• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 46
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Фитилчо написа:
Закупих ESBE VTC 511 за каминката :-D
На какъв размер , градуси , а и камината каква е?
Фитилчо - майстор
Екстрафлейм Лукреция Идро с керамиката, на 55 градуса, размера, не зная, като гледам е на половин цол :?
DimitarD - специалист
Вече съм с монтиран трипътен вентил modulus /нямам идея дали затваря малкия кръг напълно или не/, от три дни паля парното по програма и ми прави впечатление че температурата на връщащата се вода преди смесването варира от 27-33 градуса. Така ли трябва да е?
allen - напреднал
Здравейте, един въпрос и от мен ако може.
Мога ли да сложа такъв вентил: http://www.esbe.eu/hu/en/products/rotary-valves/4f
който обаче е на 2 цола а изходите на котела ми са на 1 и 1/2 ?
И на колко цола трябва да бъде малкия кръг?
Благодаря!
andy_forresite - майстор
DimitarD, като скорошен ползвател на пелетна система ще изкажа моето становище, което може и да не е вярно, но според мен по наблюденията е така. И при мен се връща вода с 25-27 градуса. Това е така, защото в момента не е зима и ползваме малка част от капацитета на отоплителните си инсталации. Когато навън стане наистина студено горелките ще циклят на по-високи мощности, на радиаторите ще им трябва повече време да отоплят стаите, респективно термоглавите им ще бъдат отворени в по-голяма степен по-дълго време, а от тук връщащата вода ще е 45-50 градуса според кой как е оразмерил радиаторите и топлозагубите си. В момента смесителните вентили играят по-важна роля т.к. - смесват тези 25-27° с горещата вода и връщат в котела вода с много по-висока t°. Зимата ще дойде момент когато вентилите ще са отворени на макс било ръчно, или просто ще си се отворят вследствие по-високите градуси в котела и мощност на горелката.

Малкия кръг може да е на 1 1/4" или 1 1/2". Няма смисъл от 2" вентил, тъй като е излишно скъп и ще прави същото като 1 1/2. Но и цол и 1/4 може да вземеш. При мен е лесно - всичко е на един цол.
allen - напреднал
Имам такъв наличен вентил на 2 цола със задвижка и за това питам. Дали няма да е проблем ако тръбите са примерно 1 и половина.
А и помпата е на 1 и 1/2
Производителя на котела дава тази схема:
http://www.en.defro.pl/a,13,where-four- ... alled.html
filmatoplo - майстор
Гледаш колко е KVS на вентила ,той трябва да не намаля под дебита на помпата .Или този кавиес означава пропускливост през вентила ,дебита през него .Така че - 1 цол и над него 1 1/4 ще са достатъчни , въпреки че инсталация с вентил се прави с 2 помпи ,една на малкия кръг и втора за радиаторите .за Хидравличен буфер да не говорим ,бил той 50 или 500 лтр .

Това на схемата е четирипътен вентил ,комплект с задвижка 300 лв ,иска и контрол още 100 лв .
andy_forresite - майстор
Според мен няма причина да не работи коректно щом имаш пълния комплект вентил, задвижката за него плюс командващия контролер, нищо че е на 2 цола. Ти го искаш за подсигуряване на връщаща в котела вода с подходяща температура, нали? Мисля че с две помпи става по-ефектно - една за малкия кръг и една за радиаторите. В случая има много тънкости, които аз не ги знам. Нека някой специалист да каже какво да направиш и дали ти трябва втора помпа за радиаторите с контактен термостат.
За помпата че е на 1 1/2 ... това няма значение.
allen - напреднал
Старият ми котел беше с трипътен термостатичен вентил с една помпа и нямах никакви проблеми. Продадох котела направо с помпата и вентила.
Сега за новия котел съм купил нова помпа и се чудя какъв вентил да слагам 3 или 4 пътен.
filmatoplo - майстор
Двата имат различна функция .
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 46

Тема "Избор на термостатичен трипътен вентил за котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: