• 1
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
Супер, това лепило и аз много го харесвам. Това си е направо едновремешният хелметекс. Ще купя лист изолация 15-20 мм за компресора, рекуператора и филтъра и ще лепя с него. Топлообменниците с 50мм вата с ал. фолио:-)

ТП ще е монтирана в мазе и загуби няма да има, защото мазето си е в отопляемият обем, но нали идеята е по-бързо влизане в режим на ТП

Прикачен файл

SAM_9480.JPG
Boyan - специалист
Virtex написа:
Един бърз въпрос:

Има резервоар 60-80л, използван за охлаждане на машина. Може ли да се използва за източник на малка термопомпа, чиято цел е да затопля бойлер ? Машината работи периодично и след евентуално охлаждане ще затопля водата отново.

Не става дума за отопление, а вместо температурата от охлаждането да отива в природата, да се използва за бойлер. Моето виждане е, че термопомпата може да смъкне температурата до 5-10 градуса в този резервоар, което е идеално за охлаждането и "взетата" температура да се използва за помощно загряване на бойлер.

Малко съм далеч от знанията по темата, затова може да звучи налудничева идея, но реших да попитам :)
Да , и никак не е сложно .
Просто трябва да знаем приблизително каква е топлината , която се отделя от машината , за да преценим с каква мощност ще е термопомпата . От това зависи дали ще е на директно изпарение и втечняване , или е по-рентабилно да ползваме циркулационни помпи .
Мощността можете да засечете , като замерите за колко време се стопля резервоара с еди колко си градуса .
Virtex - майстор
Boyan благодаря за отговора.

Мощността ще може да се сметне или разбере по-късно. Въпросът ми е по-скоро проучващ, за да се знае дали има смисъл да се предвиждат тръби за инсталация, а не после да се кърти :)

Вероятно няма да стане с циркулационни, тъй като ще е идеално ако охлаждащата вода е до 30на градуса. Съответно ако за грее над това да се "смъкне" до 10-15-20 и така отново. До колкото знам циркулационна помпа само ще изравнява температурите и за да затопли бойлер да кажем над 40 ще трябва и температурата на охлаждане да се повиши.

Като цяло се надявам да стане с малка термо помпа тип "направи сам", защото няма смисъл от големи разходи за нея. Тя машината за охлаждане не е кой знае какво - CNC рутер и индукционен нагревател/спирала ( за закаляване ), но като работят се трупа топлина, особено при продължително ползване.
шоп - майстор
@Virtex, под наличието на циркулационни помпи Боян визира принудителна циркулация и топлообменници от типа външни.

Може и без цирк. помпа/помпи, когато изпарението и/или кондензацията е директно.

Представи си една медна серпантина в съда с течност и една в бойлера. В тях циркулира директно фреон!

Няма нужда от ЦП и печелим от КОПа заради липсата на паразитен топлообмен.


Моята нова ТП също ще използва отпадъчна технологична вода. Нощно време едни екструдери се нуждаят от охлаждане и тази вода с температура 20-25 гр. ще се използва от ТП. :idea:
Boyan - специалист
шоп написа:
@Virtex, под наличието на циркулационни помпи Боян визира принудителна циркулация и топлообменници от типа външни.

Може и без цирк. помпа/помпи, когато изпарението и/или кондензацията е директно.

Представи си една медна серпантина в съда с течност и една в бойлера. В тях циркулира директно фреон!

Няма нужда от ЦП и печелим от КОПа заради липсата на паразитен топлообмен.


Моята нова ТП също ще използва отпадъчна технологична вода. Нощно време едни екструдери се нуждаят от охлаждане и тази вода с температура 20-25 гр. ще се използва от ТП. :idea:
+1
Virtex - майстор
шоп написа:
Може и без цирк. помпа/помпи, когато изпарението и/или кондензацията е директно.

Представи си една медна серпантина в съда с течност и една в бойлера. В тях циркулира директно фреон!

Няма нужда от ЦП и печелим от КОПа заради липсата на паразитен топлообмен.
Ясно, благодаря за информацията.

Не знам дали серпентината на бойлера ще понесе директно фреона.Ще почета малко, въпроса беше дали има идея да се направи нещо подобно и съответно да се плануват тръбите за инсталацията.

Тогава по-належащ въпрос - предполагам отговора е "не", но все пак : тръбите от машините до охладителя има ли значение какви ще бъдат ? Защото предполагам тръбите в частта с термопомпата трябва да са медни. Но за другата част, която ще се прави сега ще предвидя тръби за последващо ползване с ТП.
Boyan - специалист
Virtex написа:
въпроса беше дали има идея да се направи нещо подобно и съответно да се плануват тръбите за инсталацията.
А де...като не знаем колко мощност ще имаме как да знаем дали ще е рентабилно...
Моят рутер е с 800w мотор и го охлаждам с компютърно водно . Като го гледам колко загрява , не отделя повече от 150w и то само когато реже активно .
Индуктора си нямам на идея колко мощност отделя .
Не ме разбирайте погрешно . Иска ми се да дам съвет , но нямам никакви данни .
Поне да имахме модела на рутера , все щяхме да му изровим отнякъде мощността .
Virtex - майстор
Да, разбрах.

По-скоро питах има ли техническа възможност :-D Защото ще се оставят тръби, а вече дали ще е рентабилно - тръбите ще са 10на метра, ако стават PE-AL-PE инвестицията няма да е голяма засега.

Като дойде момента ще се види мощността и ще се прецени дали ще се вземе/прави ТП и каква точно. На теория може и сега да го изчисля приблизително, но си е занимавка, а има толкова много други задачи :)

Благодаря за отговорите, като дойде момента ще се включа с повече информация.
kabel96 - специалист
Здравейте,поръчах топлообменника и другите неща но ми се върти в главата да пробвам да потопя в водата тялото.Какви са вашите мнения.

Прикачен файл

IMG_20180426_152231[1].jpg
Boyan - специалист
kabel96 написа:
Здравейте,поръчах топлообменника и другите неща но ми се върти в главата да пробвам да потопя в водата тялото.Какви са вашите мнения.
Пробвано е и се знае вече , че изгниват .
Дори да потопите само външният топлообменник , пак изгнива .
  • 1
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: