• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
magi208 - специалист
filmatoplo написа:
Първо колегата да обясни че термопомпата работи в нискотемпературна отоплителна система , водно подово ,вентилконвектори , и хайде радиатори с повечко глидери .Или с други думи казано -термопомпата работи с температура на водата на изхода 35-45-55 градуса , не пръщи на 60 или 80 гр .Върши работа на добре изолирани жилища , които винаги са съобразени със кладенци и сондажи за ТП вода-вода .Иначе благодаря ,темата си е актуална за който го интересува :wink: .
Абсолютно! Въпреки изхвърлянията на много фирми в нета температури от 80 градуса са възможни но и безсмислени за отопление на помещения.
Изключение правят само системи за промишлена употреба при които ниския КОП е приемлив.
magi208 - специалист
romanpm написа:
Браво за ентусиазма =D> да се опълчиш срещу монополисти! Мен също ме интересува защото имам сондаж с достатъчно чиста вода и вила покрай него с парно на камина.
Около 30квт ще ми е нужна термопомпа така че давай подробности :)
Ако някой не ти продаде 16 киловатова термопомпа за 30 всъщност 30 киловатова машина е нещо много сериозно !

Кажи ми нещо повече за тази вила /не оспорвам избора ти на мощност/
magi208 - специалист
1115 написа:
Ама да я разширим и за въздух/вода и най-вече БГВ.
Щото второто е добре дошло за всяка ТП.
Това е лесно за правене да тръгне някъкси и трудно за добра реализация.

Като за начало към инверторен или конвенционален принцип се ориентираш?
nikolovvd - майстор
magi208 написа:
температури от 80 градуса
У нас с парното поддържам въздуха от радиаторите на 35-40 градуса и жена ми пак става по нощите, за да отваря прозорците, че не може да се спи от жега, а при 50-60-70 сигурно голи ще трябва да ходим! :shock: :lol:
filmatoplo - майстор
Колегата Роман сигурно не знае че термопомпите преобразуват консумирана от тях ел енргия в топлинна 1към 3 в най добрия случай , или 1 киловат ел енергия се преобразува на 3 киловата .Така че понякога назовавйки мощност на термопомпа трябва правилно да се опише коя мощност се търси -консумирана ел мощност , или крайната преобразувана в топлинна , или ако за твоята вила примерно се търси топлинна мощност 30 киловата , се взима термопомпа с ел консумация 10 клв и топлинна мощност 30 клв , цифрите са условни давам ги за пример.
VLADO66 - майстор
Филме, ти си лесен-накисваш една тръба за топлообменник в морето и пей сърце :)
magi208 - специалист
nikolovvd написа:
А някой има ли мнение за топлообменик заровен в земята?
Имам по-скоро негативни впечатления и от хоризонтално полагане и от вертикални сондажи.

Сметките ,които дават фирмите са силно преувеличени . Или по-скоро са на лотариен принцип.

От 8 които съм виждала имам 1 на който му работи с устойчива характеристика и флуида е на 4 градуса при изтегляне 23 киловата от 3 вертикални сондажа по 30 метра . Моето а и на хидро-геолозите обяснение е че случайно сме ударили воден пласт с постоянно движение.

При другите започваме от 14 и стигаме до -8 градуса /за щастие къщите се стоплят за това време и не се разбира че нещо не е наред/

Впрочем понеже е скъпо откъм изкопни работи и тръби с голям метраж /нищо че са полиетиленови/ се прави на къщи ново строителство които са с добра изолация и проблема се замазва.

/лично мнение/
filmatoplo - майстор
Определено теорията и практиката се разминават малко в тази материя сондажи с постоянна температура и дебит на водата :wink: .Чувал съм за вода която почти не свършвала и била с постоянна температура 10-12-14 градуса -ами то направо мечта.Ако се ползва един и същ сондаж или кладенец , та дори с разлика няколко метра един от друг , те са свързани по между си под земята , рано или късно температурата им ще започне да се понижава в режим отопление .
VLADO66 - майстор
За няколко метра-да,но никой не ги прави през няколко метра а примерно през 20м.,тогава се отчита и топлинния капацитет на земята.Рехау си направиха склад и офис в една от най ниските части на софийското поле и надупчиха над 10 сондажа на топлообмен под сградата,ама тръбите са им идвали йофтинки :-D
romanpm - майстор
filmatoplo написа:
Колегата Роман сигурно не знае...
:) знам , говорим за отопление , а не за консумация . Тя си е различна особено ако компресора е инверторен .
magi208 - Кажи ми нещо повече за тази вила - по въпроса ти : двуетажна 160 кв.м вътрешна стълба , пвц + изол. трифазен ток тая консумация от 7 кубика вода на час ме плаши нямам втори сондаж и е доста високо ниво с проблем на подпочвени води ,~5 метра над морско ниво и на 5 км от морето , липса на канал и ... :?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: