Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
LazarGanev - "Велик майстор"
Всичко обре, но какъв ще е тоя буферен съд, бойлер ли имаш предвид или буфер за отопление, колко литра? Всъщност няма значение, просто няма да стане така с 3 източника. Иначе като идея е супер :)
чет авг 01, 2019 8:02 amLazarGanev написа:
Всичко обре, но какъв ще е тоя буферен съд, бойлер ли имаш предвид или буфер за отопление, колко литра? Всъщност няма значение, просто няма да стане така с 3 източника. Иначе като идея е супер :)
Да кажем 300 литров на елдом с две серпентини.На едната е вързан котела,а на другата солатните батерии и термопомпата. Ако през зимата е слънчево и соларните батерии успяват на произведат по топла вода от Тп да има клапан който да отваря и да кажем антифриза да се завърта и през тях.
шоп - майстор
чет авг 01, 2019 7:53 amwily_antbear написа:
Намислил съм да сложа буферен съд с две серпенитни.През едната за прекарам термопомпата и соларните батерии,а на другата да вържа едно котле за всеки случай.
Аз лично ТП и котела директно бих ги вързал към буфера. Само слоарите към долна серпентина, защото работят с незамръзваща течност или ако са с вода то те ще са без налягане.
чет авг 01, 2019 2:21 pmшоп написа:
чет авг 01, 2019 7:53 amwily_antbear написа:
Намислил съм да сложа буферен съд с две серпенитни.През едната за прекарам термопомпата и соларните батерии,а на другата да вържа едно котле за всеки случай.
Аз лично ТП и котела директно бих ги вързал към буфера. Само слоарите към долна серпентина, защото работят с незамръзваща течност или ако са с вода то те ще са без налягане.
Котела не отделя ли ръжда затова ми се иска да е на отделна серпентина
шоп - майстор
Преди котелната помпа задължително филтър
преди ЦП на кондензатора пак филтър и то качествен.
Така проблеми няма. Ръжда се образува само ако във водата влиза кислород.
Да попитам за мощността дали ще е удачно да използвам двете мидеи 22 и 28ца или да търся подходящ трифазен компресор
a_stoev - майстор
Термопомпата се връзва на долната серпентина на бойлера. Соларите дават много само през лятото. Реално от десуперхиитър ще имаш достатъчно топла вода за едно семейство.
Компресорите от климатици трябва да им сложиш маслоизравнителна тръба между картерите. Таман ще сложиш око и ще виждаш ако не върти добре маслото и остава по топлообменниците.
Boyan - специалист
чет авг 01, 2019 6:35 pmwily_antbear написа:
Да попитам за мощността дали ще е удачно да използвам двете мидеи 22 и 28ца или да търся подходящ трифазен компресор
Снимайте, за да видим кои са компресорите.
При някои модели е много трудно да се направи "общ картер".
В много случаи бих предпочел да реализирам две независими по фреон секции.
Който и вариант да изберете, ще помагаме :)
ср авг 07, 2019 12:52 pmBoyan написа:
чет авг 01, 2019 6:35 pmwily_antbear написа:
Да попитам за мощността дали ще е удачно да използвам двете мидеи 22 и 28ца или да търся подходящ трифазен компресор
Снимайте, за да видим кои са компресорите.
При някои модели е много трудно да се направи "общ картер".
В много случаи бих предпочел да реализирам две независими по фреон секции.
Който и вариант да изберете, ще помагаме :)
Toshiba са и двата компресора
PА270X3CS-4MU1 PG480X3CS-4MU1 оказа се че единия е 30ka a другия 24
Boyan - специалист
При тези модели картера е в зоната на високото налясане и по-трудно се прави общ маслен картер.
Днес изрових големият и го разгледах, а малкия май го нямам нарязан.
За долната тръба на евентуален "общ картер" има удобно място, но за горната не видях такова.
Ако трябва да правя термопомпа с тях, бих предпочел да е с две независими по фреон секции.

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: