• 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Ahmakov - специалист
Boyan написа:
Спокойно колега Шоп .
Вие правите предкондензатор а не основен кондензатор .
Колегата Ахмаков умишлено или пък от незнание пропуска този факт .
За тези , които не са запознати със съвсем прости думи :
Предкондензатора работи на много по-висока делта между водата и фреона , отколкото основният кондензатор .
При основният се търси делта не по висока от 5-8 градуса между това , което ви показват манометрите на високото налягане и изходящата температура на водата . За тази цел неговата топлообменна площ е необходимо да е висока .
При предкондензатора имаме температурна разлика от над 30 градуса , когато вашето желание е бойлера да ви е на 40 градуса .
Това се получава от простият факт , че когато една Т.П. е в добър режим , температурата на фреоновите пари на изхода на компресора е много по-висока от температурата на водата на изхода на основният кондензатор .
По тази причина е съвсем нормално термопомпа със предкондензатор да може да подгрява бойлер на 70 градуса , когато температурата във вътрешната инсталация е настроена на 45 .
И това наблюдаваме на практика при термопомпи с предкондензатор .
Едно предизвикателство от моя страна.

Изчислете средна аритметична и средна логаритмична температурна разлика за фреонов кондензатор и "предкондензатор". Но подробно с формулите и заместването.

И нещо, което няма отношение към "предкондензатора", но ще ни е полезно, да разберем какво да очакваме от него. Качвам една диаграма, в която да изобразите цикъла на ТП. И то така, както обяснявате че работи, включително и какво се случва, като изключи компресора. По възможност с данни, като за ТП на Шоп.

Това са елементарни неща, дори за стдент. Не вярвам да затруднят един проектант.

Прикачен файл

Screenshot_20171018-180412.png
Малкия - специалист
Здравейте,
Един топлообменник тръба в тръба, фреон-вода вързан на противоток, не би ли реализирал вода с по-висок температурен капацитет в сравнение с пластинчатите?
шоп - майстор
Смятам, че достега нещо по-ефективно от пластинчатите топлообменници не е измислено. Говоря за компактност, топлообменна площ, ефективност и загуба на налягане при дадени габарити.
Boyan - специалист
Малкия написа:
Здравейте,
Един топлообменник тръба в тръба, фреон-вода вързан на противоток, не би ли реализирал вода с по-висок температурен капацитет в сравнение с пластинчатите?
Става и е честа практика . За "направи си сам" е и най-лесен за изработка .
Когато имате място , където да го вмъкнете в кутията на Т.П. е един добър вариант .
За направата му има много хитринки , с които ще ви запозная стъпка по стъпка . Как се работи например с готови и евтини компоненти , как се защитават тръбите от корозия и абразивно износване и много други . Както и как да не допускате основните грешки , които се правят често .
Аз самият не мога да ги ползвам в серийните изделия , които произвейдам , защото на компаниите за които работя това би изглеждало несериозно , но за приятели съм правил много и за най-различни цели .
Boyan - специалист
шоп написа:
Смятам, че достега нещо по-ефективно от пластинчатите топлообменници не е измислено. Говоря за компактност, топлообменна площ, ефективност и загуба на налягане при дадени габарити.
Ако трябва всички тези критерии да бъдат спазени и аз не сещам за нещо по-добро , компактно и достъпно ...
Взема се готов , лесен за инсталиране и механично много здрав . С него отпадат много неща като трудно механично укрепване , изолиране гасене на вибрации и други подобни негативи от конструктивно естество .
Ориентацията ви към 1/10 площ от тази на основният кондензатор е коректна .
За предкондензатор се избира малко по-различно от критериите за основен кондензатор .
Предкондензатора e добре да има ниско пневматично съпротивление .
Избягвайте класове "H" и "M" и особено "micro plate" .
Малкия - специалист
Boyan написа:
.
Идеята ми е дали при една и съща кондензация ТА тръба в тръба дали няма да постигне по-висока температура на водата, заради естеството на топлообменника. При него топлообменна ще се реализира постепенно по дължината на тръбата.
6osi6 - майстор
Ahmakov написа:
Не откривам никъде какви са наляганията, температурите(10 на брой) и тока след направената "корекция" на ТРВ и след като ТП, вече работи в режим.
Е, Ahmakov, в Геотерм и в повечето български фирми така работят. Манометри - термометри, това са подробности. Слагат термопомпа с компресор КОП 9, изкарват КОП 4 при вода с 12°С и казват: "Супер Сме! Ефективност с 400% по-висока от електрическа печка!" След това и клипове си качват.
Не очаквай температури, ниски-високи налягания и някой да отговори на задачата. Странно решение е упрвлението на термопомпа да работи само по температура на водата, катко се регулира стар котел.
Boyan - специалист
Малкия написа:
Boyan написа:
.
Идеята ми е дали при една и съща кондензация ТА тръба в тръба дали няма да постигне по-висока температура на водата, заради естеството на топлообменника. При него топлообменна ще се реализира постепенно по дължината на тръбата.
Въпроса ви е много интересен . Честно казано не съм се замислял .
Запускам много машини , но с пластинчати топлообменници ...
В началото както и повечето колеги съм се мъчил с "тръба в тръба" , но бързо се разочаровах .
Имам работещи машини по на 20 години с такива Т.О , но са единици . Останалите се наложи да подменя с пластинчати .
Обикновено изкарваха гаранцията от 3 години , но и следгаранционен дефект сваля рейтинга на всяка фирма и се отказах от тях .
При тях проблемите са много ... Ламинарен поток и съответно полупрегради за да го направим турболентен , високо съпротивление , не добро изравняване през паралелните кръгове и съответно задължителни изравнители, абразивно износване в главите и съответно легирани щитове ...
За мен лично пластинчатият Т.О. си е нещото , което решава почти всички проблеми .
И спиралният разбира се , но той е екзотично скъп и почти невъзможен за изработка в любителски условия .
Boyan - специалист
Все пак за малки мощности и чисти флуиди има един лесен за изработка в домашни условия , който мисля , че ще бъде полезен на някого .
Например за любителите на домашни спиртоварни :)

Тръба с алуминиева вложка примерно ф26 , медна тръба ф16 и два тройника за тръба с алуминиева вложка като този :
Прикачен файл:
Тройник.jpg
Тройник.jpg (48.3 KиБ) Видяна 1457 пъти
Монтирате единият тройник на тръбата с алуминиева вложка , вкарвате медната тръба в нея (предварително трябва да изправите добре и двете тръби ) , така че да стърчи от двата края с поне 20 см и започвате да го навивате на нещо кръгло с ф400мм примерно .
Чак след като го навиете можете да монтирате вторият тройник в другият край на тръбата с алуминиева вложка.
Сега остава само да се направят двете уплътнения , в двата края . Това става с гумени "О" пръстени 26х5 , които се поставят в оригиналните ракори ( нанизани на медната тръба ) и се притискат от бронзовият щуцер или още по-добре с дебела алуминиева втулка .
Притискането става със самата гайка на ракора , при което гуменият пръстен се уплътнява към медната тръба и вътрешната стена на тройника .
Подавате спиртните пари в тръбата а водата през тетките на противоток и сте готови .

Когато съм правил разни неща на приятели съм използвал този вариант и за фреонов кондензатор с единствената разлика , че уплътненията се избират високотемпературни .
шоп - майстор
6osi6 написа:
Ahmakov написа:
. Странно решение е упрвлението на термопомпа да работи само по температура на водата, катко се регулира стар котел.

Защо да е странно?
За мен простите неща са най-евтини, лесни, ефективни и ремонтно пригодни.


С какво друго управление според теб е по-добре да работи една ТП?

Във всяка стая си имам вентилсторени конвектори с термореле. Хм?
  • 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: