Най - вълнуващия въпрос зимно време.
timon_tg - специалист
Привет,
Никъде не успях да намеря подходяща схема за моите нужди и затова си начертах една :).
Какво мислите за нея ? някакви забележки или препоръки?
Заданието е отопление на 2 етажа къща , 210 кв с котле на пелети. Инсталация за радиатори навсякъде и водно подово на първия етаж.
броят на радиаторите и зоните на подовото, ще са повече от на схемата.
имам да си изяснявам доста подробности още. Интересно ми е дали съм на прав път или да си късам схемата и да се запътвам към професионалисти :rolleyes:

Прикачен файл

podovo.JPG
v.0.1
podovo.JPG (46.13 KиБ) Видяна 10186 пъти
LazarGanev - "Велик майстор"
Схемата е принципно вярна, но ако аз трябва да я изпълня, особено при сегашната цена на помпите, бих спестил поне 2-3 помпи за сметка на малко друга автоматика. Потърси във форума в темата на bulhoumes има публикувана универсална пълна схема, която всеки може да опрости според своите нужди
Krelion - специалист
Така,не е ли по-добре?Груба схема,естествено,без подробности,РС .

Прикачен файл

podovo.JPG
podovo.JPG (59.58 KиБ) Видяна 10145 пъти
donkiko - напреднал
помисли за вариант изцяло на подово.
Една топла линия само за бойлер(контролирана по температура при студено парно да не охлажда вече загрят бойлер) .
Колектори за кръговете на подовото на ет.1 и ет.2 ,в коридорите конвектори(ще работят с температурата на подовото).С термозадвижки и термостати регулираш температура в стаите(може и без тях).Лирите в банята(без задвижки на тях,че да има откъде да превърта помпата) ще топлят по слабо но ще сушат дрехи.
timon_tg - специалист
donkiko написа:
помисли за вариант изцяло на подово.
Една топла линия само за бойлер(контролирана по температура при студено парно да не охлажда вече загрят бойлер) .
Колектори за кръговете на подовото на ет.1 и ет.2 ,в коридорите конвектори(ще работят с температурата на подовото).С термозадвижки и термостати регулираш температура в стаите(може и без тях).Лирите в банята(без задвижки на тях,че да има откъде да превърта помпата) ще топлят по слабо но ще сушат дрехи.
не ми се иска само на подово, особенно в спалните. Конвекторите пък не ми допадат. Не обичам да ми духа все от някъде.

Лазаре, за тази схема ли говориш : http://www.napravisam.bg/forum/download ... &mode=view ???
достатъчна ли е само една помпа и то на студената част ? не е ли необходимо + поне още една за кръга на подовото..при мен то ще е 3 х 20 кв.м
поздрави.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не, не е тази схема. А 20м2 е много за един кръг подово отопление - ще станат много дълги линиите и с много голямо хидравлично съпротивление.
timon_tg - специалист
Може ли някой да обядни задължително ли е кръга с подовото да има собствена помпа ? Необходимо ли е тя да върти водата в него дори при затворен кръг (постоянно) и защо ?
До колкото виждам всички по модерни и предварително сглобени модули за подово са с помпи, но 50 % от "староте" майстори ми обясняват, че не е задължителна, естествено без подробма аргументация защо :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Не е задължително да има отделна помпена група, ако източника на топлина е нискотемпературен - термопомпа или кондензен котел. Ако истоника на топлина е високотемпературен, то едната помпа върти през високотемпературния кръг(котел, радиатори), а другата в подовото. Ако някой "стар майстор" направи така, че котела да работи на 50*С и да върти през подовото, това вече е за негова сметка и за сметка на инвеститора :wink:
timon_tg - специалист
системата ще е високотемпературна. Какво ще стане ако я няма помпата на подовото ? Няма ли основната да върши и нейната работа ? или съпротивлението на трипътния винтил няма да позволява достатъчен дебит през подовото ? :rolleyes:
LazarGanev - "Велик майстор"
Ти веднъж чертаеш схема с 5 помпи, в следващия момент искаш да работи с една :) . Искаш да накараш една част от водата да мине през радиаторите, а другата част през серпентините на подовото? Само че серпентините на подовото имат много по-голямо съпротивление, а за водата моя даскал казваше че не е проста като нас - тя си избира най-малкото съпротивление :)

Тема "Схема на свързване подово + парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: