• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 46
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
stojan83 написа:
Здравейте, някои може ли да каже при затворено положение (неработещо) кои изход трява да е затворен на трипътен смесителен (сферичен) вентил поставен на големия (радиаторен) кръг ?
Нали ти обясних :)
А-от котела гореща вода
Б-към радиаторите, затворен при неработещ трипътен(ръчно или със задвижката)
АБ-смесената вода, която се връща в студената на котела.
kalin72 написа:
stojan83 написа:
Здравейте, някои може ли да каже при затворено положение (неработещо) кои изход трява да е затворен на трипътен смесителен (сферичен) вентил поставен на големия (радиаторен) кръг ?
Нали ти обясних :)
А-от котела гореща вода
Б-към радиаторите, затворен при неработещ трипътен(ръчно или със задвижката)
АБ-смесената вода, която се връща в студената на котела.
От тук,видно за мен е
А-от котела
Б-студена,от радиаторите
АБ-смесена,към радиаторите
На схемата означенията са 1,2,3 и се вижда кое от къде и на къде.
При напълно затворен вентил,помпата върти само радиаторния кръг, без да тегли вода от котела и буфера.

Прикачен файл

shema-1.JPG
shema-1.JPG (79.62 KиБ) Видяна 2565 пъти
kalin72 - майстор
Аз казах само как е при мен, следвайки указанията за монтаж на трипътен ротационен смесителен винтил Honeywell V5433A1049

Изображение

А може би при мен е грешно монтиран? Доволен съм от работата му заедно със задвижката.
kalin72 написа:
Аз казах само как е при мен, следвайки указанията за монтаж на трипътен ротационен смесителен винтил Honeywell V5433A1049

Изображение

А може би при мен е грешно монтиран? Доволен съм от работата му заедно със задвижката.
Щом си доволен, значи е свързан и работи правилно.
Само в по горния пост си объркал входовете и извода с означенията,опитвайки да обясниш на колегата.
https://products.ecc.emea.honeywell.com ... 1r0314.pdf
Аз ползвам същия,а инсталацията си я правих изцяло по схемата от темата Буфер.
kalin72 - майстор
http://historical-products.ecc.emea.hon ... 1r1296.pdf

Да, объркал съм се нещо в обясненията, вързах го по схема 3c.
alex_serviz - специалист
Трябва ли задължително преди входа на термостатичен трипътен вентил да се сложи филтър? :?
На Херц-а, който сложих на котела имам. Днес обаче се замислих дали съм сложил филтри на двата Херц-а, които сложих на бойлерите преди няколко години. Проверих - не съм им сложил никакви филтри, а си работят перфектно целогодишно.
Та от там и горния въпрос: Трябва ли непременно преди входа на термостатичен трипътен вентил да се сложи филтър? :?
Имаме една отоплителна система,да речем-малък и голям кръг.
Даже и два са много, но да речем , че ще са толкова.
Сам доказваш,че повече от един не е нужен.
При мен са два и първо се затлачи на радиаторния кръг,разположен на метър по високо.
danko84 - напреднал
Здравейте, купих трипътен вентил херц тепломикс, който затваря малкия кръг над 63гр., а под 61гр. върти само малкия кръг а не смесва двата кръга според схемата. Това може да се направи и ако се направи помпата да се включва на 63 градуса има ли смисъл от монтажа на вентила?
gnt69 - майстор
danko84 написа:
Здравейте, купих трипътен вентил херц тепломикс, който затваря малкия кръг над 63гр., а под 61гр. върти само малкия кръг а не смесва двата кръга според схемата. Това може да се направи и ако се направи помпата да се включва на 63 градуса има ли смисъл от монтажа на вентила?
Смисъла е да не влиза вода с по малко от 60 градуса ако в отоплителната инсталация ти е 20 гр и нямаш вентил в котела ще влезе 20 градуса. ако имаш вентил може да влезе само ако е над 60 градуса.
danko84 - напреднал
gnt69 написа:
danko84 написа:
Здравейте, купих трипътен вентил херц тепломикс, който затваря малкия кръг над 63гр., а под 61гр. върти само малкия кръг а не смесва двата кръга според схемата. Това може да се направи и ако се направи помпата да се включва на 63 градуса има ли смисъл от монтажа на вентила?
Смисъла е да не влиза вода с по малко от 60 градуса ако в отоплителната инсталация ти е 20 гр и нямаш вентил в котела ще влезе 20 градуса. ако имаш вентил може да влезе само ако е над 60 градуса.
Това е ясно, но ако всичката вода се върти през малкия кръг кога ще се сгрее водата в радиаторите? И не трябва ли да смесва част от топлата вода от байпаса с част от връщащата се студена до 61 гр. и да е връща в котела.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 46

Тема "Избор на термостатичен трипътен вентил за котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: