• 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kabel96 - специалист
Поздрав на всички от темата.И аз ще се включа напролет и с ваша помощ мисля да се справя.По повод за проточното къпане има европейска директива според която душ слушалката не може да пуска повече от 11 литра в минута.
шоп - майстор
kabel96 написа:
По повод за проточното къпане има европейска директива според която душ слушалката не може да пуска повече от 11 литра в минута.
Тази информация улеснява сметките

11л. х 60мин.=660литра/час

660 х ( 39 - 14 ) 1.16= 18.374 киловата

39-температура гореща вода
14-температура входяща сондажна вода
1.16 топлинен капацитет на водата

Резултата е аналогичен с качествените проточни трифазни бойлер с мощност 19 киловата.
Boyan - специалист
От друга страна лесно се изработва отваряем предкондензатор с малка мощност.
Необходими са ви няколко метра безшевна хром-никелова тръба , корпус и добър заварчик на аргон .
Из интернет се ширят обяснения от сорта , че той би усвоил "излишната" мощност на Т.П.
Всъщност в една добре изчислена Т.П. няма нищо излишно .
Предкондензаторът отнема част от полезната мощност , но пък си топлите бойлера с добър коефициент .
И понеже не влошава драстично режима на Т.П. , инсталирането на такъв със мощност до около 4 киловата във вашият случай е оправдано . Ще ви направя чертеж , ако ви е интересно .
Ако пък си монтирате омекотителната система с йонообменна смола , направо може да минете на пластинчат споен топлообменник с мощност като за проточно къпане . От моите лични наблюдения през годините само йонообменната смола върши работа .
Ще помагам с управлението и каквото друго се наложи .
шоп - майстор
Boyan написа:
От друга страна лесно се изработва отваряем предкондензатор с малка мощност.
Необходими са ви няколко метра безшевна хром-никелова тръба , корпус и добър заварчик на аргон
.

Имам аргон и мога да заварявам
Boyan написа:
Ще ви направя чертеж , ако ви е интересно .
.

Ще съм адски благодарен. Смятам, че не само на мен ще е полезно и интересно.
Boyan написа:
Ако пък си монтирате омекотителната система с йонообменна смола , направо може да минете на пластинчат споен топлообменник с мощност като за проточно къпане . От моите лични наблюдения през годините само йонообменната смола върши работа .
100% съм съгласен. Даже съм си закупил едно чувалче 25 килограма йонообменна смола. Все още чета как се регенерира:-)
Boyan написа:
Ще помагам с управлението и каквото друго се наложи .
Разчитам на Вас и на мнението на други капацитети в областта.

П.П. В момента умувам как е най-удачно да се свърже буфер към ТП, но ще пиша подробно в следващ пост.
Поздрави!
шоп - майстор
Остана ми време да драсна 3 схеми за връзване на ТП към буфер.

Нека заедно поумуваме, коя схема е най-удачна. С колегата Радиус умувахме на лични съобщения, коя е най-удачната схема и май за всеки конкретен случай ще е различна.
Радиус предпочита последователно свързан буфер на топлата вода.

Аз мисля, че за моята конкретика: ТП и буфер намиращи се в спомагателно техническо помещение е най-удачно с цел минимални топлозагуби буфера да е на връщащата студена вода.

Давам и варианта за връзване на буфер както се връзва към пелетен, пиролизен или твърдотопливен котел.

Какво мислите, колеги?

Прикачен файл

SAM_9378.JPG

Прикачен файл

SAM_9379.JPG

Прикачен файл

SAM_9380.JPG
Christo - майстор
Следя с интерес темата и хем искам да го направя и аз, хем не смея... Написах в Гугъл "heat pump buffer tank installation" и излязоха много интересни неща, например:
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 021501468X За съжаление статията е на английски. Отдолу има линк, може да се изтегли в pdf. Дано да съм бил полезен. Весела Коледа и успехи в начинанието!
lpoik - специалист
Шоп--При всички схеми има плюсове и минуси,но ако загасне печката при коя схема ще имаш най много запас от топла вода? Според мен е най удачна последователната.Важно е да не гасне котела.Така си мисля аз,но за друго не се сещам.Да се изкажат и други колеги. :? :drinkers: :rock:
шоп - майстор
lpoik написа:
При всички схеми има плюсове и минуси
100% съм съгласен. Всяка си има + и -

Въпроса е да разискваме и да определим критериите. За някой потребител плюсовете може да са минуси.

Нека да се абстрахираме от обема на буфера. Може да е 100 или 1000, може да е 10000 литра ( макар ,че съм чел, че минимума е 10 литра за киловат топлинна мощност)


Засега лично съм се спрял на последователно свързан буфер на връщащата вода. Плюсовете които виждам са, че температурата на буферираната вода ще е примерно с 5 градуса по-ниска от варианта ако е на подаващата линия. При голям буфер с много м2 външна площ тези 5 градуса според мен ще намалят топлозагубите.
filmatoplo - майстор
Мислете от страната какво би било по добре за машината и инсталацията ,или около момента докато прави размръзяване (дефрост) какво ще се случва в това положение и къде ако е буфера ще помага на горните две неща.
шоп - майстор
@филме, моята ТП е вода/вода
няма дефрости
Работи с часове при почти не променящи се условия

Иначе си прав, че за въздух/вода и това трябва да се вземе в предвид....не съм се замислял.
  • 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: