Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
speka_rs - майстор
Здравейте искам да попитам :До колко метра е смислено да се вади водата от сондаж за термопомпа ?
По точния ми въпрос : Ако сондажа е 25-30 м дълбок и термопомпата е около 8-10кВ ?
шоп - майстор
Руснаците са заложили едно ниво около 70 м, обаче при тях климата е доста по-студен и въздухарите не са толкова ефективни. Те се радват на КОП 3 при вода/вода

Смятам, че в Бг 50м е границата, но това са мои лични предположения. Боиян и Стоев могат да кажат.
Важното е и друго, не колко е дълбок сондажа, а какво е динамичното ниво на водата в него.
kabel96 - специалист
Имам въпрос по скоро към Боян.Този топлообменник достатъчен ли е за този агрегат или да вземам по голям.Ще се ползва само за отопление.Ако имате и друго по добро предложение ще взема него.
https://apogee99.com/index.php?main_pag ... 0bv8em2gm4
Изображение Изображение
Boyan - специалист
пет апр 05, 2019 9:35 amkabel96 написа:
Имам въпрос по скоро към Боян.Този топлообменник достатъчен ли е за този агрегат или да вземам по голям.Ще се ползва само за отопление
Според "заводските оразмерявания" е идеален.
Аз по принцип слагам малко по-големи - със 2,2 квадрата топлообменна повърхност.
Но нещата опират и до вашият бюджет все пак.
Ако имате надеждни пресостати, можете да си вземете по-евтиният вариант, от този за фреон R410.
Само да не забравите, че ще ви трябва и ресивер, за да се компенсира различният обем на топлообменниците при дефрост .
( Ако правилно предполагам, че това ще става на термопомпа въздух-вода ).
Ако ви е удобно, снимайте от вътре външното тяло, за да видим какво си има.
kabel96 - специалист
пет апр 05, 2019 4:18 pmBoyan написа:
пет апр 05, 2019 9:35 amkabel96 написа:
Имам въпрос по скоро към Боян.Този топлообменник достатъчен ли е за този агрегат или да вземам по голям.Ще се ползва само за отопление
Според "заводските оразмерявания" е идеален.
Аз по принцип слагам малко по-големи - със 2,2 квадрата топлообменна повърхност.
Но нещата опират и до вашият бюджет все пак.
Ако имате надеждни пресостати, можете да си вземете по-евтиният вариант, от този за фреон R410.
Само да не забравите, че ще ви трябва и ресивер, за да се компенсира различният обем на топлообменниците при дефрост .
( Ако правилно предполагам, че това ще става на термопомпа въздух-вода ).
Ако ви е удобно, снимайте от вътре външното тяло, за да видим какво си има.
Правилно предполагате че това ще става на термопомпа въздух-вода.Бюджета няма ограничение така че ще взема по големия ако трябва.Вземам го на 410 с идеята че някога може да сменя 22 с него.Ще снимам естествено вътре но ще е другата седмица.Благодаря ви за съвета.
Също така искам да попитам с накрайник 200 дали ще може да се запои топлообменника или трябва по мощна горелка.
Моята е тази само дето имам само 200L накрайник.Поръчах и останалите само дето не знам кога ще дойдат.
https://www.eco-bricolage.com/chalumeau ... KhFMJgzZaQ
Boyan - специалист
съб апр 06, 2019 8:37 amkabel96 написа:
Също така искам да попитам с накрайник 200 дали ще може да се запои топлообменника или трябва по мощна горелка.
Моята е тази само дето имам само 200L накрайник.Поръчах и останалите само дето не знам кога ще дойдат.
https://www.eco-bricolage.com/chalumeau ... KhFMJgzZaQ
Ще се запои. Няма къде да ходи.
Може да си помогнете, като предварително си намажете мястото на запояване със флюс.
Ако не ви се търси флюс, може да изроните малко от обмазката на сребърният припой и да я разтворите във вода.
С много малко вода си правите гъста кашичка. След това нагрявате с по-мек пламък, докато водата се изпари и флюса се стопи и залепне върху метала. Така вече хром-никела е предпазен от оксидация и същинската спойка може да се прави много дълго време.
За тези, които не са работили с оксижен:
Отваряте много леко крана на газта и палите горелката.
Започвате да отваряте крана на кислорода, до момента във който върха на пламъка стане бледо син.
Когато стане бледо син, ( от пламъка изчезне каквото и да било жълтеникаво оцветяване) това е "мек" работен пламък.
Ако продължите да отваряте крана на кислорода, пламъка става с по-висока температура - "твърд".
Както вече разбирате, от общото отваряне на двата крана зависи мощността, а от пропорцията температурата.
С твърд (високотемпературен) пламък се работи по-бързо , но и по-бързо се оксидират материалите, които не са " защитени" с флюс.
Билян - специалист
Дойде време да се похваля зимата мина равносметката е 250 лв за ток през зимата 200 в преходните сезон. Това мен лично ме устройва за 170 кв. етаж.
Но като мина зимата остана въпроса с топлата вода така и така термопомпата ми е с два компресора като единия чака втория етаж реших да топля бойлера с него но със серпентина не става помпата работи на вятъра.
След консултация с Боян на който дължа всичко покрай мойта машина направих бойлера да се загрява директно през топлообменника на тп и стана идеално сега бойлер от 400 литра го топля за 30мин. Дори стана като проточен пускам душа и помпата и тя наваксва даже спира .
Специални благодарности на Боян Спасов без него се бях отчаял от това отопление но като има кой да ти помогне стават чудеса.
radius - майстор
Супер, обясни как така директно - все едно разкачаш ТО от отопл. инсталация и го свързваш през циркулацията на бойлера ли ( без серпентини) ?
шоп - майстор
пет май 31, 2019 1:49 pmБилян написа:

След консултация с Боян на който дължа всичко покрай мойта машина направих бойлера да се загрява директно през топлообменника на тп и стана идеално сега бойлер от 400 литра го топля за 30мин. Дори стана като проточен пускам душа и помпата и тя наваксва даже спира .
Радвам се за отличните резултати. Който е чел темата/или ще я чете за напред/ ще види моя спор с Ахмаков, който спореше и си залагаше "дипломата", че ТП и БГВ на проточен принцип са несъвместими и невъзможни неща.
пет май 31, 2019 1:49 pmБилян написа:
Специални благодарности на Боян Спасов без него се бях отчаял от това отопление но като има кой да ти помогне стават чудеса.
Боян /и авторката на темата Маги/ са огромени капацитети, който се раздават безкористно.
На тях и аз дължа много.
:prayer: :prayer: :prayer:
Билян - специалист
пет май 31, 2019 3:10 pmradius написа:
Супер, обясни как така директно - все едно разкачаш ТО от отопл. инсталация и го свързваш през циркулацията на бойлера ли ( без серпентини) ?
Точно така само че циркулацията е в долната част на бойлера така че да не разхлажда горната

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: