• 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 46
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Доколкото мога да видя на моя скапан монитор и с тази снимка с изместен център, този монтаж е правилен ако АВ отива към входа на котела.
Кранът над вентила ... да натъртя и Я ... трябва да се отвори, иначе водата не може да тръгне и котелът прегрява щото топли само себе си.
Посоката е като на Трифонов. Качих още снимки, но не може да се види добре, защото е в ъгъл тоя котел. Кранът така са ми го оставили, като ме баламосаха, че проблемът с вентила е отстранен. При това положение, на затворен кран, веднъж е пален котела и не прегрява за 10 часа работа на 60гр вода. Прегрява при отворен кран. Т.е има вентил, но щото знаят, че нещо не е ок, просто са го затворили и не ми дават обяснения какво защо. Съвсем случайно друга фирма, която слезе в котелното за соларната система, от интерес към котела му хвърлиха един поглед. И тогава с изумление ме питат : А, защо е затворен крана ? И ми обясни функцията му и фактическата ситуация.
И на мен ми светва лампата.
Звъня на вносителя : Ти как остави котела като замина? - Отворен трябва да е крана.
Звъня на монтажниците - Затворен, как бе. Абе палете си котела спокойно, нямаш грижи.

После се развиках, че искам работеща система с вентил и да си свършат работата отговорно. На срещата ми заявява, че трябва да го смени с 45гр и да му имам доверие :oops:
Дреме му, че ще си амортизирам машина за 7200 лв

Относно помпата дали е там, не знам.
andy_forresite - майстор
Аз ползвам клапан Херц с регулиране на температурата. Държа го на 50 градуса температура на смесване към котела.
Според мен този вентил не работи коректно. Не би трябвало водата да може да премине от А (студената от отоплителната система) към АВ (входа на котела. В ти е байпаса. Обозначение с червен и син цвят показват коректен монтаж. Може би защото не е работил както трябва да го отсекли, т.е. служи като една месингова тръба, през която водата да може да си минава и ти да се топлиш.
С 45 градуса и подаваща 65, или дори 60, няма много смисъл от такъв клапан, защото от радиаторите така или иначе след час-час и половина време ще се върне вода с температура 45°.
Между другото, 6-ца на помпата означава 0,6 bar, което е налягането от 6 метра воден стълб.
Херца на Анди не е типичен антикондензен.
Посоченият си е точно по предназначение и да, има инсталации, в които се ползват и на 45 градуса, но аз мисля, че на 60 и нагоре трябва да е.
Не виждам стрелките. червена трябва да слиза и сочи надолу, където се събира със синя и заедно влизат в долният отвор на котела. Предполагам помпата е вградена. Все пак, местоположението на помпата трябва да се уточни, защото ако е на подаващата, гореща тръба, вентилът няма да работи, както е монтиран сега. Всъщност, вода към радиаторите изобщо няма да ходи и естествено ще прегрява.
4799inpl64 - специалист
съб дек 21, 2019 10:33 amTinti написа:
АВ е към котела, А към тръбите на които има мембранен разширителен съд, В към др тръби (сигурно към серпентината), след всички изходи има кранчета затворени на 1 цол? !? А вентила би трябвало да е на 1 1/4, kvs 7.2.
Новото решение на монтажистите е, че ще го сменят с такъв на 45 градуса, а не както е сега на 55 градуса. И няма да имам проблеми :lol: :? Котелът е настроен на 60 градуса вода, вдига до 62 и модулира до 58. Не разбирам като ще смесва на 45 не е ли по-зле.
Преди2-3страници шопа е дал препратка към едни други вентили.На 25-цата kvs е 11 ,даже е с около 20лв.по-евтин.
:?
АВ - Heating return, A - радиатори (има разширителен), В - Нeating delivery

Прикачен файл:
2019-12-22 09.19.39.png
andy_forresite - майстор
Херцът на Анди е уни. Става за всичко. Kvs не го помня. Достатъчен е за поне 30 киловата, а аз имам бруто 20.
nts
Здравейте и за много топли зими,

Схемата в момента е следната:
Изображение

Искам да сложа 3-пътен вентил. Има ли проблем ако са два, по един на двата кръга?:
Изображение
LazarGanev - "Велик майстор"
Не виждам проблем
speka_rs - майстор
nts да попитам само двата вентила еднакви ли ще бъдат ?
  • 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 46

Тема "Избор на термостатичен трипътен вентил за котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: