• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 46
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
alex_serviz - специалист
alx359 написа:
alex_serviz написа:
При мен котела е 5 етажа под радиаторите ( в мазето ), та нямам опасения от липса на циркулация ( работил съм и без помпа няколко дни )...
Как така си работил без помпа? :? Как отива водата горе по радиаторите ако няма помпа долу да я "бута"?
При сериозна денивелация ( когато котела не е на един етаж с радиаторите ), топлата вода ще, не ще отива нагоре. Минавайки през радиаторите се охлажда и после - надолу. Някога парните инсталации се правеха без помпи, с метални тръби, заварки, колена, използваше се "тръбогип", радиаторите се слагаха под лек наклон и т.н.. Циркулацията си става, но с по-малка скорост.
Между другото Херц-а не затваря на 100% малкия кръг ( остават все пак някакви 3% незатворени, според обяснението на представителите им за България ). То не знам дали и другите затварят напълно ( на 100% )?
alx359 - специалист
Много интересно! Не го знаех.

Тук на много ясна схема на самите Herz <ЦЪК> показват свързването. Важно беше да осъзная, че при такова решение е по-добре да преместя помпата на връщаната вода и то след AB.
Прикачен файл:
3-way-pump.jpg
3-way-pump.jpg (27.87 KиБ) Видяна 4162 пъти
alx359 - специалист
(Извинявам се на колегата alex_serviz, че продължавам да му спамвам темата.)

Целта на заданието е да няма нагар/влага в котела и черни петна по комина. Също и да подобря циркулацията на серпентината, че логиката ми се струва неефективна (помпата спира щом се затворят всички стайни термостати и сигнал off на горелкта, а dТ между бойлер и котел все още има).

Четох доста във форума и през google; това е най-доброто което успях да постигна досега:
(За трипътния вентил пак залагам на този Herz Teplomix, че поне една помпа да спестим - основно поради липсва на място за още толкова арматура около нея. Кранове, пружинни възвратни клапи и др. сегашна и бъдещна арматура не е показана.)
Прикачен файл:
schema-3way_v2.gif
schema-3way_v2.gif (11.2 KиБ) Видяна 4125 пъти
Това е текущото положение:
Прикачен файл:
schema-no-3way.gif
schema-no-3way.gif (10.81 KиБ) Видяна 4125 пъти
Малко за обекта:
- Къща на планина, РЗП за отопляване 240m2, 4 етажа, радиатори, етажни зони (open space), стълбище с термоглави. Добра изолация. Добър комин. Частично отопляване, но на различни помещения през денонощието.
- Q инст = 18.1kW.
- На показания детайл на котелното, тръбите на големия кръг са 1-1/4 цол. Тръбите на бойлера са 3/4 цол. Всичко е мед (иначе по етажите след колекторите към радиаторите вървят алуминиеви бели.). Има естествено и буферен съд на връщаната вода (малко малък бил), вляво преди източниците.

Какво не ми е ясно все още:
1) Има ли нужда от хидравличен изравнител?
LazarGanev написа:
Друга алтернатива е топлообменник, който върши подобна работа, но не съвсем (има го в схемите на Атмос). С 2 помпи не е толкова фатално, както се вижда и от клипчето на Калефи <ref>, но с 3 и повече вече си иска буфер или хидравличен изравнител <ref>
2) Планирам помпа на старо за бойлера, колко малка/голяма може да е тя?
3) Струва ли си разходите по рязането, преправянето и няколко чупки на 90*, за да преместя голямата помпа долу на входа на котела или е ок да я оставя както си е в момента?
LazarGanev написа:
Принципно за работата няма значение помпата дали е след или преди котела. Практически се монтира преди котела, за да се щади помпата.
ref: viewtopic.php?f=10&t=5650
4) Ако сложа втората помпа, термозадвижката да я оставя или не?
По скоро да, защото може да предпазва срещу паразитна циркулация <ref>
5) Ако все пак реша да не сложа втора помпа засега, дали наличната (UPBasic 25/6) ще е/остане достатъчна за инсталацията?
naskov написа:
s_s1 написа:
krasi92 написа:
грундфос UPBASIC 25-6-180 покрива изискванията
В сайта на термоикономик видях графика, според която работи до 5 метра, а при мен височината е към 6 м.
А пък аз такава помпа монтирам, когато котела ми е в мазето, а радиаторите на 8мия етаж. Само че си чистя филтъра редовно :wink: <ref>
6) Новите сегменти на тръбите е ок да се изпълнят аналогично, т.е. - 3/4 цол за бойлера и отсечка B; 1-1/4 цол за отсечки А и AB?

Благодаря!
Последна промяна от alx359 на вт апр 28, 2015 5:25 pm, променено общо 5 пъти.
ktch_1964 - специалист
alx359 написа:
Много интересно! Не го знаех.

Тук на много ясна схема на самите Herz <ЦЪК> показват свързването. Важно беше да осъзная, че при такова решение е по-добре да преместя помпата на връщаната вода и то след AB.
Прикачен файл:
3-way-pump.jpg
Според мен филтъра№9 трябва да е между№4 и №5 ,иначе какво би предпазило помпата от евентоален боклук от котела.
LazarGanev - "Велик майстор"
Монтиран така, филтъра предпазва и помпата, но трябва да има още един на байпаса. Аз ги монтирам по 2, а понякога и 3 - също и на изхода на котела :wink:
alx359 - специалист
Вместо да се мъчим с Херца с пълно отделяне и с една помпа, дето явно професионалистите тук не са го монтирали/препоръчват по този начин, колко ще е удачно трипътен със задвижка като този <ЦЪК> за 150лв? (Има ги и по-евтини <ЦЪК>) Много бавно отварят ли (10-20 сек) или ще се скапат твърде бързо от пулсовия режим отвори/затвори? Пестене от контролера?
LazarGanev - "Велик майстор"
Естествено, че за пари става дума. Повечето ми клиенти, на които подвързвам котел не са чували за трипътен вентил, не са го слагали в сметките и като им кажа 250лв естествено, че щем реагират негативно. За мене е важно да има някакъв вентил, независимо дали е термостатичен или със задвижка. Като е със задвижка пак върши същата работа (не повече), само дето е по-скъп и се усложнява монтажа. А иначе не се сещам да имам монтаж на пелетен котел без трипътен вентил - най-много имам монтирани Термовар, някой-друг ЕСБЕ, а напоследък монтирам основно Херц. В 90% от случаите схемата е била с 1 помпа, независимо дали затваря малкия кръг или не. Като не затваря е малко по-трудно с хидравличните настройки (за сметка на други предимства), но съм му хванал цаката и нямам проблеми. Та какво те плаши и мъчи толкова не знам :?
alx359 - специалист
Аа, супер си отново, Лазаре! :) Плаши ме, щото решението на Херц нещо като че ли го избягвахте да го коментирате - вие професионалистите, дали реално работи читаво с по една помпа. А alex_serviz препоръча да изчакам докато той лично си тества как се държи. Това ме попритесни, че ние по лаиците се хванахме да откриваме топлата вода с неизпробвана арматура. Щом казваш, че работи ок - според монтажната схема на Херц - това трябваше да знаем за да не го мислим повече.
n.ganev - майстор
Онзи ден монтирах един Херц и си работи безупречно с една помпа.
alx359 - специалист
=D>

А от къде го взимате? Виждам такъв с пълно отделяне само в Продавалник/олх и с надценка (90лв. без транспорта), а херц.бг не отговаря на емейли и го няма в сайта им. (Може и на ЛС).
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 46

Тема "Избор на термостатичен трипътен вентил за котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: