• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 46
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Триф, не съм по-компетентен от теб. Така добре ли е?
Като модел знам само че са аксиални. Две години водата циркулираше свободно и това да има недозагрял изцяло радиатор дума не можеше да става. Водата при мен се движи бавно заради едната помпа и наличието на байпас. 4 от 5 радиатора, които са между 2200 и 4200W, се загряват секунди след присъединяването им от термоглавата. Петият е вече без термоглава и няма ефект. Филтърът е проверен. От него почнах. Според мен и с втора помпа няма да стане по-добре. Щом пускам един единствен радиатор със спрян байпас на II скорост на ЦП и не може да се загрее, тогава нито стаен, нито външен термостат, нито секретни кранове ще са ми от полза. Панелен 500/2200 тип 22 не може да се загрее каквото и да правя. Стаята се затопля след 10 часа :) . Беше за 2, хайде 3. Вдигал съм 28°. Сега след 10 часа 23°. Специално с него пробвах с всичко включено и след това само с него и всичко друго на нулата. Мааалко повече се загрява когато е сам. Освен радииторният вентил да го спира, друго не виждам какво може да е.
вт яну 22, 2019 3:19 pmandy_forresite написа:
...
Махни главата, снимай вентила и качи да го видя, .......чи ш'са гръмна вече!
Тос "байпас" твоя, веднъж го обяснява и уш си го обясних, ама пак ми е мътен.
Снимай и него, ако е удобно, разбира се!
Имам в предвид, да не би да отимваш паразитна циркулация нейде.
Сякоя механика, рано или късно се прецаква, та колко му е вентилите и те да са гръмнали патроните.
Сега ши триперя за ХъниЙУелите си.
Щом Филма казва, сигурно ще върви тая схема, ама и щом трипътния ти е с пълно отделяне, а още и байпаса, дето можеш да го отсичаш, залагам ди и 3те (трите) глави, че помпата ти е достатъчна да върти водата на 1ва.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на вт яну 22, 2019 4:48 pm, променено общо 1 път.
4799inpl64 - специалист
вт яну 22, 2019 10:17 amfilmatoplo написа:
Радиаторната помпа е по добре да се монтира на топлата вода -да праща към радиаторите от колкото да смуче от тях :wink:
Е да де,котелната на58,радиаторната на 68 и ньц!Ама сега не ми се пипа,ще е с една.И аз като Анди,заради един радиатор на стьлбите,че са пьлни с китки,дее....... и кютуците.Ама му хванах цаката.Като си заидва жената-10минути котела на 80,и готово.
fbr - майстор
Няма основания котелната помпа да се включва на такава висока температура. 40 е напълно приемливо. Като завърти котелната помпа, започва да загрява котела в неговата цялост, тягата му се увеличава и по-бързо влиза в режим. Ако не се включи своевременно помпата, загрятата вода по конвективен път отива към радиаторната част на системата, а в долната част на котела постъпва студена вода, което спъва работата му. Колкото по рано включи котелната помпа, толкова по-бързо котела влиза в режим. Тя и без друго в началния момент върти само през малкия кръг. Топла вода не върви към тетката на изравнителя при въртяща котелна помпа и затворен термовентил. Когато температурата на котела достигне температурата на отваряне на термостатичния вентил, тогава започва приток на топла вода към тетката на изравнителя, но е с малък дебит и едва едва загрява в началото тетката. А през това време радиаторната помпа може и да върти, това по никакъв начин не влияе на температурата на котела. Ако ги включим и двете помпи към конатактния термостат на котелната помпа, въобще няма да сгрешим. Въобще теориите, че трябвало да се включва на 68, не почиват на никакви технически изисквания. Котела може да си върви на 60 градуса, радиаторната вода може да си върви на 35 градуса цял ден, без едното да пречи на другото.
filmatoplo - майстор
Аз говоря за схемата която е без хидравличен изравнител или тръба за байпас -така че дори и радиаторната помпа да работи ако вентила не е отворил -циркулация няма .Още повече ако е само с 1 помпа на малкия кръг . :wink:
вт яну 22, 2019 4:46 pm4799inpl64 написа:
вт яну 22, 2019 10:17 amfilmatoplo написа:
Радиаторната помпа е по добре да се монтира на топлата вода -да праща към радиаторите от колкото да смуче от тях :wink:
Е да де,котелната на58,радиаторната на 68 и ньц!Ама сега не ми се пипа,ще е с една.И аз като Анди,заради един радиатор на стьлбите,че са пьлни с китки,дее....... и кютуците.Ама му хванах цаката.Като си заидва жената-10минути котела на 80,и готово.
Здрасти цифров! Приятно ми е, аналогов.
Шегувам се.
Знайш ли, и аз ни моа ти фана дерта.
Пишеш за 6 радиаторни кръга, не става ясно с колектори или с измислен изравнител...
Той пък за ко ши тий, щом си с 1 помпа?
Някъде не стига дебит или са страхуваш да не оставаш сяка вечер ненабит, заради цветята де?
Що котела на 85, преди да си заидва жената? Пестиш през деня ли?
filmatoplo - майстор
:) Тез работи съм ги измислил аз -ама не мога да схвана кой за кво си мисли . :wink:
andy_forresite - майстор
Разводката е без колектори, двутръбна. Видях я от сайта на Дефро.бг. Това е за радиаторното свързване. Грейкоексперт50рб50, сещате се, мисля е така, без колектори, а има двуцифрен брой радиатори и всички са Жега.
А схемата за подвързване на котела е от сайта на кавазакито. Бяха дадени две схеми и аз избрах едната по вентила, който ми донесоха с котела. Сега дали съм поръчал точно такъв вентил не помня, то беше отдавна. Важното беше да се спази eдната схема и да ми дадат гаранция. Тъпото ми изпълнение (двутръбна, с малък кръг и една помпара на горещата част) работеше до Н.Г. Вече втори радиатор е без термоглава и на изхода му водата е почти като на спрян радиатор - с леко умъртвена температура. Не знам защо се получава това след като въпреки по-ниската скорост на водата навсякъде топлината беше достатъчна. Дори помпата беше на един от електронните режими, а от близо месец е на 2 степен. Възможно ли е турбинното колело да се е износило :rolleyes:

Тъй, на изходната от котела тръба ППР Ф32 съм сложил смесителен Herz 1" с термоглава на височина 1,70 м от пода и на 1,50 м разстояние от котела. Посоката на смесване е към котела, а излишъкът топла вода се праща към радиаторите. Един съфорумник го нарече разпределителен вентил като е сложен там. Байпасът се затваря като се завърти термоглавата на вентила в посока 30° и още 1 см до упор. Отначало вентилът се затваря в другата посока, котелът качва градусите бързо (водата минава само през малкия кръг), след 1-2 мин. се опомня и се затваря в правилната посока. Така байпасът е затворен, а котелът спира да си прави гъргара. Тръбата байпас под вентила (в посока смесване) за 1 час става ледена. Помпата е на 40 см от котела, смуче от него и праща към вентила. В такъв момент делта Т радиатори е 65/46. Прецъках всички положения на помпата да видя до каква промяна в тези температури ще се стигне. Е, за една цигара време нищо не се промени.
Последна промяна от andy_forresite на вт яну 22, 2019 6:56 pm, променено общо 1 път.
4799inpl64 - специалист
вт яну 22, 2019 5:32 pmТрифон П.Трифонов написа:
вт яну 22, 2019 4:46 pm4799inpl64 написа:
вт яну 22, 2019 10:17 amfilmatoplo написа:
Радиаторната помпа е по добре да се монтира на топлата вода -да праща към радиаторите от колкото да смуче от тях :wink:
Е да де,котелната на58,радиаторната на 68 и ньц!Ама сега не ми се пипа,ще е с една.И аз като Анди,заради един радиатор на стьлбите,че са пьлни с китки,дее....... и кютуците.Ама му хванах цаката.Като си заидва жената-10минути котела на 80,и готово.
Здрасти цифров! Приятно ми е, аналогов.
Шегувам се.
Знайш ли, и аз ни моа ти фана дерта.
Пишеш за 6 радиаторни кръга, не става ясно с колектори или с измислен изравнител...
Той пък за ко ши тий, щом си с 1 помпа?
Някъде не стига дебит или са страхуваш да не оставаш сяка вечер ненабит, заради цветята де?
Що котела на 85, преди да си заидва жената? Пестиш през деня ли?
здрасти,аналогов!Илия се казвам,приятно ми е.Чети на ред,не прескачай!що на 85,ами да се сгрее,щот на 70 трябва да го завивам.написал сьм колектор с шест радиаторни крьга.
вт яну 22, 2019 6:31 pmandy_forresite написа:
...
Схема 6. Дано не е случайно №чето!

http://bogemia.com.ua/ru/atmos/ustanovk ... atmos.html
Може и без изравнител с втора помпа. Трипътен Есбе 511 или един италиански, ама не си спомням табелата сега- ще погледна. Да отделя на 100% е важно.
Не помня дали топлиш бойлер. Ако правиш изравнител- монтираш зонови помпи. Аз бих си вързал бойлера на малкия кръг, със задвижка и термостат.
Виждал съм система направена така от спец. Не зная дали е уместно да спомена кой е. Работи перфектно.
Значи системата горе, без изравнител, трипътен с отделяне на 100%, помпа на студената, бойлера на малкия кръг. Последното го четох преди месец-два от Лазар.
Неска май си залагах вече трите глави, но ще го направя пак– Това нещо ще работи и при теб.
Помпата ти как е? Можеш ли да я провериш?
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 46

Тема "Избор на термостатичен трипътен вентил за котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: