• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 46
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Леле майко, ти отдавна си написал кое какво означава и как си го сложил. А е затворен. Значи АВ към котела и А към радиаторите. Еми да, това ти е играта :wink:

Ето нагледно как трябва да е разположен принципно:
http://snimki.be/view.php?id=118758
emilvelkov73 - специалист
andy_forresite написа:
Не го бях забелязал. Не помислих и защо е този байпас там.
Трябва да го взема в ръка и ще преценя как да го поставя без да чета нищо. Колкото до означенията - забравил съм. Все пак ако трябваше да заложа 5 лева като предположа какво означават А, В и АВ, то бих казал че А и В са постоянно отворени в студено положение и започва да отваря през АВ с покачване на температурата. Пак в тези 5 лева бих го свързал А - топъл щранг, В - към входа на котела и АВ към радиаторите.
В крайна сметка напиши как си го монтирал и някой ще ти отговори дали е правилно или трябва да го завъртиш на някъде. Трипътните херцове с пряко действие, означения А, В и АВ, са на един и същ принцип и когато се слагат за гарантиране връщаща вода към котел, те се монтират по един начин и само той е правилен.
Въпроса е дали АВ отваря при достигане на 61 градуса или
А отваря при 61 градуса
П.П - което отваря то трябва да е към инсталацията/радиатори/ но не съм сигурен.
Явно трябва да го сваля и да пробвам
шоп - майстор
@emilvelkov73,
нищо не сваляйте. Вентила сте го монтирали правилно. http://herz.bg/index.php?p=27&id=620 на втората снимка е дадена схемата на свързване. В картонената кутийка също има схема на свързване на хартиен носител. Вие сте си купили модел херц с присъединителни размери DN - 25, а аз винаги препоръчвам DN - 32. Разликата е под 10 лв, а KVS то е доста по-голямо. Вентила работи дори при ест. циркулация (ЕЦ) и байпаса е под въпорос. Макар, че за сигурност и в моята система съм сложил байпас:-)

Само една малка корекция от мен: вентила ЗАПОЧВА да отваря при 61 градуса и достига 90% отворено положение при 65 градуса.


Само завъртете помпата, че ми е жал за нея.
emilvelkov73 - специалист
шоп написа:
@emilvelkov73,
нищо не сваляйте. Вентила сте го монтирали правилно. http://herz.bg/index.php?p=27&id=620 на втората снимка е дадена схемата на свързване. В картонената кутийка също има схема на свързване на хартиен носител. Вие сте си купили модел херц с присъединителни размери DN - 25, а аз винаги препоръчвам DN - 32. Разликата е под 10 лв, а KVS то е доста по-голямо. Вентила работи дори при ест. циркулация (ЕЦ) и байпаса е под въпорос. Макар, че за сигурност и в моята система съм сложил байпас:-)

Само една малка корекция от мен: вентила ЗАПОЧВА да отваря при 61 градуса и достига 90% отворено положение при 65 градуса.


Само завъртете помпата, че ми е жал за нея.
Благодаря много,помпата ще я завъртя като се прибера още.
А дали размера на вентилите и холендрите са еднакви на DN - 25 и на DN - 32 за да пробвам да го сменя?
На тази снимка /поне доколкото виждам/ стрелките на вентила са надясно АВ/радиатори и нагоре В/бай-пас/,
а аз съм го сложил обратно наляво АВ -към котела.
Кажете моля АВ дали е към котела или към инсталацията???
Реално кое отваря като достигне 61
А или АВ ???
andy_forresite - майстор
АВ е към котела. Драснал съм линк към рисунка как трябва да се свърже.
А - започва да отваря при 61 градуса.

Фактически до достигане на тези градуси една и съща вода се превърта през котела докато се подгрее до тази температура (61). След това А-то започва да се отваря като по този начин пропуска студената вода от радиаторите. От тук започва смесването на водата от котела и от радиаторите до получаване на ~60° към входа на котела.
Колкото по-силен огън гори в котела, толкова повече вода от радиаторите ще идва за смесване, респективно толкова по-бързо ще се загреят радиаторите.

Някъде четох за тези вентили, че 25-цата може да прекара 11 тона вода за час, а 32-ката - 14 тона. Добре де, 11 хиляди и 14 литра на час. За сравнение, моята инсталация е от почти 20 000 вата консуматори и съм с вентил един цол (25-ца). Холендрите и те са ми на един цол. Помпата ми я дават максимално 2,5 куб.м. (или 2500 литра) на час. Всичко се напича до 70 градуса. Повече не съм опитвал да вдигна, че в бункера става дупка, както се беше изразил един съфорумник с един мощен конвектор и радиатори.

п.п. за да разбереш със сигурност кои два извода от вентила са постоянно отворени, сваляш вента и духаш в един от изводите. През два ще може да се надуе с уста и през един няма да може. Е тези двата, през които може да духнеш, са ти нормално отворени, демек третият, затвореният, ти е към радиаторите. В-то ти е байпаса (топъл щранг от изхода на котела в посока смесване). Моите вентили са херц, но с изнесен осезател и нямат А, В и АВ, а само стрелки и едно :heart: Нарисувах ти схема в най-прост прегледен вид при условието, което ти постави - А да е нормално затворен (затворен при стайна температура). А сега като не си сигурен А ли е или АВ затворения извод, тогава достоверността на рисунката ми е под въпрос. Но вече знаеш принципа. Надуй го и то ще си каже кое накъде е :yawinkle:
шоп - майстор
Май се объркахте тотално:-)

Няма как при DN 25 и DN 32 холендровите съединения да са с еднакъв размер:-)

Ще се опитам да помогна с описание, схема и снимки.

АВ е към котела, до 61 градуса В е отворен. От 61 градуса нагоре отваря А . При 65 и над 65 градуса А пропуска 90%, а В 10%

Прилагам схема. Прилагам и снимки от моя котел.


П.П. Както писах аз също имам байпас, но понеже системата ми работи 99% от времето в режим ЕЦ основната линия е 2'', а байпасната линия с термостатичният антикондензен херц е вързан байпасно с 1 1/2'' тръбна линия. И последно от снимките видях, че трабва да притегна холендъра на помпата:-)))))))))))))

Прикачен файл

SAM_9207.JPG

Прикачен файл

SAM_9205.JPG

Прикачен файл

SAM_9206.JPG
emilvelkov73 - специалист
вентил един цол (25-ца). Холендрите и те са ми на един цол.

Аз пък не можах да си намеря холендри на 1 цол и сложих 3/4
казаха ми че няма да е проблем да се намали дебита за малко.
Още не е късно за смяна стига да кажете от къде ги взимате и какви пари са

Благодаря за изчерпателните отговори. :?
andy_forresite - майстор
Не знам какви радиатори захранваш, но не е добре да стесняваш тръбите от цол на 3/4. Еле пък от 1 1/4 на 3/4. Има и други съфорумци примерно с тръби 1 1/4, а байпасът на 1 цол за смесителния вентил. Така че за ставането - става.
За холендри 1" - зареди сайтове на няколко фирми, които продават ОВК части и попитай за холендри 1" с уплътнения. Обясни за какво ти трябват, такъв и такъв ти е вентила и така. Не всички налични части са качени на сайтовете. Срещал съм и двата варианта - да го има на сайта, а да го няма налично и да го няма на сайта, пък реално да има един рафт от това дето го търся.
На мен фирмата доставчик на оборудването за пелети ми донесе и вентил с холендри, иначе още вчера щях да те насоча към конкретен магазин.
emilvelkov73 - специалист
andy_forresite написа:
Не знам какви радиатори захранваш, но не е добре да стесняваш тръбите от цол на 3/4. Еле пък от 1 1/4 на 3/4. Има и други съфорумци примерно с тръби 1 1/4, а байпасът на 1 цол за смесителния вентил. Така че за ставането - става.
За холендри 1" - зареди сайтове на няколко фирми, които продават ОВК части и попитай за холендри 1" с уплътнения. Обясни за какво ти трябват, такъв и такъв ти е вентила и така. Не всички налични части са качени на сайтовете. Срещал съм и двата варианта - да го има на сайта, а да го няма налично и да го няма на сайта, пък реално да има един рафт от това дето го търся.
На мен фирмата доставчик на оборудването за пелети ми донесе и вентил с холендри, иначе още вчера щях да те насоча към конкретен магазин.
Мерси ще търся още.
Иначе вчера го свалих и пробвах и се оказа както си и мислех-
А е затворен в нормално студено положение,а
АВ и В са отворени
emilvelkov73 - специалист
От Херц ми смениха вентила с DN 32
И следва да пробвам с новите холендри дали ще пасне към инсталацията,или всички мъки за връзване почват от начало.
Благодаря на всички за съветите да го сменя и как да го монтирам.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 46

Тема "Избор на термостатичен трипътен вентил за котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: