• 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vrangelov - специалист
Здравей,

150 литра бойлер и един слънчев панел са достатъчни само за един човек и принципно тази комбинация не е рентабилна. Сметките, дали си заслужава обикновено започват от двама човека.
За да подпомагаш отоплението ти е нужен и буферен съд. Принципът е такъв, че след като слънчевите колектори напълнят бойлера с топла вода, излишната топлина се насочва чрез трипътен вентил към буфера.
За да може да ти стига топлата вода през преходните сезони и да имаш някакъв излишък за отопление, през лятото неизбежно ще имаш още по-голям излишък. Ако излишъкът на топлина през преходните сезони е един вид "безплатно отопление", то за излишъкът на топлина през лятото ще трябва да направиш допълнителни разходи, за да го изхвърлиш.

Поздрави!
шоп - майстор
vrangelov написа:

150 литра бойлер и един слънчев панел са достатъчни само за един човек и принципно тази комбинация не е рентабилна.
Не съм съгласен! Такова обобщение изобщо не мога да приема за реално. Има турски панел 1,8 алуминиев, има панели 2,7м2 селективна мед или 30 тръбен 1800/58. Всичко зависи от конкретиката. То и затоплената вода от един 200 литров варел боядисан с черна боя е предостатъчен за един човек в слънчев летен ден.

Колега, grants, ако не е тайна каква е цената на 20 тръбният heat pipe панел? По принцип не съм фен на технологията топла тръба, зашото при всеки топлообмен има загуба, но съм фен на вакумната тръба?

Ако ще ползваш солара само пролет, лято и есен има вариант за 1/2 от бюджета ти да имаш ефективен солар. Демек за 730 лв да имаш 20 тръби и бойлер 220 литра без налягане. Една бустер помпа и не те интересува налягане, денивелация, монтаж и т.н.

И последно....сега е сезон. Цените са с 20-30% завишени. Декември-февруари се купува солар:-). Ако се съберете 2-3-4 приятели, познати можете и да се пазарите за цена :-)
Успехи!
vrangelov - специалист
Според теб за топлата вода за колко човека е достатъчен един загряван от слънцето 150 литров бойлер на есен? Какъв е остатъкът? До колко градуса се загрява бойлерът? За колко време ще топли къщата с остатъка? И как един 200 литров варел би могъл да подпомага отоплението?
grants - специалист
Бойлера 150л съм го избрал спрямо нуждите ни и мисля че ще е напълно достатъчен. Идеята за буфер и т.н. ми се струва сложна и за момента не мисля да я включвам в системата , все пак сме в малко жилище с 13кВ камина :)
@Шоп идеята за 2 алуминки или един селективен меден Езнич както каза и ти ми се струва най-удачния вариант като цена/качество , просто снощи говорих с майстора от който взимам нещата и каза , за сега най-добрия вариант като цена/качество бил вакуумния но цена не сподели :? . Аз започвам да правя системата другия месец , така че имам още време да събера информация и да реша в крайна сметка какво ще сложа. Ще пиша щом науча каква цена ще ми предложи на различните типове колектори , въпреки че ако цената на хеат паиповете е приемлива бих помислил да сложа тях.
Спомена за някаква система с 220л бойлер и 20 тръби , би ли споделил линк (може и на лично :wink: ).
Благодаря за съветите , ще се радвам и още някой да се включи с думи от линия опит :partyman:

Поздрави !
Тони Ст. - специалист
Ако искаш, питай в другия сайт,там има хора които могат да ти помогнат :).
wenciautoklima - специалист
LazarGanev написа:
Сега обърнах внимание, че ти нямаш друг бойлер, а само този на покрива? Ако е така - няма как да вържеш свободния панел към термосифонката, защото няма серпентина. Може, но ти трябва и топлообменник (например като ТОЗИ на страница 46) и втора помпа, което за малък бойлер идва скъпичко. Сори, бях ти предложил 2 варианта, но все си мислех, че имаш и бойлер със серпентина долу
Имам бойлер със серпантина долу в мазето и е вързан за котлето.Така че предлагай варианти.
шоп - майстор
grants написа:
Спомена за някаква система с 220л бойлер и 20 тръби , би ли споделил линк (може и на лично :wink: ).
Благодаря за съветите , ще се радвам и още някой да се включи с думи от линия опит :partyman:

Поздрави !

имаш лично съобщение
kuuuuuul - майстор
Не знам какво и как си чел,ама нищо не си разбрал.Какъвто и да е панел върши работа и зиме и лете.С 2-3 колектора не може да мислиш за никакво подпомагане на отопление.Две турски алуминки са достатъчни за 150л,с три е по добре но за лятото ще дойдат много(единия ще трябва да се покрива),идеалния вариант е 200л и три алуминки.
vrangelov - специалист
grants написа:
Бойлера 150л съм го избрал спрямо нуждите ни и мисля че ще е напълно достатъчен. Идеята за буфер и т.н. ми се струва сложна и за момента не мисля да я включвам в системата , все пак сме в малко жилище с 13кВ камина :)
...
Идеята е сложна, но ти така поиска, да подпомагаш отоплението от слънцето. Това, както го нарича @шоп е висш пилотаж, а вероятността да си струва е обратнопропорционална на мерака(самонадеяността) на инвеститора.

С @kuuuuuul съм съгласен за първите му три изречения, а за четвъртото, само при условие, че системата е любимата му drain back, която между другото е много добра за начинаещи ентусиасти.

Поздрави!
шоп - майстор
И аз съм съгласен с мнението на vrangelov и kuuuuuul. Няма как да става подпомагане на отоплението с 2,7м2 или 3,2м2 колектори. Важното е да има битова гореща вода.

Колегата grants може да започне с два турски ал.колектора пък след извасно време винаги може да добави още един. Това е хубавото на системата, че може да се надгражда. За да не прегряват - може да увеличи монтажният ъгъл на 55-60-65 градуса и лятото няма да има нужда да засенчва нищо, а месеците, когато слънцето е ниско ще има увеличени добиви, снега няма да се задържа и ще се самопочистват по рано в сравнение с 45 градусовият монтаж. Поне при мен е така.
  • 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44

Тема "Избор на слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: