• 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
KingLin - майстор
Относно сондажите - четох в темата че за къща с изолация около 200 кв.м. ѝ била необходима около 20кВ ТП на която пък и били необходими около 3 кубика вода на час. Правилно ли съм разбрал?
И ако някой може да помогне с хора за сондаж в района на Варна че ми се иска да приготвя сондажа преди да съм застроил с цел по лесен достъп.
radius - майстор
Не си разбрал правилно, ако се изолираш добре е наполовина мощността. Приблизително.
Boyan - специалист
шоп написа:
@Боян, имам наличен един титаниев тръбен топлообменник. Въпроса ми е дали е подходящ за мен за да охлаждам течният фрепн преди ТРВ и същевременно да затоплям сондажната вода преди входа в изпарителя?
Тази термопомпа е на път да стане може би най-скъпата в историята по пазарни цени на компонентите :rolleyes:
А някой някъде сигурно дава мило и драго за титаниев топлообменник за агресивна среда :)
Става за тази цел . Хром-никел се заварява лесно към мед със сребърен припой . Няма нужда от някаква кой знае каква подготовка .
Просто повърхностите трябва да са чисти . Останалото ще го свърши флюса .Един лесен начин за почистване е с телена четка със бормашина .
Основното е да се внимава да не се оксидира хром-никела . За тази цел най-безопасно е да се положи част от флюса (обмазката) на припоя върху цялата повърхност на заварката , преди якото нагряване . Това е надеждна методика за начинаещи заварчици .Когато заварчика "задобрее" , се научава да зачиства заварката със самият пламък и пари от флюс .

От 2 дена се потя как да отговоря . Не толкова на теб , защото ти вече си доста в час с материята , а и схващаш от четвърт приказка .
Проблема ми е , че искам да направя една инструкция за всеки , който чете темата , за това как да се научи да заварява с оксижен .
Започнах една ми ти писаница и запецнах на тема как с думи да обясня какво е "мек пламък " , за разликата между "твърд" и "мощен" ....
Търсих клипчета в мрежата ... голям зор . И чак днес ми пекна просто да направя снимки .
До два-три дни ще е готова .
kabel96 - специалист
Boyan написа:
шоп написа:
@Боян, имам наличен един титаниев тръбен топлообменник. Въпроса ми е дали е подходящ за мен за да охлаждам течният фрепн преди ТРВ и същевременно да затоплям сондажната вода преди входа в изпарителя?

А някой някъде сигурно дава мило и драго за титаниев топлообменник за агресивна среда :)
.
Само ако знаете как ми трябва. :prayer: :supz:
Здравейте! Нов съм във форума и незнам къде се пише точно, имам въпрос за термопомпа въздух вода, ако топлообменника се свъже последователно на камина с водна риза ще има ли проблем като камината загрее 60-70 градуса.
Boyan - специалист
Дани77 написа:
Здравейте! Нов съм във форума и незнам къде се пише точно, имам въпрос за термопомпа въздух вода, ако топлообменника се свъже последователно на камина с водна риза ще има ли проблем като камината загрее 60-70 градуса.
Здравей Дани ! Добре дошъл във форума !
Със сигурност има поне два проблема .
Първият е в ръждата , която камината ще отделя . Можеш да отложиш запушването на топлообменника на Т.П. , като монтираш филтър преди него .
Разбира се филтъра се монтира между кранове за лесно почистване . Ако е удобно за монтаж е добре и циркулационната помпа да е между крановете , след филтъра . Като правило , Т.П. се монтира преди камината , за да е на "студената вода" .
Вторият проблем е дали конкретната термопомпа е конструирана така , че топлообменника и да се нагрява от външен източник безопасно .И до колко градуса .
По този казус се пита производителя , ако не е написано в документацията .
Ако няма как да се направи такова запитване , можете да публикувате снимки , по които да преценим .
Boyan написа:
Дани77 написа:
Здравейте! Нов съм във форума и незнам къде се пише точно, имам въпрос за термопомпа въздух вода, ако топлообменника се свъже последователно на камина с водна риза ще има ли проблем като камината загрее 60-70 градуса.
Здравей Дани ! Добре дошъл във форума !
Със сигурност има поне два проблема .
Първият е в ръждата , която камината ще отделя . Можеш да отложиш запушването на топлообменника на Т.П. , като монтираш филтър преди него .
Разбира се филтъра се монтира между кранове за лесно почистване . Ако е удобно за монтаж е добре и циркулационната помпа да е между крановете , след филтъра . Като правило , Т.П. се монтира преди камината , за да е на "студената вода" .
Вторият проблем е дали конкретната термопомпа е конструирана така , че топлообменника и да се нагрява от външен източник безопасно .И до колко градуса .
По този казус се пита производителя , ако не е написано в документацията .
Ако няма как да се направи такова запитване , можете да публикувате снимки , по които да преценим .
Благодаря за одговора Боян, термопомпата ще представлява на функщионоращ в момента климатик мидеа 60-ка вместо вътрешната колона да ми сложат топлообменник дирекно свързан преди камината както ти каза на около дасет метра от въшното тяло и на около 1,5 метра над него. Идеята ми беше да подържа системата когато камината изгасне.
шоп - майстор
Боян, това с инструкциите по заваряване е отлична идея.

Не съм запоявал досега неръждаем топлообменний за мед и малко ми е притеснено :roll:

мед за мед особено с фитинги или експандер е по-лесно....Сподели тънкостите при запояване и на ТРВ... мокри парцали трябва ли да има?

То ще си стане един курс по заваряване :)

П.П. спиралният топлообменник който ще е преди ТРВ то и след основният кондензатор хубаво ли ще е да е монтиран вертикално? То там във фреоновият кръг ще има чиста течна фреонова фаза, проблем с маслен капан не би трябвало да има :? вода и фреон мисля на противоток да ги вържа, какво мислиш?
Boyan - специалист
шоп написа:
Не съм запоявал досега неръждаем топлообменний за мед и малко ми е притеснено :roll:
мед за мед особено с фитинги или експандер е по-лесно....Сподели тънкостите при запояване и на ТРВ... мокри парцали трябва ли да има?
П.П. спиралният топлообменник който ще е преди ТРВ то и след основният кондензатор хубаво ли ще е да е монтиран вертикално? То там във фреоновият кръг ще има чиста течна фреонова фаза, проблем с маслен капан не би трябвало да има :? вода и фреон мисля на противоток да ги вържа, какво мислиш?
Няма нищо страшно . Просто не забравяй , че хром-никела е лош проводник на топлина и ще се нагрее до зачервяване много по-лесно от медта .
Може да си разтвориш малко от обмазката на припоя във вода , докато се получи гъста каша . С нея намазваш хром-никела където ще се заварява и той вече е предпазен от оксидация (почерняване) . При нагряването нагрявай само медта , докато се изпари водата и кашичката стане на кристали .
Сега нагряваш кристалите с върха на пламъка , докато се стопят и се разлеят върху хром-никела . Само с върха на пламъка , за да не ги издухаш от повърхността . Докато не се стопят не са залепнали здраво .
И сега си заваряваш като пич , като нагряваш повече медта и по-нежно хром-никела .

Мед за мед е по-лесно с фитинги , но от тях има много ментета .Студено оформени и се пукат , ако има вибрации . Повечето водопроводни са такива . Понеже и лошите изглеждат добре на външен вид гледам да ги избягвам . Например ако видиш медно коляно с ръбче по завоя , директно трябва да знаеш , че ако го сложиш близо до компресора ще се отвори по ръбчето. При топлообменника вибрациите са слаби и там може .

Увиването с мокър парцал е надеждно и класика в жанра .
Увивайте с памучни ленти широки около 2 сантиметра . Не увивайте много близо до заварката , защото парата ще ви гаси пламъка и ще ви пречи .
Дръжте пламъка далеч от сондата и тръбичката и . На съвременните ТРВ-та тръбичката има защита от "хакери" , които биха искали да сменят фреона на ТРВ-то . Ако я нагреете с оксижена се запушва . Вместо парцали може да се ползва и конусната дъска като топлоотвод .

Кожухотръбният топлообменник може да е хоризонтален , но при всяко стартиране течната фаза може да прекъсва заради изравняването на наляганията след спиране (по върховете на спиралите се образуват газови мехури) . Това не е кой знае какъв проблем , но все пак ако е възможно е по-правилно да е вертикален и на противоток.
шоп - майстор
Боян, както винаги подробна информация, с много тънки съвети, които няма от къде да се научат :)

Малко ме уплаши с медните фитинги, с годините съм насъбрал доста, но не съм ги заглеждал като качество.

Ако знаеш някой сайт с качествени фитинги може да дадеш линк тук или на лични.
Даже вече се замислям дали да ползвам изобщо фитинги. Имам експандер с глави от 10 до 22 мм и може всичко да се мине с раздуване.
Тръбогиб нямам, но мога да взема от комшията, който има тръбогиб за мед тип арбалет с всички камъни :?
Пружините за огъване дали са удачни?
  • 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: