• 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
:)
Това е най-лесното, кафето и разговорите покрай него :)


Тия дни ще започна да правя корпуса на ТП. Мазето е 16м2 и масто колкото искаш. Няма да ги блъскам нещата както при моята ТП, ще гледам да е лесна за запояване, вакуумиране и обслужване. Още повече, че ще има общо 4 топлообменника + регеративния.

Ако имаш някоя идея или съвет-давай.
Boyan - специалист
Общо взето гледай да е удобно за работа .
Единствената особеност е , че изпарителят ще е поставен под наклон от 30 градуса спрямо хоризонтала .
За него ще трябва някаква стойка . Под стойка разбирай два винкела или квадрата примерно 20х20 , през разстоянието на крепежните му болтове.
Този странен и на пръв поглед категорично неправилен монтаж ще стане ясно по-късно защо се прави :)
Една от системите , по която се запуска толкова огромен изпарител с малък компресор се нарича " glide path " .
Копи пейст специалиста може да не си играе да я търси в гугъл .
Това мисля да реализираме на твоята термопомпа като един от лесните начини за справяне с масленият възврат .
a_stoev - майстор
Boyan написа:
Доста вода излезе от топлообменниците ...
Преди вакуумирането изглеждаха отцедени и сухи .
Общо от сепаратора на вакуумпомпата изтече 700 грама .
В компресора имаше само влага .
Прикачен файл:
Дехидратиране на топлообменник.jpg
Какво ще кажеш за моята технология:
Промиване с метанол с цел да разтвори наличната вода и маслени остатъци, изплакване с пресен метанол, цедене+ греене да се изсуши и после сглобяване и отново сушене с вакум.
Прилагал съм я на два наводнени агрегата, после в работата следих стъклото, стои си зелено. Естествено съм сложил нов филтър дехидратор.
Hursa - майстор
Да се направя на "знаещ" :) - не знам дали е коректно да се нарича разтваряне на "водата с метанол". Вярно е, че това са две неограничено взаимно разтворими течности. В случая, мисля, че е коректно да се говори само за „промиване” с метанол. Но от друга страна, по отношение на маслата си е прието да се нарича "разтваряне", както и за други органични и неорганични замърсявания. (Защото в случая метанола, така да се каже, измества другите течности, намалявайки концентрацията им до незначителна. Ако в топлообменника се задържа, например, около 50-100 мл течност и ако тази течност е вода след промиване с литър метанол „концентрацията” на водата ще бъде около десет-двадесетократно по-малка. Освен това образувалия се разтвор метанол с малко количество вода ще се изпари значително по-лесно от водата при последващо нагряване и вакуумиране. Също и за разтвор метанол с масла.)
Но това не е важно, притеснителното е – не е ли опасно да се промива с метанол? Метанола си е силна отрова. Парите му при неголяма концентрация са също силно отровни - в случая стимулирате изпаряването му, а той и без това е силно летлива течност. Опасност има и от възпламеняването му, а е сравнително силно възпламеним (дори взривоопасен) и гори интензивно с невидим пламък. Не е ли по-безопасно, а и по-евтино това промиване да се прави с етанол?
radius - майстор
А защо не с изопропанол, който е по-силен разтворител от етанола и не е скъп?
Boyan - специалист
a_stoev написа:
Какво ще кажеш за моята технология:
Промиване с метанол с цел да разтвори наличната вода и маслени остатъци, изплакване с пресен метанол, цедене+ греене да се изсуши и после сглобяване и отново сушене с вакум.
Прилагал съм я на два наводнени агрегата, после в работата следих стъклото, стои си зелено. Естествено съм сложил нов филтър дехидратор.
Добра е методиката .
След изплакването вече може да се подгрява , както вие го правите .

Няколко пъти са ме питали дали просто да не го сложат в пещ на 120 градуса .
Не бива , защото това ускорява ужасно корозията .
Boyan - специалист
radius написа:
А защо не с изопропанол, който е по-силен разтворител от етанола и не е скъп?
Не съм силен на тема химия :(
Предполагам с метанол , защото добре се разтваря във вода , но слабо разтваря масла .
По този начин компресора не се обезмаслява тотално , което би било лошо за първоначалният запуск.
Но това е само мое предположение ....
Ще се радвам , ако някой каже защо по традиция се прави с метанол .
lov - майстор
Да се намеся и аз малко по темата. Някои прекалено много четат по форумите как едно или друго вещество колко е било отровно или опасно. Да не говорим пък колко бил взривоопасен и лесно възпламеним. До вчера си е било рутинна процедура за такова сушене и изведнъж се пръкна че едва ли не е бойно отровно вещество. Той и етиловия спирт е отровен но го пием. :-D Или казано по просто дозата прави отровата. И при правилно отношение при работа с тях няма никакви проблеми. И при лошо стечение на нещата лесно можем да получим прекрасна взривоопасна газова смес и с етиловия алкохол да не слагаме и бензините и различните други органични разтворители че ще стане каша. Тук Шопа може да обяснява по добре.
Даже онази вечер не помня по кой канал се обясняваше как първите климатични техники ползвали амоняк и бутан и колко били отровни и опасни и двете вещества. И яко се натъртваше как били забранени по тази причина. И това се набива в главите на хората и никой не си задава въпроса дали амоняк не се ползва все още или какво представляват така наречените заместители на забранените вече фреони 12 и 22.
Причината да се прави с метанол е по лесното му получаване в чист вид при дестилацията. Има 11 градуса по ниска температура на кипене от етиловия спирт и съответно по вероятно е да е замърсен със етилов спирт от колкото с вода. Тоест след промиването остатъчното количество вода ще е минимално. Суответно и поради по ниската температура на кипене по лесно ще се отстрани с нагряване и вакумиране.
Имаше и разни други обяснения че не пречи много в системата дори доста често се ползвал за замаскиране на вода в хладилните системи но не ми е в познанията да комвнтирам .
Hursa - майстор
Без съмнение метанола има предимства пред етанола. Но парите му са опасни при 200 пъти по малка концентрация, по сравнение с етанола. Като се добави и значително по добрата му изпаряемост. И то при такива манипулации. И възможно трайните последици за здравето при натравяне с метанол, според мен, трябва да се избягва - особенно редовното излагане на действието му или извършване на такава промивка от не специалист (най-вече, защото ще я направи значително по-бавно, вероятно). Разбира се опасно е извършването на процедурата, до колкото разбирам, за извършващия, а не че ще има последици, за ползващите топлообменика.
lov - майстор
Споко почти редовно ползвам метанол и изопропилов спирт па още съм жив :-D И за изопропила като прочетеш какви неща пишат чак ми настръхва косата пък мия платки почти всеки ден щото друго по добро няма. Не че разните му спреове не съдържат същото ма нали шаренко и народа се хвърля на него само дето цената е няколко пъти по висока за литър.
Пък то миенето на един изпарител е сякаш космическа операцияче да трябва обучителни курсове да караш. :lol:
Наливаш разтръскваш и изливаш на земята и пак така няколко пъти. Ако го правиш на открито ще погълнеш със сигурност по малко метанаол от колкото да изпиеш една чаша калпава домашна ракия.
  • 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: