• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
ТП ще е още по-ефективна и с висок КОП при режим W10W30 за това съм сигурен, защото знам принципа на хладилната машина :)

Мисла, че бъркаш температурата на сондажната вода с температурата на връщащата се вода в ОИ/отоплителна инсталация/

Нека и специалистите дадът мнение, но аз вече поръчах 8 бр многооборотни потенциометри ДЖ 3 47 ком

ще направя поне проба и ще пиша
6osi6 - майстор
Не бъркам. W10W35 EN14511 е стандарт за измерване на КОП с температурна разлика 5°С.
10 °С на сондажната вода, 35 С° на входящата и 30 С° на изходящата. EN255 е за 10 °С разлика входяща - изходяща и средно за различните помпи КОП е с 8% по-висок.
шоп - майстор
6osi6 написа:
35 С° на входящата и 30 С° на изходящата.
@6osi6, теорията е хубаво нещо, но практиката също е много добре да се изпита. Мен евро норми не ме топлят.

ТП е хубаво да работи с хистерезис 5 градуса. Демек ако я наглася да изключва при подаване на топла вода 35 градуса към ОИ и да включва на 30 ( аз засега това искам) конвекторите работят само от 35 до 34 градуса и се изключват по защита. Искам да ги направя да работят и при 30 градуса :)


За в бъдеще намерението ми е с помоща на сл. енергия и топлообменник да вкарвам сондажна вода с температура 20 градуса ( за да имам кондензация при около 15 градуса която е максимална за моя компресор и фреон), а подаваната топла вода в ОИ да е с температура 28-33 градуса. Това ще е физическият и практически максимума на моята ТП.


Между другото вчера бях на "гости" на моя съсед, спец по ТП. Говорихме януари месец да нарежем системата и да сложим предкондензатор за БГВ. Той ми подхвърли идеята този предкондензатор да е по-мощен и буквално на проточен принцип ( без наличието на обемен бойлер 200-300л) да имам винаги топла вода за един, дори и два душа едновременно.

Моля спецовете, Маги, Ахмаков, Стоев и други да дадът мнение дали в идеята има хляб?

Мен ме притеснява как ще се управялава ТП за отопление и БГВ, как ще се осигури приоритет за БГВ и не на последно място, как ще реагира ТП при кратковременен разход на БГВ ако да кажем само си измием ръцете с топла вода?
6osi6 - майстор
Това са стандарти за измерване на КОП, имат и графики, теорията е далече от тях. Ако нямаш фиксирани температури на сондажната вода, на входящата и изходящата в инсталацията, все едно нищо не мериш. Сега ще свалиш температурата на 30, но времето още е топло.
шоп - майстор
6osi6 написа:
Сега ще свалиш температурата на 30, но времето още е топло.
Така е! В момента вентилаторите на конвекторите на автоматичен режим се включват за по 10 ина секунди и после почиват 1-2 минути. Това при терморегулатор на макс и темпаратура в стаите 25-26 градуса:-)

Като застудее ще работят по-дълго време, а когато наистина свие студ удрям + на ТП и правя 35, 40 или колкото трябва градуса водата към ОИ.
Boyan - специалист
Здравейте на всички от мен ! Вече със собствен профил .

По отношение на КОП и връзката му с делтата на вътрешната инсталация колегата 6osi6 е прав .

Това наистина изглежда малко объркващо , защото някой може да си помисли , че предизвиквайки изкуствено голяма делта , ще получи по-висок КОП . Под изкуствено разбирайте като намалим потока примерно .
При по-голяма делта , копа е по-висок . Но обърнете внимание , че това важи само когато изходящата температура и наличен поток се запазят същите .
Така че колега Шоп , когато сте си взели голяма вътрешна помпа и преоразмерени конвектори , вие сте направили правилният избор .
По този начин можете да имате висок поток при висока делта .
Или с други думи по-голямо отдаване от вътрешната инсталация .
шоп - майстор
Добре дошъл, Боян!

Познавам няколко човека със самоделни ТП, които икономисаха от топлообменник, ТРВ, сложиха сондажни и циркулационни помпи с малък дебит и не бяха доволни.
Икономията от 100-200 или 300 вата за помпите им натовари компресорите, вдигат яко налягане, ампераж, защита по високо и т.н.

В крайна сметка нарязаха системата, махнаха топлообменниците тръба в тръба, минаха на пластинчати, махнаха и капилярката, като я замениха с ТРВ. С нови подходящи помпи и всичко заспа:-)

Също не разбирам и собствениците на ТП, които държат цирк. помпи на минимална степен. Вкарват си автогол!
6osi6 - майстор
Boyan написа:
някой може да си помисли , че предизвиквайки изкуствено голяма делта , ще получи по-висок КОП . Под изкуствено разбирайте като намалим потока примерно .
При по-голяма делта , копа е по-висок . Но обърнете внимание , че това важи само когато изходящата температура и наличен поток се запазят същите .
"Някой" може да си намали изкуствено потока сега, но с този режим в студеното ще трепери. А за да не е тогава с КОП 2:1, трябва да постави още конвекторна мощност, с което ще го намали "естествено" поради по-големия пад на налягането. След това може да се наложи поставяне на допълнителна или по-голяма помпа.
По-голяма ∆ се получава само с намаляване на потока. Друг начин не е измислен, освен ако конвекторът шуми като прахосмукачка.
Първата таблица е за конвектор, който може да работи с минимална температура 30С°. В таблицата се виждат различните потоци при ∆ 5 и 10. Най-ниската температура е за 45/35 при стайна 20С°. Данните на най-мощния 9 кВ конвектор са само с по-ниската скорост на водния поток.
Долу в червената таблица се вижда разликата между КОП при ∆T 10 и ∆T 5 с температура на водата 35С°, които за тази помпа са с разлика 6,4%.
Прикачен файл:
Rakccor.png
шоп - майстор
@6osi6,

в руските форуми често се цитира една максима: теорията без практика е мъртва, а практиката без теория сляпа :-)

В този ред на мисли, Вие колко ТП ОИ системи с конвектори на практика проектирахте, изградихте или обслужвате?

Много хора се "капацитети" на база САМО четено от нета и копи пейст на някакви таблични данни за даден модел конвектор.

По-малко са хората практици, които са чели и са решили типично в духа на форума да направят РЕАЛНО ТП система, разбира се любителски с всички + и - на любителското творчество

Единици са и профитата, които имат максимални познания в теорията и реален пректичен опит с промишлени и самоделни установки. В тази графа, мойте адмирации към @Маги, @Боян, @Стоев, @Ахмаков и други.

Да не пропусна колегите @Кууул, @Радиус, @ФБР и други, които реално са направили система и са споделили резултатите си с нас:-)

@6osi6, копи/пейста на данните на определен модел конвектор не е меродавно. Има конвектори с различни цолажи входи и изход. С 2,3,4,5 и повече редове топлообменници и всяка марка и модел конвектор ще има различни характеристики и падове на налягане.

Важно е да се разбере идеята за евтино и нискотемпературно отопление.

Всичко друго е сметки. Въпрос е на баланс и икономическа обосновка, рентабилност.

Могат да се монтират пластинчати топлообменници с десетки и стотици м2 площ, тогава температурният напор ще е минимален и ще клони към 0

Могат да се монтират конвектори, с които ще затопляме имота до 25 градуса с 26 градуса температура на топлоносителя при това с минимална мощност на вентилатора.

Обаче всеки инвеститор си прави сметка на база инвестицията, в какъв срок да очаква възвращаемост, рентабилност и икономия:-)


@6оsi6, поздравления за градивната критика. Благодарение на Вас съм стигал и до доста истини. Преди години Бг Иванов по същият начин чрез спор и диалог ми отвори очите, как да направя въздушно отопление с вакуумни тръби:-)
6osi6 - майстор
Между другото, само този производител дава таблица с ∆T 10 и 5.
Първата таблицата е с най-обикновените конвектори - с една пита и един вход. CRC 1 с размер 1/2", но той не е в таблицата. Всичките са с размер 3/4". Твое право е на кой и с колко практически опит да се доверяваш, както и да мислиш, че няколко водещи в климатичната техника производители са правили съчинения в двете таблици, без основа на реални изпитания. В такъв случай, в първата таблица съчиненията са от Митсубиши и Сабиана.
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: