• 1
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Hursa - майстор
Имайки предвид, че е огнеопасно и се грее. И че има работещи машини около нещо огнеопасно, не е лошо, дори само за това, да се спазват някакви минимални изисквания за безопасност.
lov - майстор
Да не спамим повече в темата но сам се вкарваш в някакви филми. Разликата е почти минимална от който и да е спирт и я приеми като чисто теоретична. Колко грама остават в един изпарител като го излееш. Нищожно количество.
Hursa - майстор
To може да се запали не това което е вътре, а което е отвън. Все пак промиването на топлообменик изисква значително по голямо количество от промиване на платка. Вярно, че промиването му не е космическа операция, но е добре човек да има поне най-обща представа.
lov - майстор
2 литра спирт в ултразвуковата вана за 5-10 минути малко ли ти се вижда и още една камара разредители. Пък и помагам с четката че някоя не може да влезе вътре и гледам да стане по бързо.. Щото който не е чистил така наречения индустриален прах той не знае за какво става дума. :-D
Дай да не спамим повече пък ти се варди както искаш.
a_stoev - майстор
Знам, че метанола е гадна отрова, но е с най ниска температира на кипене, лев и двайсе килото. То ацетони и кореселини са не по-приятни ама и с тях сме се плескали.
Целта беше да изкарам основното количество вода и старото масло. Сухия старт на компресора е пренебрежим проблем на фона на напълването с вода от кладенеца с все жаби и пясъци.
Теоретично:
Метанол вкарват на мокри хладилници за да не замръзва вода в капилярката. Хладилниците пият вода като пробият изпариеля в камерата. Проблема е че се ускорявала корозията.
lov - майстор
Ацетона има дори по ниска температура на кипене и по добре разтваря мазнините но има гадното свойство да пие здраво вода. И за това не се ползва за тази цел а и добиването му е на друг принцип и за това в него винаги има известно количество вода. Която обаче не пречи за целите които реално се ползва. И понеже го ударихме на химия трябва да се знае че този който се продава по железариите има изключително много вода в него че даже направо някои пъти си е живо менте. Само миризмата му е на ацетон. :lol:
a_stoev - майстор
Ацетона скапва лака на намотките. Пробвано от колеги.
Boyan - специалист
По принцип запушванията от вода би трябвало да са лесно забележими и тази диагниза да е еднозначна.
За съжаление , в практиката не се получава точно така . При сложните машини има системи за регулиране на дебита на фреона , които могат да маскират проблема .
Някога беше общо правило да се слагат оченца с индикатор . Сега това не се спазва .

И тук метанола може да бъде много полезен .
Той моментално се свързва със водата в системата , като разтвора е вече нискозамръзващ .
По този начин водата спира да образува ледени тапи по дюзи и стеснения и системата заработва нормално .
Процеса е много бърз и е добра диференциална диагноза .
От тук насетне мненията , дали да се остави метанола в системата за постоянно са противоречиви .
Имам колеги с много опит , според които няма проблем .

Но технологиите в последно време се промениха много .
Компресорите вече не са само чугун , стомана , силициерва ламарина и меден проводник .
Наложиха се много композити , новите лагери и сегменти на скролл масово се правят полимерни .
Аз лично не го оставям в системата , защото съм виждал как пластмасова помпа се разпада , оставена да помпи метанол .
Hursa - майстор
a_stoev написа:
Знам, че метанола е гадна отрова, но е с най-ниска температира на кипене, лев и двайсе килото.
Толкова евтин? Да не е без акциз :) . До колкото знам е евтино производството му, по-евтино и от етанола. Малко го оскъпяват мерките за безопасност, но най-вече оскъпяването е поради акциза, като на опасно вещество. До колкото съм се интересувал намират го най-евтино за около 3 лева ("автоманиаците") :) .
(Може би не само температурата на кипене е важна, а и топлината за парообразуване. И налягането на наситените пари при температури по-ниски от температурата на кипене. Ако се оставя сам да „изсъхне” промития топлообменик :) . Ако се гледа това излиза, че наистина ацетона е най-подходящ. А и „плюса” му като разтворител на маслата е голям. Но пък цената му, елиминира вероятно всичките му плюсове за промиване, особено ако се търси „чист”. Не знам какъв се продава, но този който се продава по "магазините" е много малка част от производството му, според мен. При производството на голяма част от ацетона - вода в него практически няма – например при съвместното му производство с фенол, вода не се образува и не участва на нито един стадии. Всъщност колко литра „отиват” за промиване на средно голям топлообменик на ТП. При нас за промиване на топлообменик могат да „отидат” тонове вода, но си е вода, под голямо налягане.)
a_stoev написа:
Ацетона скапва лака на намотките. Пробвано от колеги.
Boyan написа:
Аз лично не го оставям в системата , защото съм виждал как пластмасова помпа се разпада , оставена да помпи метанол .
Всъщност, до колкото разбирам – ацетона, метанола и етанола – могат да повредят, както лаково покритие използвано за изолация и защита при ел машини, така и пластмаси, и пластификатори. Най-вече ацетона, но и метанола не отстъпва много. Допълнително метанола поврежда алуминиеви повърхности. Затова ми е малко странно, че lov споменава за използване на метанол за промиване на платки (може би след изработването им?). Но пък платки най-различни има, до колкото разбирам. При нас работили платки, до колкото знам, промиват (ако въобще ги промиват, а не само "продухват") пак в ултразвукови вани, но с препарати на водна основа и ги „плакнат” с вода - макар и хим обезсолена, но пък и ги "сушат" след това. Ако ползват спирт за почистване – ползват етанол 70%.)
А защо за свързване на водата в системата предпочитат метанол (при ТП)? Етанола има по „стабилна връзка” с водата – особено до около 4%. Дори температурата му на „замръзване” е по-ниска. Да не би да взаимодейства с фреоните? Или не се „разтваря” в тях (ако трябва да се разтваря)?
maistora1965 - специалист
Малеее кво стана с темата аз етанола го получавам при дестилацията на сливи,захар,и вода и после пробвам дали разтваря пречистена чрез замразяване вода ами разтваря я. :partyman:
  • 1
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: