
3. Дали пък и празната бутилка, не беше вакуумирана.
4. "Прехвърлянето колко да е бавно, около 1К/min." това предполагам си го разбрал, 1К е 1Келвин, не е 1 килограм.

Когато даваш цитат го давай целия.
Ahmakov написа:
Това кондензатора да успее да стопли изпарителя до температура, над тази на компресора, фреона ще се втечнява в компресора, няма как да стане, при положение че и трите елемента са монтирани на едно ниво. Ако компресора е монтиран на вън, на по ниско ниво от изпарителя, температурата падне доста под нулата и изпарителя е на топло, това може да се случи. Затова и " Деничи"? не успя да прехвърли повече от 280 грама фреон. И година да беше чакал повече от 200 - 500 грама газообразен фреон в бутилката няма да влезне.
Прехвърлянето колко да е бавно, около 1К/min.
Аз не отричам, че при определени условия това може да се случи, но...
В конкретния случай, при шоп, това няма как да стане. Защото нагнетателния клапан няма да пусне течен от кондензатора към компресора. През ТРВ може??? да премине минимално количество, след което и то ще затвори, температурата в помещението е висока над 20, а МОР е 14,2С и маслото няма да поеме кой знае колко пари на фреона.

Скорошно оздравяване на magi и от мен. Дано не е нещо сериозно.
Ако скучаеш, ще ми е интересно да чуя мнението ти за разтоварващите вентили, монтирани на компресор за тандемен монтаж. Аз те подкарах с въпроси, но не се сетих да питам, ти не беше ли спец в друга област?

Текста в син цвят е коментар от мен, не е мнение на шоп. За което се извинявам , но в момента не разполагам с много време, а така става по бързо.
шоп написа:
Хора, не се карайте!
Нека само спорим. В консруктивният спор се ражда истината.
И аз съм за това, но като има конкретен въпрос да се отговаря конкретно.
Ahmakov, попита какви са диаметрите на фреоновите тръби от и към компресора. Изходящата е 18мм, а входа 22мм. Това в отношение в каква посока се монтира термобалона на ТРВ то
Това за посоката и то има значение, но спора беше за положението. А аз питам, за да видя какъв пригрев се получава в самата тръба. Това че компресора е с 22 и 18мм изход, не означава, че и тръбите трябва да са 22 и 18мм, е поне за мен е така.

Зарибих се и от спортна злоба да науча нещо ново реших да подготвя едно честотно модулиране на оборотите на компресора. Намерих изгорял компресор, взех му частта с ел и.водите и издирвам парче бронз за да струговам корпуса на датчика. Струг има, механичната част не ме притеснява. За електрическата обаче ще имам нужда от помощ.
Пиезо датчици поръчах от ибей за по 1$ парчето.
Според мен, първо подкарай машината в режим, да се види дали всичко ти е нормално. Тогава може да мислиш за подобрения.
шоп написа:
Затова взех мерки. ТП се включва единствено когато температурата в системата за отопление спадне под 30 градуса. В контролера на ТП зададох 10 мин да работи потопяемата помпа преди да се включи компресора. Смятам, че за 10 мин изпарителя ще се охлади до 14 градуса и течният фреон ще е в него.
Може да намалиш времето до 1мин.
И за последно, Маги ми е обещала един ел. подгревател на картера на комперсора.

Мисля и той да работи точно 10 мин заедно с потопяемата помпа за да вдига температурата на маслото в картера.
За тези 10 мин. ефекта ще е нулев. Ако го сложиш, трябва да е включен винаги когато ТП работи и не по малко от 6 часа преди първоначално стартиране за сезона.
Мойто мнение е ,че нямаш нужда от нагревател.
magi208 - специалист
Ahmakov написа:
Добре дошъл на мъжа на magi208. Напиши някакво име, че така ми е неудобно да се обръщам към колега.

След като имаш здрави нерви и когато в обществен форум остават твърдения , които са неверни и ще ги четат много хора за в бъдеще е добре все някой да вземе мерки . Надявам се да коментираме и твърдения на твоята съпруга.

Аз имам по особен начин на изразяване и хората си мислят, че се заяждам и искам да се карам, но не е така. Мен също ме дразнят неверни твърдения на колеги, когато са от лаик ги подминавам, е не винаги.

Относно клипчето. Да ти кажа, направо е обидно. Човека прехвърля от бутилка в бутилка, като нагрява тази, от която прехвърля. Няколко уточняващи въпроса.
1. Какво ще стане ако обърне бутилката с крана надолу, колко ще "кондензира" в другата бутилка.
2. Аз не видях с какви клапани е бутилката и колко и е МОРпа.
3. Дали пък и празната бутилка, не беше вакуумирана.
4. "Прехвърлянето колко да е бавно, около 1К/min." това предполагам си го разбрал, 1К е 1Келвин, не е 1 килограм.

]
Няма лошо . Аз не се карам с никого .И се извинявам за тона на жена ми , който на моменти виждам , че е бил ненужно остър .
Казвам се Боян и имам познания в две области . Физика и електроника .

Понеже не искам да обиждам никого бих искал да попитам защо клипа , на който човека прехвърля фреона между двете бутилки ви се вижда обиден .
Ще направя всичко по силите си , за да бъде сложен край на тези спорове , защото форума няма полза от тях .
След като жена ми реши да не пише вече тук ще изчакам да се изпълнят всички поети от нея ангажименти към хора от форума , за които има данни на лични сьобщения и после ще видя как се спира този профил , за да пиша от такъв , с моето име .
Държа само да отбележа , че на никой не му е искано заплащане за консултации или изпращане на компонент освен транспортни разходи .

Ако е необходимо дори ще ви направя нов клип с нагледна демонстрация на ефекта в стъклени тръби , за да няма съмнения за нищо .
Но нека никой не го прави в домашна обстановка със стъклени тръби !!!!!
Аз имам достъп до специални здрави стъкла , машини за темпериране , за пълнене и запечатване под налягане и т.н.

Ако все пак някой реши ето как се прави безопасно :
1. Купувате две наблюдателни стъкла за фреон например като това :
https://apogee99.com/index.php?main_pag ... ts_id=2336
2 . Свързвате ги с медна тръба примерно 10-20 сантиметра на конусни гайки едно с друго .
3 . Огъвате тръбата във формата на обърнато "U" с двете наблюдателни стъкла надолу . / за да няма съмнения за гравитационен ефект /.
4 . Запушвате единият свободен край със тапа , каквато препоръча по-горе господин Стоев .
5 , На другият край монтирате кранче за фреон , каквито си купи колегата Шоп .
6 . Помолете някой хладилен техник да ви ги напълни до половината оченца с фреон . Най безопасен за тази цел е R134 .
Може разбира се със всеки фреон , но след като видите ефекта ще забравите за тази установка и при игра някое малко дете може да се изгори с фреон ако отвори кранчето . Във тази връзка след приключване с експеримента е желателно да дадете установката за разглобяване на някоя хладилна фирма .

След като установката е готова просто потапяте едното наблюдателно стъкло в топла а другото във студена вода и фреона се прехвърля .

В случая на колегата Щоп фреона не се налага да преминава през ТРВ-то до компресора . Между компресора и изпарителя има прекрасен път на тръба ф22 без никакви пречки по пътя .
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: