• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 46
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
alex_serviz - специалист
Здравейте!
Стигнах до убеждението, че трябва да си поставя термостатичен трипътен вентил на входа на котела ( Dakon Dor 32 KW + Ferroli Sun P7 ). Ще ми се да сработва на 60 градуса.
За сега намирам следните два масови модела:
1. TERMOVAR ( Thermador ) на 61 градуса.
+ температурата ме устройва;
- когато надвиши горната t и се отвори големия кръг, не се затваря малкия кръг ( байпаса ) и е необходимо смесването на водата между двата кръга да се регулира с крана, монтиран на байпаса.
2. ESBE VTC510 на 50 градуса.
+ когато надвиши горната t и се отвори големия кръг, се затваря малкия кръг ( байпаса );
- 50 градуса на входящата вода ми се струва малко.
Намира ли се някой модел, на 60 градуса, който при сработване да затваря малкия кръг? :?: ( До сега намирам ESBE само на 50 градуса. ) Е, все пак и да не е на "космическа" цена и някаква екзотика, дето не мога да го намеря!
n.ganev - майстор
16 прегледа - НУЛА внимание?!
LazarGanev - "Велик майстор"
Всеки преглед си е внимание :) . Какво да се коментира - всичко това е коментирано многократно в други подобни теми, които предполагам автора на тази ги е чел, за да направи тези обобщения, тъй като тези неща не ги пише в инструкциите, а пък не вярвам да е достигнал до тези изводи от собствен опит :) . Това е положението на пазара и се съобразяваме с него - идеално щастие явно няма :wink: . Монтирам основно TERMOVAR на 61 градуса, но съм ползвал и на 45*С, както и ESBE VTC510 на 50 градуса. За пелетен котел описаните кусури (минуси) не са фатални, за котел на дърва по мои разсъждения би трябвало да е по-добре с ESBE VTC510 на 50 градуса :? , понеже е по-малка вероятността от прегряване на котела при първоначален старт на системата - в този етап, преди да се е върнала от радиаторите топла вода трипътния вентил е слабо отворен откъм инсталацията, понеже оттам идва студена вода. Ако в това време се даде силен огън, котелът много бързо вдига температура и има опасност да прегрее. Ако е пелетен той си спира горивото и изчаква да падне температурата, но с котела на дърва трябва да се внимава - малко по-бавен пуск е нужен. И още нещо много важно, особено при монтаж на TERMOVAR - задължително трябва да постави кран на байпаса между подаващата и връщащата вода за да се контролира дебита. Дори аз препоръчвам тази тръба да е не повече от 3/4" и кранът затворен на 45*
alex_serviz - специалист
LazarGanev написа:
... Това е положението на пазара и се съобразяваме с него - идеално щастие явно няма :wink: . Монтирам основно TERMOVAR на 61 градуса...
Благодаря!
Основно ме интересуваше: "Намира ли се някой модел, на 60 градуса, който при сработване да затваря малкия кръг?"
Но, явно няма!
Сигурно ще се ориентирам към Термовар-а ( най-вече заради по-високата t на сработване ), а за спирателен кран на байпаса - това си го бях предвидил задължително, независимо от вида на вентила. Както и смятам да направя байпас на самия вентил ( естествено и той с кран ). Това за всеки случай, ако в някой момент вентила откаже, да мога да затворя байпаса между подаващата и връщащата вода на котела и да отворя байпаса на термовентила към големия кръг ( системата ). Т.е. да се върне първоначалното положение ( без вентил ).
fbr - майстор
Е добре де, защо не вземеш един от тези трипътни вентили в зависимост от диаметъра на инсталацията ти, заедно със задвижка с изнесен осезател, хванат към тръбата на входящата в котела тръба, можеш да го направиш на колкото си искаш градуса, а и ще ти затваря малкия кръг.
alex_serviz - специалист
fbr написа:
Е добре де, защо не вземеш един от тези трипътни вентили в зависимост от диаметъра на инсталацията ти, заедно със задвижка с изнесен осезател, хванат към тръбата на входящата в котела тръба, можеш да го направиш на колкото си искаш градуса, а и ще ти затваря малкия кръг.
Не съм сигурен дали при сработване затваря напълно малкия кръг! Иначе два точно такива си сложих на бойлерите и съм доволен от тях. Но гледам, че никой не сподели да ги е монтирал на котел? :?: Не виждам причина да не работи и при котела.
Да не говорим, че като цена ми идва значително по-евтино. Въпреки, че цената не е основния проблем в случая.
fbr - майстор
alex_serviz написа:
[
Не съм сигурен дали при сработване затваря напълно малкия кръг! Иначе два точно такива си сложих на бойлерите и съм доволен от тях.
То си пише че разпределението е 100%, което означава че и двата извода се затварят напълно, но можеш да сложиш и двупътен само за малкия кръг, ако съпротивлението на инсталацията е голямо.
filmatoplo - майстор
Есбе съм ползвал само 61 или 62 градуса бяха :? работят добре , за кръговете не се притеснявам защото винаги имам помпи на двата кръга -малък и голям задължително . :wink:
alex_serviz - специалист
filmatoplo написа:
Есбе съм ползвал само 61 или 62 градуса бяха :? работят добре , за кръговете не се притеснявам защото винаги имам помпи на двата кръга -малък и голям задължително . :wink:
А би ли ми пратил линк ( когато имаш време! ), от къде го намери на 60 градуса, че аз до тук намирам само на 50 градуса?
Може и на л.с., не знам дали няма да се счете за реклама...
Благодаря предварително! :partyman:
filmatoplo - майстор
Купувам ги от дистрибутор на Ерато , фирма Термалинженеринг .Друг добър бронзов термовентил купувам от Термоикономик , и двете фирми са в Бургас , но изпращат по куриер.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 46

Тема "Избор на термостатичен трипътен вентил за котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: