• 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
magi208 написа:

Само че трябва да знаем приблизително колко е стойността на датчика при 20 и при 30 градуса , за да изберем стойността на резисторите .
Разбрах. Във вторник съм почивка и ще премеря съпротивлението при 20 и при 30 градуса.
Поздрави!
Здравейте
Много сте бързи с предложенията, направо ме смаяхте за което благодаря.
Конвекторите искам да са с вграден монтаж в ъглите по тавана.Виждам, че Геоток имат такива.
В офиса съм с термопомпа вода-въздух.Офиса е на 3 етажа по 80м2 на етаж.Много съм доволен но течението което се съсдава не е
за жилище.Поне на мен не ми харесва.Подово ще има задължително във всички санитарни помещения и коридори.
Според мен котела на пилети ще е по икономичен за зимата от термопомпата.А лятото просто ще ползвам температурата на водата
която е 14 градуса.С мтого малко ел.енергия ще охлаждам цялото жилище.
Нека да обобщя за да е по ясно:
-Отопление с пилетен котел-радиатори
-Охлаждане с термопомпа-вградени конвектори в тавана скрити с гипс картон за ефект може да има и вкрадено осветление да осветява тавана.
Въпроса е дали термопомпата да е само са студено или да я взема с опция и отопление.
Нямам финансови притеснения -естествено всичко си има мярка и трябва да е най изгодния вариант.
Между другото в офиса системата ми я направиха-Геоток и аз лично съм доволен с дребни проблеми в началото.
Моля за мнение
шоп - майстор
@Маги, замерих съпротивлението на датчика

При 20 градуса е 13,3 ома
при 30 градуса е 5,7 ома

:?
bycec - специалист
Моето предложение е корекцията да се направи с многооборотни тример-потенциометри от типа сп-5 или дж-7. Освен ,че ще може да се прави плавна корекция, самите те са термо-стабилни и няма да внасят допълнителна грешка.
Стойностите ми се виждат ниски. Да не са в кома ?
magi208 - специалист
bycec написа:
Моето предложение е корекцията да се направи с многооборотни тример-потенциометри от типа сп-5 или дж-7. Освен ,че ще може да се прави плавна корекция, самите те са термо-стабилни и няма да внасят допълнителна грешка.
Стойностите ми се виждат ниски. Да не са в кома ?
Много добро предложение .
Така се получава с повече възможности . Например решавате топлият старт да ви е на 31 градуса , но след няколко дни ползване може да ви се прииска да е на друга стойност и да го промените .
Многооборотните потенциометри са малко по-скъпи - около 1 лев , но ви дават мобилност .
Само че и аз мисля , че има грешка . По-скоро са килооми . Колега Шоп , може би не сте обърнали внимание на обхвата на уреда .
шоп - майстор
:-D Ами разбира се, данните са в килоомове. Мултицета не е моя, а на мой колега и не съм догледал.

Ок, колеги, а тези многооборотни тример потенциометри пак ли успоредно да ги свържа? Даже виждам, че тези потенциометри са с три извода :?

Не съм се занимавал с такива елементи и всичко ми е мъгла. Гледам има с различни колоомове....ако може един линк за потенциометър, който ще ми свърши работа.
bycec - специалист
От направените измервания следва тримера да се свърже успоредно на датчика. Използва се реостатно свързване, т.е. ползват се два от изводите на тримера: средният и един от крайните.
В зависимост от това кой от крайните се използва при въртене на винта в една и съща посока в единия случай температурата на вкл. ще расте, а в другия случай ще намалява като винаги ще е по ниска от тази зададена в управлението на конвектора.
Предполагам 47ком. тример ще е подходящ за целта.
6osi6 - майстор
шоп написа:
всичко ми е мъгла.
За какво ти е да ги преработваш, след като конвекторите са предназначени за тази най-ниска температура и накрая може да се окаже, че мъглата е на друго място, а не в тримерите.
Вече е късно, но можеше да сложиш еднопанелни радиатори, преоразмерени три пъти, ако имаш място, от които щеше да получаваш лъчиста енергия, не ти веят и не са инертни както подовото.
Ако конвекторите ти са 9 kW, тази мощност е при температура на водата от 70°С, максимален дебит - налягане до 6 бара и всисока скорост на въздушния поток. Обратното, каквато би трябвало да е целта при преоразмеряаване е, температура на водата от 35С°, минимален дебит на водата и въздушния поток, за да не се харчи енергия за помпи и вентилатори и да не се връща прекалено студена вода в термопомпата, последното е в зависимост от скоростта на вентилатора! При температура под 35 °С, минимален дебит и по-висока скорост на вентилатора, в помпата ще влиза вода 25 -27 °С, при загряване на помещенията до 21 - 22 °С. При по-висока температура на отопление в помещенията и ниска на топлоносителя - под 35°С, за да "изцедиш" повече калории, той трябва да преминава с висока скорост през конвекторите, съответно с голям пад на налягането, за което е нужна и по-мощна помпа и максимална скорост на вентилатора.
шоп - майстор
Те и сега конвекторите си работят отлично при 35-38 градуса, степен на вентилатор минимална. 7 и нещо киловата са при температура на топлоносителя 50 градуса.


ТП е най-икономична при малки разлики в наляганята преди и след компресора, респективно температури.

Цирк. помпа съм сложил Омис 32/80 и я държа на макс пак с идеята за висок КОП

Мисля си, че с още по-ниски градуси към ОИ ще е по-ефективна. Така си мисля....

Това, че на 1-2 мин в автоматичен ражим се включва вентилатора на конвектора, които е 50 вата на макс не е проблем, икономията от компресора на ТП, които е 5,5 киловата и работи в облекчен режим е по-важно...
6osi6 - майстор
Най-ефективна е при температура 35°С входяща и 25°С изходяща. Има стандарт за определяне на КОП вода/вода - W10W35 - EN255.
С висок дебит на циркулационната помпа, ниска скорост на въздушния поток и стайна температура 25°С няма как да получиш температурна разлика 10°С и съответно по-висок КОП. Можеш свалиш стайната на 20°С, но с ветровейките без лъчиста енергия не можеш да елеминираш усещането за по-ниска температура.
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: